کود کدو آجیلی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود کدو آجیلی

برای دریافت بهترین برنامه غذایی و کود کدو آجیلی از بالای همین صفحه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

در ایام نوروز و شب یلدا بازار خرید آجیل به خصوص تخم کدو آجیلی داغ می شود تخم کدو به دو صورت خام و پخته مصرف میشود البته صورت پخته و با نمک آن طرفداران بسیاری دارد؛ تخم کدو حالت کشیده دارد و نه تنها به عنوان خوراکی شناخته شده، بلکه برای افراد با کمبود برخی از ویتامین ها نیز توصیه می شود. لازم به ذکر است بگویم خود کدو می تواند به عنوان غذای دام به مصرف برسد.

خواص بی نظیر تخم کدو:

تخم کدو سرشار از منابع معدنی مانند مس، آهن، روی، منیزیم، فسفر وپروتئین ها می باشد؛ این ماده به دلیل دارا بودن آهن، به افراد کم خون توصیه می شود هم چنین روی موجود در آن، باعث تقویت مو و ناخن و جلوگیری از شکنندگی ناخن می شود.

تخم کدو برای آقایانی که به بیماری مربوط به پروستات مانند سرطان خوش خیم مبتلا شده اند، توصیه می شود زیرا تکثیر سلول های خطرناک سلامتی را متوقف می سازد.

کدو پس از کاشت بوته های فراوانی می دهد همین امر موجب شده برای پرورش این محصول فضای بزرگتری در نظر گرفته شود. کدو آجیلی نباید بیشتر در معرض رطوبت قرار بگیرد زیرا   زود گندیده می شود؛ برای جلوگیری از خراب شدن کدو آجیلی، باید آن را زیر سنگ قرار داد تا خشک باقی بماند.

کود کدو آجیلی

نکاتی که حین کاشت کدو آجیلی باید رعایت شود:

مانند بسیاری از گیاهان، برای رشد کدو آجیلی باید نور و گرمای کافی به بذر کدو برسد و از سرما محافظت شود. بذر های کدو معمولا به صورت ردیفی و به فاصله ۵۰ سانتی متری کاشته می شوند.

دمای مناسب برای کشت کدو۱۵ الی ۲۵ درجه می باشد و بهترین زمان برای شروع کشت در مناطق سردسیری اوایل بهار و پس از عبور از سرمای بهاره می باشد و در مناطق گرمسیری اواخر شهریور. برای کاشت کدو، لازم است بذر آن مرطوب شود میتوان آن را به مدت یک یا دو روز قبل از کاشت خیس کرد و یا داخل دستمال پارچه ای مرطوب قرار داد ؛ به محض مشاهده جوانه باید کشت انجام شود.

نکته ای که در مورد آبیاری صحیح کدو آجیلی باید عرض کنم این است که نباید بوته ها در سیلابی از آب قرار گیرند بلکه خیس بودن تا پای بوته ها کافی می باشد.  از مزیت کدو آجیلی این است که وابستگی چندانی به آبیاری مکرر ندارد و هر ۷ تا ۱۰ روز می توان آن را آبیاری کرد. برای کنترل علف های هرز از همان روزهای اول در آمدن، آن ها را وجین کنید.

خاک مناسب:

زمین مورد استفاده برای کاشت کدو تخم آجیلی باید دارای خاک سبک یا نیمه سبک باشد تا گسترش ریشه و ریشه زایی به خوبی انجام گیرد. خاکی که گیاه کدو آجیلی در آن کاشته شده باید غنی از عناصر و مواد معدنی و آلی باشد بدین منظور استفاده از کود هیومیک اسید شوک مایع ۲۰ لیتری ضرورت پیدا می کند. پس قبل از کاشت بذر کدوآجیلی، مقداری هیومیک اسید شوک به خاک آن بیافزایید.

قرارگیری دانه کدو آجیلی در معرض استرس های محیطی، از رشد آن می کاهد البته این امر زمانی اتفاق می افتد که گیاه مواد مغذی کافی دریافت نکرده باشد و مقاومت کمتری داشته باشد. اما با افزودن هیومیک اسید شوک مایع به بذر کدو، شرایط فیزیولوژیک گیاه بهبود خواهد کرد و در نتیجه کدو بهتر رشد خواهد کرد و دانه بیشتری تولید خواهد شد.

آیا پس از خوردن کدو آجیلی متوجه کمی چرب شدن دستتان شده اید؟ چربی موجود در تخم کدواز نوع مفید و غیر اشباع می باشد و نه تنها خطری ندارد، بلکه برای بدن مفید و لازم است. استفاده منظم از اسید هیومیک شوک مایع بر گیاه، اسید چرب دانه کدو آجیلی را افرایش می دهد.

کود کدو آجیلی

ضرورت استفاده از اسیدهیومیک شوک:

متاسفانه امروزه واردات تخمه ژاپنی و تخم کدو از کشور چین بالا رفته و این موضوع ضربه بزرگی بر اقتصاد کشور می تواند وارد سازد؛ کشاورزان با درایت خود می توانند جلوی این ضرر و زیان را بگیرند  و هنگامی که استفاده از هیومیک اسید شوک را در روند کار خود قرار دهند، متوجه سودهای کلانی خواهند شد.

هیومیک اسید شوک توان خاک هایی که کوددهی نامناسب شده اند را احیا می کند و چون نگرانی از بابت آلوده کردن آب های زیر زمینی وسطحی در مورد آن وجود ندارد، کود بسیار منحصر به فردی جهت رشد کدو آجیلی خواهد بود.

کود کدو آجیلی

نکته:

استفاده از هیومیک اسید شوک مایع ۲۰ لیتری سبب می شود مغز تخم آجیلی پر تر بشود، در نتیجه آن وزن محصول بالا رود و بازار پسندتر شود. این ها تنها بخشی از کاربردهای فوق العاده هیومیک اسید شوک می باشد برای آگاهی از دیگر تاثیرات این کود با ارزش، تا انتهای مقاله را مطالعه بفرمایید.

هیومیک اسید برتری های زیادی نسبت به کودهای شیمیایی دارد که قابل استفاده بودن در کشت های ارگانیک از جمله آن می باشد زیرا ممنوعیتی برای استفاده ندارد و سازگاری فراوانی با محیط زیست دارد.

کشاورزان برخی اوقات به دلیل هزینه هایی که برای خرید سموم و دیگر کودها می کنند ناراحت می شوند. اما با کاربرد هیومیک اسید شوک، هزینه ها مقدار قابل توجهی کاهش می یابد. این کود توسعه ساختار ریشه را تقویت می بخشد و تولید رشته های آن را افزایش داده و قابلیت تثبیت نیتروژن و استفاده از مواد مغذی کدو آجیلی را امکان پذیر می کند.

هیومیک اسید شوک مایع، قدرت جوانه زنی دانه کدو آجیلی را بالا می برد وکیفیت تخمه را بهبود می بخشد. این کود توانایی حفظ ساختار خاک را دارد و باعث می شود عمل تهویه در خاک به خوبی انجام گیرد؛ هم چنین دانه بندی خاک را به نحو احسن بهبود می بخشد و باکتری های مفید خاک را محافظت می کند. هیومیک اسید شوک در حجم‌ ۲۰ لیتری عرضه می شود و کارکرد بسیار عالی دارد.

نتیجه گیری کود کدو آجیلی :

کدو آجیلی از پرطرفدارترین جزء آجیل محسوب می شود. رویش بوته های فراوان این گیاه نیازمند رسیدگی بهتر و کارآمد کشاورز می باشد. گیاه کدو آجیلی نباید در آب فراوان غرق شود بلکه مرطوب بودن بوته های آن کافی می باشد یعنی به حد لازم باید آبیاری شود. برای داشتن مغز پر و خوشمزه تر کدو آجیلی و هم چنین جذب خریداران توصیه می کنیم به خاک آن اسید هیومیک مایع ۲۰ لیتری اضافه شود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

 

npk
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *