کشت پسته در مناطق کوهستانی

کشت پسته در مناطق کوهستانی

پسته یکی از خشکبار های اصیل ایرانی است که از حدود ۴ هزار سال پیش در این کشور کشت شده و همواره در تجارت ها نقش داشته است. این آجیل گران بها و محبوب همواره خواستاران زیادی داشته و در بازار بین الملل، پسته ایرانی دارای متقاضیانی بیش از پیش می باشد. به همین خاطر صادرات این آجیل بیش از گذشته انجام شده و خوشبختانه مناطق بسیاری از ایران، پرورش دهنده این خشکبار لذیذ می باشند که با این وجود هم نیاز داخلی و هم نیاز خارجی تامین می شود. اما می خواهیم بدانیم آیا کشت پسته در مناطق کوهستانی امکان پذیر است.

اقلیم مناسب کشت پسته

قبل از آن که به کشت درخت پسته بیانجامیم لازم است که در ابتدا آب و هوای منطقه مورد نظر را زیر نظر بگیریم چرا که کشت خودسرانه و بدون آگاهی، آن کسب و کار را به شدت به سوی زیان نزدیک خواهد کرد. از آنجایی که سرما و گرمای زیاد خسارات بسیاری به درختان و از جمله درختان پسته وارد می کند، بهتر است که درخت پسته در مناطق معتدل و گرم کشت شود.

کشت پسته در مناطق کوهستانیاز جمله مناطقی که درخت پسته در آن جا بیشتر به بیماری و خسارت ناشی از سرما زدگی و گرما زدگی دچار می شود مناطق یخبندان و مناطقی است که بارندگی های بهاری در آن جا زیاد رخ می دهد. رطوبت هوا یکی از نامناسب ترین مناطق کشت پسته است و درخت پسته در این نوع مناطق هیچ گونه رشد و باردهی نخواهد داشت. اگر منطقه ای با باد های تند و شدید بسیار مواجه باشد برای کشت پسته نامناسب است.

بیشتر بخوانید: کاشت پسته در مناطق سردسیری

کشت پسته در مناطق کوهستانی

از جمله مناطق ایده ال برای رشد درخت پسته مناطق دارای آب و هوای گرم و نیمه خشک و بدون رطوبت است. از آنجایی که درخت پسته با هوای سرد سازگاری ندارد به همین خاطر کشت پسته در مناطق کوهستانی توصیه نمی شود چرا که درخت به شدت در معرض سرمازدگی  یخبندان قرار دارد.

کشت پسته در مناطق کوهستانیشرایط آب و خاک

از جمله عواملی که سبب استقرار رشد و نمو درختان پسته می شود، خاک است. خاک منبع املاح معدنی و غذایی و محل رشد درخت می باشد که غنی بودن آن، عامل اصلی رشد با کیفیت درختان می باشد. از آنجایی که خاک دارای تنوع بسیاری است، بهتر است که جنس خاک منطقه شناسایی شود تا متناسب با آن تصمیم گرفته شود.

اکثر خاک هایی که دارای بافت خوب هستند و حتی شور و آهکی نیز هستند، توانایی رشد درخت پسته وجود دارد و پسته فقط در زمین های سفت و سنگی قابلیت رشد را ندارد. از جمله خاک هایی که برای رشد پسته بسیار مناسب است و بهترین محصولات از رشد پسته در این خاک به دست می آید، خاک های رسی و شنی باشند.

این نوع خاک ها به دلیل زهکشی خوب پایین بودنEC  در آن ها، درخت رشد بهتری دارد. توجه به خاک و جنس آن، از جمله عواملی است که ضمانت رسیدن به یک محصول مرغوب را به افراد می دهد. همان طور که گفتیم تحمل پدیری درخت در خاک شور و اهکی بالا می باشد اما این دلیل بر کشت درخت در چنین خاک هایی نمی باشد و افراد باید بهترین زمین و خاک را برای این درخت در نظر بگیرند.

از جمله عوامل دیگری که رشد درخت پسته را با محدودیت مواجه می کنند، سفره های کاذب آب، قلیایی بودن خاک، شوری بالای خاک، وجود لایه شنی در خاک های رسی می باشد که این موارد باید توسط کارشناسان مربوطه به طور دقیق شناساییشوند و سپس نسبت به رفع آن ها اقدام کرد. در صورت رفع نکردن این ایرادات، زمین قابل کشت نخواهد بود و باید از آن صرف نظر کرد.

کشت پسته در مناطق کوهستانینکات کاشت پسته

اگر افراد از بذر استفاده می کنند در اواخر اسفند ماه باید این بذر ها را ابتدا در اب به مدت ۲۴ ساعت خیسانده و سپس آن ها را با مایع سفید کننده ضد عفونی کنند. پس از گذشت ۲۴ ساعت این بذر ها در پارچه قرار داده شده تا جوانه بزنند. پس از جوانه زنی نیز عمل صد عفونی کردن لازم است انجام شود.

اگر خاک منطقه های که در آن به کشت بذر و جوانه می پردازید سنگین است بهتر است از ماسه برای پوشاندن روی بذر ها استفاده کرد زیرا با این کار اکسیژن از لایه درات درشت ماسه به راحتی به بذر خواهد رسید. در صورت استفاده از نهال نیز لازم است که در خاک های مرغوب چاله هایی به عمق ۶۰ سانتی متر ایجاد گردد تا ریشه درخت پسته به راحتی بتواند تکثیر یابد.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای آلوورا

سلامت نهال نیز یکی از عواملی است که نباید از چشم افراد دور باشد و نهال باید عاری از هر گونه بیماری های قارچی و آفت باشد. اگر خاکی که در آن به کاشت نهال می پردازید نامرغوب است می توانید در زمان شخم زنی میزانی کود حیوانی و یا شیمیایی برای غنی سازی خاک استفاده کنید. استفاده از کود می تواند شوری خاک را رفع کند و زمینی مطلوب برای رشد هر نوع درختی ایجاد کند.

1 دیدگاه

  • سلام باغ پسته را با وایتکس ابیاری می‌کنند ممکن است یانه
    البته اگر میوه ای گونی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366