کاشت پسته در مناطق سردسیری

کاشت پسته در مناطق سردسیری

از انواع آجیل های مورد علاقه اکثر افراد، پسته است که این آجیل دارای مزایای شگفت انگیز بسیاری می باشد. میزان پروتئین، آنتی اکسیدان، فیبر، پتاسیم و… در پسته بیش از سایر آجیل ها می باشد و مصرف روزانه آن، سلامت سیستم بدنی را تضمین می کند. پرورش این درخت در هر آب و هوایی امکان پذیر نیست. در این مقاله می خواهیم به موضوع کاشت پسته در مناطق سردسیری بپردازیم.

کاشت پسته در ایران

از آنجایی که کشور ایران، یک کشور آفتابی با آب و هوای گرم می باشد، بستر مناسب برای رشد درخت پسته فراهم است و این درخت در اکثر نقاط کشور پرورش می یابد. از آنجایی که از زمان کاشت نهال و یا دانه درخت پسته زمان زیادی طول می کشد که درخت به بار برسد با این حال سودی که در انتها دست گیر افراد می شود بسیار چشمگیر خواهد بود و بی دلیل نیست که این آجیل را طلای سبز نامیده اند.

کاشت پسته در مناطق سردسیریکشت پسته و روش های مربوط به آن

روش کشت آن نیز به صورت دو پایه صورت می گیرد، یعنی درختان نر و ماده ی پسته جدا از هم کشت می شوند. از جمله ویژگی های برجسته درخت پسته مقاومت است که توانایی رشد در آب و خاک شور را دارد و همچنین می تواند در برابر کم آبی دوام خوبی از خود نشان دهد. درخت پسته می تواند در بیشتر خاک ها رشد کند و فقط زمین های سنگلاخی بستر مناسب رشد آن نیستند.

همچنین افراد در صورت کشت درخت پسته لازم نیست که آبیاری را به طور مکرر انجام دهند زیرا درخت پسته در رده درختان کم آب قرار داد و هر دو یا سه هفته آبیاری برای آن کافی است و یا در صورت گرم و خشک بودن شدید آب و هوای آن منطقه، آبیاری در هر ۷ روز یک بار کافی می باشد.

بیشتر بخوانید: زمان کاشت پسته

کشت پسته در مناطق سردسیری

همان طور که ذکر شد ، درخت پسته سازگاری بیشتری با آب و هوای گرم دارد پس بهتر است در این مناطق درخت کاشته شود. حال اگر تصمیم به کاشت آن در منطقه سردسیر دارید باید نکاتی را رعایت کنید. اول آنکه درخت پسته به شدت به آب و هوای سرد واکنش نشان می دهند که افراد در این صورت باید از کودها بهره لازم را ببرند چرا که کود سبب جلوگیری از دچار شدن درخت به سرمازدگی می شود.

همچنین در مواقعی چون اویل و اواسط زمستان که در مناطق سردسیری هوا بسیار سرد و یخبندان می باشد، به هیچ وجه نباید کشت درخت پسته را شروع کرد بلکه بهترین زمان تمام شدن یخبندان و اواخر زمستان است. در مناطق نیمه سردسیری افراد می توانند کشت پسته را در پاییز شروع کنند که این کار باید در همان هفته های اولیه انجام شود تا قبل از سرد شدن شدید هوا ریشه نهال در زمین اثبات شود.

شرایط محیطی مناسب کشت پسته

یکی از بهترین خاک ها برای رشد درخت پسته، ترکیب خاک با ماسه است. همچنین به جهت ایجاد یک بستر خوب برای رشد درخت پسته، افراد می توانند حفره ای را با ترکیبات خاک، ماسه و کود گیاهی پر کنند. درخت پسته از آنجایی که می تواند سرما و گرمای شدید را تحمل کند، اما کشت پسته در این مناطق توصیه نمی شود چرا که محصول نهایی از کیفیت پایینی برخوردار خواهد بود.

کاشت پسته در مناطق سردسیرینیازی نوری این درخت باید به طور کامل تامین شود و در محلی که به طور مستقیم در معرض نور قرار دارد به کشت رسد. وجود رطوبت در هوا از جمله عواملی است که درخت پسته به هیچ وجه رشد نمی کند بلکه دچار بیماری های قارچی نیز می شود. به علاوه آبیاری زیاد این درخت پوسیده شدن درخت را در پی دارد به همین خاطر است که آبیاری تنها دو هفتهدیک بار باید صورت گیرد.

ثمردهی درخت پسته

برای این که درخت پسته به مرحله ثمردهی برسد، نیاز است که ۸ سال بگذرد و پس از این زمان گل دهی درخت آغاز می شود و درخت از سن ۱۲ سالگی به بعد، به میزان حداکثری باردهی می رسد و خود یک درخت بالغ است. همچنین افراد بهتر است برای سریع نتیجه گرفتن از درختان پسته باید از نهال آن استفاده کنند.

کاشت پسته در مناطق سردسیری

?

زمانی که درخت پسته به بار نشست، برداشت محصول باید سریعا آغاز گردد چرا که محصول در این زمان خیلی زود به آفت دچار می شود. یکی از شیوه هایی که افراد می توانند به تکثیر درختان خود بپردازند و انواع مختلف پسته را کشت کنند عمل پیوند زنی است. در پیوند زنی افراد ابتدا بذر را کاشته و سپس پس از ۳ سال می توانند هر گونه پسته ای را به آن نهالرپیوند بزنند.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت نارنگی

در صورت کشت نهال توجه شود که آبیاری آن ها باید زود به زود و هر ۱۰ روز یک بار انجام شود چرا که نهال ها بسیار حساس تر نسبت به کم آبی می باشند. پس از آن که نهال بزرگ و بزرگ تر شد می توانید مقدار آبیاری را کاهش دهید به این صورت که تا ۵ سالگی درخت لازم است که هر ۱۲روز یک بار آبیاری صورت گیرد و از سن ۵ سالگی به بالا می توانید درختان را هر سه هفته یک بار آبیاری نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366