افزایش باردهی درخت آلبالو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برای رشد بهتر درختان آلبالو و برداشت میوه های قرمز رنگارنگ و شیرین، نیازهای غذایی آن باید برآورده شود زیرا اغلب درختان آلبالو از کمبود عناصر مهمی مانند نیتروژن، پتاسیم، فسفر، روی، بور، منیزیم و گوگرد رنج می برند. برای رفع تمام کمبودهای البالو باید کود در اختیار آن ها قرار داد تا با مصرف آن به حداکثر محصول برسند. کوددهی یک راه عالی برای تامین و پر کردن مواد مغذی مورد نیاز خاک از عناصر مختلف است. این مقاله را به افزایش باردهی درخت آلبالو اختصاص داده ایم.

 کود برای افزایش عملکرد آلبالو

 قبل از دادن هر نوع کود به درخت البالو حتما آزمایش خاک انجام دهید تا از میزان مواد مغذی آن مطلع شوید زیرا لایه های مختلف خاک دارای مقادیر متفاوتی از مواد مغذی و عناصر برای رشد و ظاهر درخت آلبالو هستند. خاک و تعیین مقدار عناصر بومی خاک مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم و غیره، کودی را انتخاب کنید که کمبود عناصر مخصوص همان بستر را تامین کند.

افزایش باردهی درخت آلبالوکودهای قابل استفاده برای درختان آلبالو شامل کودهای طبیعی و شیمیایی است که کودهای شیمیایی دارای مقادیر بالایی از عناصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر به همراه برخی ریزمغذی ها و عناصر درشت هستند که آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کرده است.

بیشتر بخوانید: افزایش برداشت برنج با کود ۱۰x شوک

کودهای طبیعی

کودهای طبیعی از مواد آلی تشکیل شده و حاوی عناصر پرمصرف و کم مصرف مانند اسید هیومیک، جلبک دریایی، کمپوست و … هستند که با افزودن هوموس به خاک، حاصلخیزی از دست رفته خاک را به آن باز می گرداند. آنها هیچ تأثیری بر سلامت طبیعت، انسان و حیوانات ندارند. درختان آلبالو زمانی رشد بهینه می کنند که عناصر مهمی مانند نیتروژن، پتاسیم، فسفر و ریز مغذی ها به مقدار کافی در اختیار آنها قرار گیرد.

لازم به ذکر است اولین عنصری که وجود آن در ابتدای فصل رشد بسیار حائز اهمیت است و باعث رشد رویشی برگ، شاخه و جوانه آلبالو می شود، نیتروژن نام دارد. این عنصر دقیقا همان غذایی است که برای باردهی و تقویت درخت آلبالو برای تولید آلبالو های فراوان لازم است. رشد و گسترش ریشه و شکوفه های آلبالو به وجود فسفر بستگی دارد و وظیفه اصلی عنصر پتاسیم در این درخت افزایش مقاومت در برابر ابتلا به بیماری های طبیعی و کمک به سلامت کلی گیاه است.

افزایش باردهی درخت آلبالوکود محلول در آب آبیاری توصیه شده توسط کارشناسان پس از بررسی خاک باغ که ممکن است کود هیومیک اسید یا کود شیمیایی و … باشد در سالهای اولیه پس از کاشت مواد مغذی درخت را تامین می کند. توصیه ای که اکثر کشاورزان می‌کنند این است که تصور نکنید هرچه بیشتر کود دهید برداشت بیشتر خواهد شد، زیرا کوددهی غیر اصولی تعادل عناصر درخت را به هم می زند و می تواند بر تولید میوه و میوه تأثیر منفی بگذارد.

مقابله با آفات و بیماری ها

 کودی که نتیجه منحصر به فردی برای درخت آلبالو خواهد داشت بدون شک اسید هیومیک شوک مایع است زیرا نه تنها باعث افزایش بهره وری آن پس از مصرف در همان سال می شود و میزان تولید میوه را 30 تا 40 درصد افزایش می دهد. کود شگفت انگیز دارای فرمولاسیون خاصی برای اثر فوری است. اما باید گفت برای ادامه تولید میوه های باکیفیت و فراوان، رعایت یک برنامه غذایی منظم در اولویت است و برای این منظور باید تمامی نکات مهم و حیاتی در رشد و باردهی آلبالو را رعایت کنید.

کود هیومیک اسید شوک

کود هیومیک اسید شوک به طور موثری از ریزش و ترک خوردن شکوفه ها و میوه های آلبالو جلوگیری می کند و کیفیت آلبالو را افزایش می دهد. اسید هیومیک مایع شوک با تامین عناصر ریز مغذی مانند منیزیم، روی و بور از محصولات محافظت می کند.

مواد مغذی مورد نیاز آلبالو

 عناصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر از مواد پرمصرف و درشت هستند و رشد طبیعی درخت آلبالو به دلیل وجود کافی آنها در خاک است. برخی از این عناصر در خاک سالم وجود دارد، اما پس از مصرف توسط درخت، کاهش می یابد که باید به خاک اضافه شود. در بین این عناصر، نیتروژن بیشترین مصرف را درخت آلبالو دارد و بهترین منبع تامین آن کودهای آلی مانند اسید هیومیک و کود آلی پوسیده است.

افزایش باردهی درخت آلبالوعلاوه بر اهمیت عناصر ماکرو در رشد میوه آلبالو، عناصر ریز مانند مولیبدن که نیتروژن در خاک را تثبیت می کند، مس و روی که از ایجاد لکه های رنگی در سطح برگ ها جلوگیری می کند، کلسیم که از خرد شدن آن جلوگیری می کند. آلبالو و استحکام درخت به دلیل وجود آن است و از طرفی باعث افزایش کیفیت برگ و میوه می شود که برای درخت آلبالو نیز بسیار ضروری است.

بیشتر بخوانید: کود درخت گیلاس

علائم کمبود ریز مغذی ها در آلبالو

 قرمزی و پژمرده شدن برگها، چروک شدن و باریک شدن برگها و پیدایش لکه های مرده در سطح آنها. با استفاده از کودهای توصیه شده در این مقاله، آلبالو های قرمز رنگ و مرغوب را بدون ترک خوردن و تحت تأثیر عوامل بیماری زا برداشت می کنید.

افزایش باردهی درخت آلبالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *