اسید هیومیک برای درخت گلابی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای درخت گلابی

اگرچه درختان سیب و گلابی می توانند به طور طبیعی در خاک حاصلخیز زنده بمانند و میوه تولید کنند، دو دلیل اصلی برای بارور کردن آنها تشویق رشد و ایجاد درختان سالم تر است که میوه بیشتری تولید می کند. همانطور که گفته شد، اغلب وسوسه کوددهی بیش از حد به امید تولید درختی حتی سالم تر، بزرگتر یا پربارتر وجود دارد. اما مراقب باشید!

اگر درخت سیب یا گلابی را با کود دهی بیش از حد طبیعی مجبور کنید، می توانید باعث رشد سریع آن شوید. این می تواند منجر به مشکلات ساختاری شود، درخت را ضعیف و مستعد هجوم حشرات یا بیماری کند، و تحمل به خشکی یا دمای شدید را کاهش دهد. می توانید به منظور باروری بیشتر این میوه از اسید هیومیک برای درخت گلابی استفاده کنید، لذا لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید.

نکات موثر در بررسی اسید هیومیک برای درخت گلابی

قبل از استفاده از کود اسید هیومیک برای درخت گلابی بهترین نقطه شروع آزمایش خاک است. آزمایش های خاک برای تعیین PH خاک و سطوح عناصر غذایی ضروری انجام می شود. باغبان یا کارشناس این حوزه ممکن است خدمات آزمایش خاک را ارائه دهد یا می توانید خودتان خاک را با کیت آزمایش خاک یا پروب آزمایش pH خاک آزمایش کنید. هنگامی که PH خاک را شناختید، در صورت لزوم می توانید PH را برای رفع نیازهای درختان خود تنظیم کنید.

pH خاک مهم است

درختان سیب در خاک کمی اسیدی تا خنثی از 6.0 تا 7.0 در مقیاس pH بهترین رشد را دارند. pH خاک اندازه گیری قلیایی یا اسیدیته خاک است و در مقیاس 7 به عنوان علامت خنثی اندازه گیری می شود. هر اندازه گیری کمتر از 7 نشان دهنده شرایط خاک اسیدی و هر اندازه بالاتر از 7 نشان دهنده قلیایی بودن است. در بررسی اسید هیومیک برای درخت گلابی اگر در مورد pH خاک خود مطمئن نیستید و اینکه آیا برای رشد درختان گلابی مناسب است یا خیر، بهتر است PH خاک را در منطقه کاشت آزمایش کنید. شما می توانید به سرعت pH خاک را با یک کیت ارزان قیمت تست خاک یا پروب تستر pH آزمایش کنید.

برای افزایش PH(قلیایی بیشتر) می توانید سنگ آهک گلوله شده را به خاک اضافه کنید. برای کاهش pH )اسید بیشتر) می توانید از گوگرد خاک، سولفات آلومینیوم یا آهن کلات استفاده کنید.

  • مواد مغذی خاک

در بررسی اسید هیومیک برای درخت گلابی هنگام انتخاب کود، اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهید این است که “چه نوع کودی نیاز دارم؟” تعیین اینکه از چه کودی استفاده کنید می تواند به سطوح موجود مواد مغذی در خاک شما بستگی داشته باشد. اگر آزمایش خاک انجام می دهید، کودی که انتخاب می کنید می تواند بر اساس نتایج آزمایش باشد.

تجزیه و تحلیل روی یک کیسه کود، مانند 10-10-10، نشان دهنده درصد (از نظر وزن) سه عنصر غذایی اصلی مورد نیاز برای رشد گیاه سالم است. این سه عنصر اصلی همیشه به یک ترتیب هستند: نیتروژن – فسفر – پتاسیم. NPK  هر یک از این مواد مغذی به طور متفاوتی بر رشد گیاه تأثیر می گذارد.

بررسی عناصر مختلف در کوددهی درخت گلابی

عدد اول نشان دهنده نیتروژن(N)  است. این عنصر به گیاهان توانایی تولید کلروفیل بیشتری را می دهد که به نوبه خود رشد سریع تری را برای بخشی از گیاه که بالای زمین قرار دارد: شاخ و برگ. با هر بار مصرف نیتروژن اضافی، گیاهان باید بلندتر و سبزتر شوند. درختان میوه برای رشد شاخساره و تولید برگ نیاز به نیتروژن دارند که به نوبه خود بر کمیت و کیفیت میوه تأثیر می گذارد. به طور معمول، کودهایی که محتوای نیتروژن بالایی دارند برای استفاده در درختان میوه توصیه نمی شوند.

عدد دوم نشان دهنده فسفر (P) است. فسفر به رشد ریشه کمک می کند و بنابراین می تواند به افزایش اندازه شکوفه و تولید شکوفه کمک کند. درختان گلابی دارای سیستم ریشه ای چند ساله گسترده هستند. لذا استفاده از اسید هیومیک برای درخت گلابی امری بسیار ضروری است.

عدد سوم نشان دهنده پتاسیم(K) است. پتاسیم عملکردهای زیادی دارد. این امر گیاه را در برابر بیماری ها محافظت می کند و به محافظت در برابر خشکی و تحمل سرما کمک می کند. همچنین در بهبود رشد ریشه نقش دارد و به فرآیند فتوسنتز کمک می کند. در بررسی اسید هیومیک برای درخت گلابی اگر درختان شما گلدهی و باردهی خوبی ندارند و آزمایش خاک نشان دهنده کمبود پتاسیم است، باید مقادیر بیشتری پتاسیم برای افزایش شکوفه و تولید میوه مصرف کنید.

شاید متوجه شده باشید که تمام اعداد در تجزیه و تحلیل کود تا 100 درصد جمع نمی شوند. این به این دلیل است که مواد مغذی و پرکننده های دیگری نیز اغلب به مخلوط اضافه می شوند. به عنوان مثال، کودهای مخصوص درختچه ها و درختان حاوی چیزی است که “بسته مواد مغذی ریز” نامیده می شود. این بسته ممکن است حاوی مواد مغذی دیگری مانند آهن، گوگرد، منگنز، روی و غیره باشد. ممکن است پرکننده‌های دیگری برای کمک به اعمال یکنواخت‌تر مواد مغذی در یک منطقه گنجانده شود.

نکته: تنها راه واقعی برای تعیین کمبود کود یا مواد مغذی در خاک، آزمایش خاک است. همانطور که گفته شد، اکثر مناطق، آزمایش خاک را از طریق خدمات توسعه تعاونی خود بدون هیچ هزینه ای (یا با هزینه اندک) ارائه می دهند. یا می توانید کیت آزمایش خاک خود را خریداری کنید. آزمایش خاک سطح مواد مغذی و pH خاک را نشان می دهد. بر اساس نیاز گیاه خاص، این به شما کمک می کند کود مناسب و سایر مواد مغذی یا مواد معدنی مورد نیاز را انتخاب کنید.

سخن پایانی:

همانطور که قبلاً اشاره شد، درختان گلابی کاشته شده در خاک حاصلخیز ممکن است نیازی به کوددهی نداشته باشند تا زمانی که بسیاری از مواد مغذی را مصرف نکنند. بهترین راه برای تصمیم گیری در مورد کوددهی یا عدم مصرف، و نوع کود یا مواد مغذی برای استفاده، انجام آزمایش خاک است. در بررسی اسید هیومیک برای درخت گلابی شما همچنین می توانید به سادگی خود درخت را مشاهده کنید.

اگر رشد متوقف شده باشد و حداقل 1 فوت رشد در سال مشاهده نکنید، یا آنچه که باید سبز تیره باشد، سبز روشن شده است، این نشان دهنده نیاز به لقاح است. اگر برگها سبز روشن باشند، درخت نمی تواند به طور موثری برای تولید بهترین میوه فتوسنتز کند. کود به مرور زمان شاخ و برگ را تیره می کند و به تولید میوه خوب کمک می کند. می توانید از اسید هیومیک 20 لیتری شوک هم برای باروری بهتر محصول خود استفاده کنید.

زمان مصرف اسید هیومیک

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آل کود در ارتباط باشید

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *