مزایا و معایب استفاده از عصاره جلبک دریایی در صنعت کشاورزی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از بهترین و کامل ترین کودهایی که می‌توانید از آن در صنعت کشاورزی استفاده کنید و شادابی و طراوت را به گیاهان خود هدیه دهید، عصاره جلبک دریایی است. این نوع کود حاوی ریز مغذی‌ها و املاح مفید زیادی همچون نیتروژن، آهن، پتاسیم، روی، منیزیم و فسفر است که تمام آن‌ها در کنار هم کمک می‌کنند سلامت محصولات به بهترین شکل ممکن حفظ شود. مزایا کود جلبک دریایی در کشاورزی بسیار زیاد است و می‌تواند کمک کند محصولات سالم‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید. این کود کمک می‌کند جوانه‌زنی گیاه بهتر صورت بگیرد و با کاهش محصولات مواجه نشوید.

در حال‌ حاضر اغلب کشاورزان از این کود مفید برای پرورش بهتر محصولات‌شان بهره می‌گیرند و سعی می‌کنند با استفاده از آن، نیازهای محصولات خود را برطرف نمایند. البته باید از این کود به‌ صورت صحیح و اصولی استفاده کنید تا بتوانید نتیجه مطلوبی به دست آورید.

این کود ارگانیک هیچ‌ گونه آسیبی به محیط‌ زیست وارد نمی‌کند و اثر آن تا مدت‌های زیادی در خاک باقی می‌ماند. بنابر این بهتر است به‌ جای استفاده کردن از کودهای شیمیایی مضر، از عصاره جلبک دریایی بهره بگیرید و گیاهان خود را با استفاده از آن تقویت کنید.

فواید عصاره جلبک دریایی در کشاورزی

 • عصاره جلبک دریایی کمک می‌کند تحمل گیاهان در برابر استرس یا تنش‌های محیطی تا حدود زیادی افزایش یابد و گیاه دچار آسیب نشود.
 • شما می‌توانید با استفاده از این کود مغذی، تعادل بین سلول‌های گیاهی را برقرار کنید و اجازه ندهید به سلامت آن‌ها صدمه‌ای وارد شود.
 • کود جلبک دریایی مقاومت گیاه در برابر سرما، گرما، آفات، بیماری‌ها، حشرات و کم آبی را افزایش می‌دهد و جلوی آسیب رسیدن به آن‌ها را می‌گیرد.
 • این کود مفید سیستم دفاعی گیاه را به بهترین شکل ممکن تقویت می‌کند و میزان تولید محصولات را چندین برابر می‌کند.
 • از دیگر مزایا کود جلبک دریایی برای گیاهان می‌توان به افزایش میزان رشد ریشه اشاره کرد. در واقع این کود ارگانیک کمک می‌کند مواد مغذی به‌ خوبی جذب ریشه گیاه شوند و در نتیجه حجم ریشه بیشتر شود.
 • اگر از کود جلبک دریایی به‌ صورت منظم استفاده کنید می‌توانید میزان فتوسنتز گیاهان را نیز افزایش دهید و جلوی زرد شدن برگ گیاهان را هم بگیرید.
 • این کود مفید طول عمر محصولات را بعد از برداشت تا حدود نسبتاً زیادی افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد آسیبی به آن‌ها وارد شود.
 • کود جلبک دریایی به‌ طور معمول مانند یک بهبود کننده یا اصلاح کنند خاک عمل می‌کند و تمام ناخالصی‌ها و مواد شیمیایی موجود در خاک را از بین می‌برد.
 • این کود ظرفیت نگهداری آب توسط خاک را افزایش می‌دهد و جلوی خشک شدن ریشه گیاه را هم می‌گیرد.

مزایا کود جلبک دریایی

عوارض مصرف عصاره جلبک دریایی در صنعت کشاورزی

با توجه به این‌ که کود جلبک دریایی به‌ صورت کاملاً طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید می‌شود می‌توان گفت؛ هیچ‌ گونه ضرری برای گیاهان و خاک ندارد اما باید از آن به صورت اصولی و مناسب استفاده کنید.

البته بهتر است بدانید؛ اگر بیش‌ از حد از این کود بهره بگیرید ممکن است ضررهایی به وجود آید زیرا برخی از جلبک‌های دریایی به‌ خوبی شسته نمی‌شوند و شور هستند. از این رو با مصرف زیاد آن‌ها، گیاهان‌تان ضعیف می‌شوند و خیلی سریع‌تر از حد معمول خشک خواهند شد.

در کل می‌توان گفت؛ معایب کود جلبک دریایی در مقایسه با مزایای آن بسیار ناچیز هستند و تنها زمانی نمایان می‌شوند که از این کود به‌ صورت خودسرانه و بدون آگاهی استفاده کنید. بنابر این سعی کنید با توجه به مواردی که در ادامه مطلب ذکر می‌شود، کار کوددهی گیاهان را انجام دهید و از افراد باتجربه نیز کمک بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

خرید کود جلبک دریایی 

روش مصرف عصاره جلبک دریایی برای محصولات کشاورزی

به‌ طور معمول عصاره جلبک دریایی را می‌توانید به روش‌های مختلفی در کشاورزی استفاده کنید و انجام کوددهی با استفاده از آن، اصلا کار سختی نیست. اگر می‌خواهید کار کوددهی را قبل‌ از کشت بذر انجام دهید، بهتر است کود مورد نظرتان را به صورت مستقیم به خاک اضافه کنید تا ساختار خاک اصلاح شود

همچنین می‌توانید بذرها را در محلول یا عصاره‌ جلبک دریایی قرار دهید و اجازه دهید به مدت 24 ساعت به همان صورت باقی بمانند تا بهتر شروع به جوانه‌زنی کنند. با انجام دادن این کار می‌توانید مقاومت گیاه خود را تا حدود زیادی افزایش دهید و از وارد شدن شوک به آن‌ها نیز جلوگیری کنید.

یکی دیگر از روش‌های مصرف کود جلبک دریایی در کشاورزی که با کمک آن می‌توانید نتایج بهتری به دست آورید، روش محلول پاشی است. در این روش کود جلبک دریایی می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد و بهتر گیاهان را تغذیه کند.

برای انجام دادن این کار کافی است عصاره جلبک دریایی را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا کاملا رقیق و یک‌دست شود. پس‌ از آن باید با استفاده از یک سم‌پاش مناسب، کود را به قسمت‌های مختلف گیاهان اسپری کنید و اجازه دهید جذب گیاهان شود.

مهم‌ترین هورمون‌های گیاهی موجود در جلبک دریایی

 • بتائین‌ها

بتائین‌ها نقش بسیار مهمی در سلامت گیاهان دارند و می‌توانند کمک کنند جذب آب توسط گیاه بهتر صورت بگیرد. در مواقع کم‌آبی نیز مقاومت گیاهان را افزایش می‌دهند و اجازه نمی‌دهند ریشه گیاه خشک شود و آسیب ببیند.

 • اکسین

اکسین‌ها نیز سرعت رشد گیاه را افزایش می‌دهند و کمک کنند جوانه‌زنی گیاه بهتر صورت بگیرد. این هورمون اجازه نمی‌دهد رشد محصولات به تاخیر بی‌افتد و کیفیت محصولات را هم تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

 • سیتوکینین

یکی دیگر از هورمون‌های مهم موجود در جلبک دریایی، سیتوکینین است. این هورمون کمک می‌کند مواد مغذی به قسمت‌های مختلف گیاه برسد و محصولات با کیفیت بیشتری تولید شوند. این هورمون تا حدود زیادی روند پیری گیاهان را به عقب می‌اندازد و جلوی زرد شدن برگ‌ها را هم می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: عصاره جلبک دریایی برای کاکتوس

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید؛ مزایا کود جلبک دریایی در صنعت کشاورزی بسیار زیاد است و اگر از آن در مواقع ضروری به طور صحیح استفاده کنید، می‌توانید نتایج عالی مشاهده کنید و محصولات خود را هم به خوبی تقویت نمایید. البته دقت داشته باشید؛ پیش از مصرف عصاره جلبک دریایی برای گیاهان، باید حتما آزمون خاک را انجام دهید تا بهتر نیازهای خاک و گیاه آشنا شوید و از آسیب رسیدن به آن‌ها نیز جلوگیری نمایید.

مزایا کود جلبک دریایی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *