کود درخت گیلاس

هنگامی که شاخه های آویز با گل های صورتی یا سفید پوشانده شده است ، یک درخت گیلاس در بهترین حالت خود را دارد. بهترین کود درخت گیلاس را از کارخانه تهیه کنید.

قابل توجه باغداران محترم:

در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از کود کامل 10X شوک است.

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

کاشت درخت گیلاس

این یک درخت نمونه برازنده و ظریف را برای چمن ها ایجاد می کند که مطمئناً جلب توجه می کند. گونه ها و ارقام مختلف انواع مختلفی از انواع کوتوله های 8 پا (2 متر) تا 40 پا (12 متر) با سایبان های گسترده را ارائه می دهند.

اگر قصد کاشت گیلاس را دارید ، ما به شما کمک می کنیم تا با نکات رشد گیلاس آشنا شوید گیلاس های گریخته در آفتاب کامل رشد کرده و شکوفه می گیرند ، اما سایه نور را تحمل می کنند. خاک خوب زهکشی شده در مراقبت از گونه های گیلاس ، به ویژه برای جلوگیری از پوسیدگی ، ضروری است. گردش مناسب هوا در اطراف سایبان درخت مهم است و به جلوگیری از بیماری ها کمک می کند. بنابراین ، هنگام کاشت گیلاس ، باید ابعاد نهایی ارقام را در نظر بگیرید و درخت را به اندازه کافی از ساختار و سایر درختان کاشت کنید ، بنابراین لازم نیست که شاخه های جذاب را کوتاه کنید. گلهای گیلاس گریزان پروانه ها و گیاهان زالو را جذب می کنند ، بنابراین هنگام استفاده از گل در شکوفه از استفاده از حشره کش ها خودداری کنید.

درختان گیلاس شیرین اولین میوه فصل را تولید می کند. با داشتن بیش از 18 رقم موجود ، آنها می توانند مزایای زینتی و خوراکی را برای باغ ها فراهم کنند. این گیاه به دلیل داشتن میوه زیاد و میوه های تیره بسیار محبوب است. از آنجا که درختان گیلاس نسبتاً سریع رشد می کنند ، نیاز به کود به را به راحتی درک می کنید ، اما کود بیش از حد باعث کاهش میزان میوه درختان می شود.

کود کامل 10Xshock برای گیلاس

کود درخت گیلاس: چه موقع و چگونه می توان درختان گیلاس را بارور کرد:

باغداران درختان گیلاس را به دلیل شکوفه های بهاری برجسته و میوه های شیرین قرمزشان دوست دارند. وقتی صحبت از کود درختان گیلاس می شود ، کمتر بهتر است. بسیاری از درختان گیلاس که در حیاط خلوت مناسب کاشته شده به کود زیادی احتیاج ندارند. برای اطلاعات در مورد زمان بارور کردن درخت های گیلاس موارد ذیل را بخوانید  و اینکه کود درخت گیلاس ایده خوبی است.

کاشت هسته گیلاس

کود گیلاس:

باغبان باید به یاد داشته باشید که کود دادن به درختان گیلاس میوه بیشتری را تضمین نمی کند. در حقیقت ، نتیجه اصلی استفاده از کود درخت گیلاس سنگین در نیتروژن ، رشد بیشتر شاخ و برگ است. اگر رشد شاخ و برگ کند است ، درخت را بارور کنید. اما فقط کود درخت گیلاس را در نظر بگیرید اگر متوسط ​​رشد سالانه شاخه کمتر از 8 اینچ باشد. می توانید با اندازه گیری زخم های مقیاس جوانه سال گذشته که در نوک ساقه شکل گرفته است ، این را محاسبه کنید. اگر به کود نیتروژن بریزید ، ممکن است درخت شما شاخه های طولانی تر رشد کند ، اما به قیمت میوه است. شما باید بین دادن کمک گیاهی و مصرف بیش از حد آن در کود ، تعادل خود را حفظ کنید.

اسید هیومیک برای چه گیاهانی مضر است ؟

نیاز را تعیین کنید:

درختان بالغ همیشه نیازی به لقاح ندارند زیرا قبلاً سیستم ریشه گسترده ای را توسعه داده اند. از آنجا که درختان گیلاس خیلی سریع رشد می کنند ، با این وجود ، کمبود آن به سختی قابل توجه نیست. شاخه های درخت گیلاس باید از 10 تا 15 اینچ در سال رشد کنند. اگر رشد کمتر از این باشد ، ممکن است کود لازم باشد. تغییر در برگها همچنین می تواند نیاز به لقاح را نشان دهد. اگر برگها در میان تابستان مایل به زرد شوند ، از سال به بعد به تدریج كوچك تر می شوند یا قبل از رسیدن پاییز ، مقداری كاهش می یابد ، درخت می تواند از لقاح بهره ببرد. اگر این علائم وجود نداشته باشد ، لقاح ممکن است باعث افزایش بیش از حد شاخه و رشد برگ به قیمت تحمل میوه شود.

کود 36 12 12 برای درخت گیلاس

نوع کود:

درختان گیلاس هیچ گونه واکنشی از لقاح زمین فسفر یا پتاسیم نشان ندادند. مگر اینکه آزمایش خاک خلاف این امر نشان دهد ، نیتروژن تنها ماده مغذی مورد نیاز است. درصد ازت ، فسفر و پتاسیم در برچسب محصول نشان داده شده است. کود با نسبت 16-4-8 دارای 16 درصد نیتروژن ، 4 درصد فسفر و 8 درصد پتاسیم خواهد بود. یک درخت میوه جوان سه بار بعد از کاشت ، در دو هفته ، شش هفته و 10 هفته با هر بار استفاده از 1/2 اونس ازت می تواند به آرامی بارور شود. بعد از سال اول ، این درخت را می توان با سرعت حدود 1.5 اونس ازت در هر اینچ قطر تنه بارور کرد ، که حداقل یک پا از زمین فاصله دارد. یک کیسه 10 پوندی کود 16-4-8 می تواند 1.6 پوند ازت در کل کیسه باشد. مقدار کود موجود در مقدار نیتروژن مورد نیاز را پایه گذاری کنید. کودهایی که فقط نیتروژن دارند ، مانند نیترات آمونیوم در دسترس هستند.

به دنبال یک کود متعادل یا یک گیاه خاص برای درختان زینتی باشید. کودهای متعادل حاوی مقادیر مساوی ازت ، فسفر و پتاسیم 10-10-10. کودهای شیمیایی در آب بسیار محلول هستند و کار خود را به سرعت انجام می دهند. آنها همچنین به سرعت از خاک خارج می شوند.

—کودهای شیمیایی – مصنوعی و ارگانیک (به طور طبیعی مشتق شده) – از مواد مغذی مانند نیتروژن  فسفات و پتاس است.

—در عوض ، اصلاحات ارگانیک خاک مانند کمپوست و کود پوسیده وجود دارد. آنها مانند کود استفاده  می شوند ، اما از نظر فنی کود نیستند. شما می توانید اصلاحات خاک ارگانیک خود را مانند کمپوست ، خارج از مواد خوراکی یا ضایعات باغ انجام دهید ، یا حتی کمپوست ، کود و سایر مواد ارگانیک را از یک منبع محلی قابل اعتماد دریافت کنید. اگرچه اینها به پشتیبانی مواد مغذی در خاک برای حمایت از درختهای گیلاس شما کمک می کنند ، اما آنها “تجزیه و تحلیل تضمین شده” نخواهند داشت.

—به طور کلی ، درختان گیلاس وقتی رشد می کنند که عناصر مغذی مانند نیتروژن (N ، فسفر (P و پتاسیم (K وجود داشته باشد. نیتروژن به تشویق رشد رویشی (برگ و شاخه ها) کمک می کند. فسفر توسعه ریشه و شکوفه را تشویق می کند. پتاسیم / پتاس مسئول مؤثر بودن مقاومت در برابر بیماری طبیعی درخت آلبالو و سیستم هایی است که از سلامت عمومی آن ، مانند سیستم ایمنی بدن ، پشتیبانی می کنند. کود شیمیایی محلول در آب که بطور اختصاصی برای استفاده در درختان گیلاس تهیه شده است ، مواد مغذی را که این درختان در طی سالهای اولیه خود در زمین به وجود می آورند ،ایجاد می کند.

درختان گیلاس فیدرهای سبک هستند و کود کم نیتروژن مانند 5-10-10 یا 10-15-15 را ترجیح می دهند. مواظب باشید بیش از حد کود ندهید ، یا ممکن است درخت نامتعادل تولید کنید ، این می تواند بر تولید میوه تأثیر بگذارد و درخت را مستعد آفات و بیماری ها بگذارد.

کود 36 12 12 برای درخت آلبالو

چه موقع باید یک درخت گیلاس را بارور کنید:

منتظر پاییز باشید:

منتظر پاییز باشید تا درختان گیلاس را بارور کنید. پس از ریزش برگها ، ریشه ها هنوز در خاک خنک در حال رشد هستند. پس از متوقف شدن رشد قابل مشاهده دیگر ، ریشه ها همچنان رشد می کنند تا اینکه دمای خاک نزدیک به 40 درجه فارنهایت نزدیک شود. در این مدت آنها می توانند مواد مغذی را جذب کرده و آنها را به شکلی ذخیره کنند که در بهار برای رشد جدید مورد استفاده قرار گیرد. اگر مناطقی که درخت کاشته شده است در یک شیب قرار داشته باشد یا در غیر این صورت در معرض روان آب بیش از حد باشد که ممکن است کود را شستشو دهد ، می توان کود اولیه را نیز در اوایل بهار قبل از شروع رشد جدید به کار برد.

—-در خاک غنی از مواد مغذی ، می توانید از کودها تا زمانی که درختان گیلاس شما شروع به بارور می کنند ، خودداری کنید (به طور متوسط: 4-7 سال برای گیلاس های شیرین ، 3-5 سال برای پای / گیلاس ترش). اگر درختهای گیلاس جدید خود را در طول فصل رشد چندین اینچ از رشد سبز نخواهید داشت ، از بهار بعدی شروع به کود دهی کنید.

—به طور معمول برای درختان گیلاس ، یک بار در سال کافی است – در اوایل بهار ، حدود دو یا سه هفته قبل از شکوفا شدن درخت ، کود کم نیتروژن بمالید. شما هنوز هم می توانید بعد از در آمدن جوانه بارور شوید ، اما به هیچ وجه دیرتر از ماه ژوئیه نیست. برای هرگونه دستورالعمل ویژه کاربرد کود ، همیشه به اطلاعات چاپ شده در برچسب محصول خود مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که مشاوره محلی در مورد لقاح ممکن است در مواقع مشخصی از سال مؤثر واقع شود. به خاطر محیط محلی خود ، لطفاً این محدودیت ها را رعایت کنید.

—-بسیاری از درختان میوه پس از شروع بارور شدن ، نیاز به نیتروژن بیشتری دارند ، اما نه درخت های گیلاس. هر سال خاک را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزهایی لازم است و اگر سطح نیتروژن کم به نظر می رسد ، دو هفته قبل از در آمدن جوانه در اوایل بهار ، کود کم نیتروژن را در مقادیر کمی بمالید. درختان خود را مالچ کنید و علفهای هرز را در خلیج خود نگه دارید ، زیرا علفهای هرز با درختان گیلاس شما برای مواد مغذی رقابت می کنند

اگر درخت شما در یک مکان آفتابی در خاک حاصلخیز و خوب زهکشی کاشته شده است ، ممکن است نیازی به کود نداشته باشد. قبل از شروع به بارور کردن درختان گیلاس با هر چیزی به جز ازت ، می خواهید یک آزمایش خاک را انجام دهید. اگر آزمایش نشان داد خاک فاقد مواد مغذی مهم است ، می توانید آنها را به آنها اضافه کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای باروری اوایل بهار است. کود دهی گیلاس را در اواخر بهار یا تابستان شروع نکنید. این زمان کوددهی درخت گیلاس باعث تحریک رشد شاخ و برگ در اواخر تابستان ، مهار بارور شدن می شود و درخت را در معرض آسیب زمستان قرار می دهد.

کود 36 12 12 برای درخت گیلاس

چگونه می توان درختان گیلاس را بارور کرد:

اگر رشد درخت گیلاس شما کمتر از 8 اینچ در سال باشد ، ممکن است به کود درخت گیلاس احتیاج داشته باشد. اگر چنین است ، یک کود دانه دانه متعادل ، مانند 10-10-10 خریداری کنید. میزان کود مورد استفاده بستگی به تعداد سالهای کاشت درخت در باغ شما دارد. برای هر سال از سن درخت حداکثر یک پوند 1/10 پوند ازت استفاده کنید. به طور کلی ، کودهایتان را با پراکنده کردن دانه‌های اطراف تنه درخت گیلاس و خارج از آن دور خط درخت استفاده می کنید. پخش نزدیکی یا لمس کردن تنه پخش نشود. با در نظر گرفتن گیاهان دیگری که در نزدیکی گیلاس کود می کنید ، کود زیادی دریافت نکنید. ریشه های درخت گیلاس هر کود مورد استفاده در نزدیکی خود را از جمله کود چمن  را جذب می کند.

کوددهی یک روش عالی برای پر کردن مواد مغذی موجود در خاک شما ، به ویژه ازت است. نیتروژن رشد گیاهی سبز را تشویق می کند ، دقیقاً همان چیزی است که شما می خواهید قبل از رسیدن درخت گیلاس خود به سالهای حاصل از میوه خود ، آن را ارتقا دهید.

همیشه خاک خود را قبل از استفاده از کود آزمایش کنید. خاک های مختلف می توانند مقادیر مختلفی از عناصر بومی مورد نیاز برای حمایت از رشد و توسعه درخت گیلاس را داشته باشند. اگر متوجه شدید خاک شما فاقد مواد مغذی لازم (ازت ، فسفات ، پتاس و …) است ، حتما کودی را انتخاب کنید که کمبود مواد مغذی خاک را تکمیل کند.

قبل از هرگونه تغییر ، از خاک خود مطلع شوید و اهمیت آزمایش خاک را دریابید.

کود درخت گیلاس

از کجا کود دهیم:

ریشه های فیدر در 12 اینچ برتر خاک قرار دارند. ریختن کود روی سطح برای رسیدن به این ریشه ها با مواد مغذی کافی است. با شروع حداقل 2 فوت از تنه ، مقدار لازم کود را به طور مساوی در یک دایره در اطراف درخت پراکنده کنید. ریشه ها می توانند حداقل 1 1/2 برابر قطر شاخه ها از آن درخت گسترش داشته باشند. مراقب باشید از مناطقی از چمن زنی که قبلاً بارور شده اند ، خودداری کنید ، زیرا درخت از قبل مواد معدنی را از تیمار چمن زنی استفاده می کند.

کود k60 برای درخت گیلاس

مواد مغذی:

نیتروژن ، فسفر / فسفات ، و پتاسیم / پتاسیم مواد مغذی بزرگ “درختان گیلاس” به رشد طبیعی هستند. آنها در خاک سالم وجود دارند ، اما ممکن است در صورت کمبود خاک به آنها اضافه شود. نیتروژن ماده مغذی است که بیشتر در مورد رشد درختان گیلاس مورد استفاده قرار می گیرد. در سراسر خاک حرکت می کند ، با رشد طبیعی جدا می شود و باید با ترکیبات مصنوعی یا آلی جایگزین شود. منبع اصلی نیتروژن در تجزیه مواد آلی است. علائم کمبود مغذی در درختان گیلاس شامل برگهای مایل به قرمز یا رنگ پریده ، برگهای باریک یا کوچک شده و لکه های مرده روی برگها است.

کود مایع کامل 20 20 20

ریز مغذی ها:

درختان گیلاس همچنین به عناصر ریز مغذی موجود در خاک احتیاج دارند که این امر باعث می شود مواد مغذی موجود در دسترس این درخت باشد. به عنوان مثال ، مولیبدن به رفع نیتروژن در خاک کمک می کند. مس و روی از ایجاد لکه های رنگی و ایجاد اشکال در برگ جلوگیری می کنند. کلسیم یکی دیگر از ریز مغذی های اساسی است که درختان گیلاس رشد می کنند و باعث بهبود کیفیت برگ و میوه می شوند. آسانترین روش برای افزودن ریز مغذی ها افزودن کمپوست پیر یا یک کود خوب میوه ای متعادل است که می گوید ریز مغذی ها بخشی از این فرمول هستند.

 سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای آلبالو

اگر می‌خواهید درخت گیلاسی با شکوفه‌های زیبای صورتی و سفید و شاخه‌های آویزانی داشته‌باشید و همچنین باردهی آن نیز زیاد باشد، باید با یک برنامه کودی درست و اصولی درخت گیلاس خود را پرورش دهید.

 کودی برای گیلاس مناسب است که تمام مواد مغذی مورد نیاز را در خود داشته و بتواند طعم مطلوب و بازار پسند به این میوه خوش آب و رنگ دهد.

 اگر در مورد گیلاس و بهترین کود آن به دنبال اطلاعات جامع و کاملی هستید. به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید و همراه ما باشید.

بهتری کود برای درختان میوه

زمان کوددهی درخت گیلاس

معمولاً کوددهی درخت گیلاس به صورت سالانه انجام می‌شود. مقدار آن نیز بسته به آزمایش خاک و آنالیز صحیح آن متفاوت خواهد بود. مصرف بیش از اندازه کودهای شیمیایی نه تنها مفید نیست بلکه، آسیب‌های جبران ناپذیری به خاک و گیاه شما وارد می‌کند.

چنانچه پس از آزمایش خاک به این نتیجه رسیدید که زمین شما به مواد مغذی متفاوت احتیاج دارد، بهتر است از کود ترکیبی کامل استفاده نمایید. البته اگر یک درخت گیلاس ضعیف باشد با آفات و بیماری‌های نامناسب و زهکشی نامناسب نیز مواجه خواهد شد.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گیلاسبهترین کود در زمان تورم جوانه

اوایل بهار وقتی که ۵۰ درصد جوانه‌ها روی شاخه رشد کردند، بهتر است از کودی استفاده کنید که در آن ترکیب: روی، نیتروژن و بور وجود داشته‌باشد، تا انرژی لازم جوانه‌ها در آغاز فصل رویش و مرحله زایش برای تحریک گیاه و گرده افشانی را افزایش دهند.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

کوددهی بعد از ریزش گل ها

هنگامی که شکوفه‌های درخت گیلاس شروع به ریزش می‌کنند، معمولاً باید با کود NPKآن را تقویت کنید، تا میوه‌های مرغوب و بازار پسند داشته‌باشید. یکی از انواع تنش‌ها در گیلاس تغییرات دمایی است که، باعث ایجاد میوه‌های ترک خورده خواهد شد. در این زمان می‌تواند با کود منیزیم نیز گیاه را محلول‌پاشی کنید تا محافظت گیاه بالاتر رود.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

 کود مناسب در مرحله‌ی فندقی شدن

در زمان فندقی شدن میوه گیلاس باید از کود پتاسیم بالا استفاده کنید. در این زمان جهت داشتن میوه هایی با ابعاد بزرگتر و داشتن تقسیم سلولی بهتر باید از پتاسیم استفاده کنید. همچنین پتاسیم قند موجود در میوه و آب میوه را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید به دو روش آبیاری و محلول پاشی از پتاسیم استفاده کنید.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

 کود مناسب قبل از برداشت

چندین هفته قبل از برداشت میوه نیز می‌توانیم از کود پتاسیم استفاده کنید، که باعث به وجود آوردن محصول درشت تر، با کیفیت تر و بازار پسندتر خواهد شد.

بهترین کود افزایش تناژ گندم کوددهی پس از برداشت

بعد از برداشت محصول شما می‌توانید از کود پتاسیم و روی استفاده کنید. این کود باعث افزایش توانایی درخت در جوانه زنی شده و تامین مواد مغذی در هنگام میوه دهی را افزایش خواهد داد.

کود npk 202020درشت مغذی ها

از جمله مواد درشت مغذی که مورد استفاده درخت گیلاس است می‌توان به فسفر، پتاسیم و نیتروژن اشاره کرد. این عناصر به طور طبیعی برای رشد گیاه بسیار ضروری هستند و معمولا در خاک سالم این عناصر  به میزان مختلف وجود دارند.

 اما به دلیل استفاده مداوم از خاک، معمولا خاک‌ها فقیر شده و باید با کودهای شیمیایی کمبود آن را جبران کرد. نیتروژن از مواد مهم در درخت گیلاس است که، در سرتاسر خاک حرکت می‌کند. اگر نیتروژن درخت گیلاس کم باشد برگهای گیلاس به رنگ قرمز و کم رنگ شده، همچنین باریک شده و تکه‌های مرده روی آن ظاهر می‌شود.

خرید اسید هیومیک

ریز مغذی‌ها برای درخت گیلاس

از جمله عناصر دیگر مورد نیاز درخت گیلاس می‌توانیم به ریز مغذی‌ها اشاره کنیم. این ری مغذی‌ها مانند مولیبدن هستند که نیتروژن موجود در خاک را تثبیت می‌کند. مس و روی هم از ایجاد لکه‌های رنگی و برگ‌ها با اشکال نامناسب جلوگیری می‌کند. از دیگر ریز مغذی‌های مورد نیاز درخت گیلاس کلسیم بوده که باعث افزایش کیفیت برگ و میوه خواهد شد.

کود مرغی مایع

کود مرغی

از کودهای بسیار مناسب مورد استفاده درخت گیلاس کود مرغی است. بهتر است در اوایل فصل بهار از کود مرغی استفاده کنیم، زیرا در این صورت فرصت کافی برای تجزیه شدن کود برای جذب ریشه فراهم است.

 شما با استفاده از کود مرغی در گیلاس می‌توانید میوه‌های درشت و گوشتی تازه داشته‌باشید. نباید کود مرغی را به صورت تازه پای درخت ریخت زیرا درخت را می‌سوزاند.

تاثیر  کود آهن بر رشد گیاهان

کود آهن

یکی از عناصر بسیار مهم در باروری گیلاس آهن است. معمولاً در زمین‌های آهکی و ph بالا کمبود آهن مشاهده می‌شود. از علائم کمبود آهن در برگ درخت میوه می‌توانیم به کم رنگ شدن برگ و میوه اشاره کنیم. از مزایای استفاده از کود آهن به گیلاس این است که نسبت به دیگر مواد تقریباً ۳ سال در خاک باقی می‌ماند. آهن میکروارگانیسم‌های مفید خاک را افزایش داده و می‌تواند برگها و میوه خوش رنگ در گیاه ایجاد کند.

بهترین کود برای گوجه فرنگی

کود شوک ۱۰ایکس

از جمله کود‌های ترکیبی که تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها را در خود دارد و برای درخت گیلاس می‌تواند بسیار مناسب باشد کود کامل شوک ۱۰ ایکس است این کود به طور چشمگیری تناژ محصول تولید شده را افزایش می‌دهد. جذب عناصر از طریق ریشه را چندین برابر خواهد کرد. حاصلخیزی زمین کشاورزی را افزایش داده، بافت و خاک را اصلاح می‌کند. همچنین باعث افزایش ظرفیت آب در خاک شده و افزایش جوانه‌زنی را نیز به دنبال دارد. بهبود طعم و عطر محصول می‌تواند از دیگر مزایای کود شوک ۱۰ ایکس باشد. آزاد کردن عناصر بلوکه شده گیاه، مقاوم کردن گیاه در برابر بیماری‌ها و تنش‌های محیطی نیز از دیگر مزیت‌های استفاده از این کود است. کشاورزان محترم با خرید و استفاده از کود شوک می‌توانند از مزایای خرید یک کود استفاده کرده و از خرید کودهای دیگر بی‌نیاز شوند.

بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

مزایای کود ده ایکس شوک برای درختان گیلاس

بسیاری از مواد مغذی برای رشد درختان گیلاس  مورد نیاز است، اما بیشتر آنها به مقدار کافی در خاک موجود است تا نیاز درختان میوه را برآورده کند. اگر  خاکی فاقد مواد مغذی  است، افزودن کمپوست یا کود های ده ایکس شوک  می تواند از کمبود مواد مغذی جلوگیری کند.

با این حال، عدم باروری دلیل مهمی برای عدم باروری یا رشد ضعیف درختان نیست. درختانی که از نظر سلامتی مشکل دارند یا مورد حمله حشرات و بیماری‌ها قرار گرفته‌اند یا اخیراً هرس نشده‌اند، احتمالاً از کوددهی سود نمی‌برند. بنابراین  تعیین مواد مغذی مورد نیاز با آزمایش خاک یا مشاوره با متخصصان مجرب  ضروری است.

بهار بهترین زمان برای کود دهی درختان گیلاس  است، زمانی که درخت به سرعت در حال رشد است. برندهای  کود زیادی برای درختان میوه وجود دارد، اما محتوای کود متفاوت است.

بهتر است از برندهای معتبر و به روز بازار مانند محصولات شوک استفاده کنید، هنگام استفاده از کودهای موجود بر طبق دستورالعمل های روی برچسب بسته بندی کوددهی را اعمال کنید.

 کودهای ده ایکس شوک  حاوی ترکیبی از عناصر مختلف، معمولاً نیتروژن، فسفر و پتاسیم با ریز مغذی‌های اضافی هستند، که می توانند تمام مواد مغذی مورد نیاز درختان گیلاس را تامین کنند.

کودهای حاوی نیتروژن باید با احتیاط  استفاده شوند، زیرا استفاده بیش از حد نیتروژن می تواند باعث رشد زیاد و افزایش حساسیت به بیماری  در درختان گیلاس  شود.

کود های ده ایکس  باید قبل از خرداد استفاده شود تا درختان گیلاس  در فصل زمستان مقاومت زمستانی را داشته باشند، هر درخت  کود ده ایکس  را به مقدار متفاوت نیاز دارد، بنابراین مقدار کود مورد نیاز به میزان نیتروژن آن بستگی دارد.

درختان گیلاس نیازی به کود دهی سنگین ندارند،  درختان گیلاس هر بهار (معمولاً در چهار سال اول رشد) به یک بار کود نیاز دارند تا زمانی که به اندازه کافی رشد کرده باشند.

ممکن است پس از برداشت میوه  کود دیگری اعمال شود،  در خاک هایی با pH پایین (5 یا کمتر)، کشاورز ممکن است انتظار داشته باشد که کمبود کلسیم (Ca) و منیزیم یا کاهش دسترسی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) داشته باشد.

بسته به مشخصات مواد مغذی خاک، ممکن است لازم باشد قبل از استقرار درختان جوان گیلاس ، کود ده ایکس  به باغ اضافه شود. تحت شرایط خاصی (خاک با زهکشی خوب و حاصلخیز)، ممکن است نیازی به استفاده از کود نباشد. به عنوان یک قاعده کلی، اگر شاخه های یک درخت گیلاس جوان بدون بارور در طول یک سال 15 اینچ (38 سانتی متر) یا بیشتر رشد کنند، دیگر نیازی به کود دادن نداریم.

به طور مشابه، طول ساقه باید 8 اینچ (20 سانتی متر) یا بیشتر برای درختان مولد و بالغ باشد. با این حال، اگر درختان گیلاس به درستی رشد نمی کنند و رشد برگ آنها کند شده است (در طول سال اول)، ممکن است یک کود غنی از نیتروژن مانند کود ده ایکس در سال بعد اضافه کنیم .

سعی کنید زمانی که  رشد شاخ و برگ  درختان گیلاس کند است  همان طور که ذکر شد به درختان کود ده ایکس  بدهید،  زمانی به  درخت گیلاس کود ده ایکس بدهید  که میانگین رشد سالانه شاخه ها کمتر از (20.5 سانتی متر) باشد.

برخی از پرورش دهندگان درختان گیلاس  کود متعادلی مانند ده ایکس که  متشکل از مواد مغذی ضروری مانند نیتروژن (N)، پتاسیم (K) و فسفر (P) را در دو سال اول معمولاً به صورت گرانول اعمال می کنند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گیلاس

زمان کوددهی درختان گیلاس

اگر درخت شما در مکانی آفتاب گیر  در خاک حاصلخیز و با زهکشی مناسب کاشته شود، ممکن است به کود نیاز نداشته باشد.  همان طور که ذکر شد قبل از شروع کود دهی درختان آزمایش خاک انجام دهید.

 اگر آزمایش خاک  نشان داد که خاک فاقد مواد مغذی مهم است، می توانید کود ده ایکس را اضافه کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای کوددهی اوایل بهار است. کود دهی درختان گیلاس را در اواخر بهار یا تابستان انجام ندهید.

زیرا  این زمان کود دهی  نامناسب و رشد شاخ و برگ درختان گیلاس  را در اواخر تابستان تحریک می کند، از باردهی جلوگیری و درخت را در برابر آسیب های زمستانی آسیب پذیر می کند.

بهتری کود برای درختان میوه

نحوه کوددهی درختان گیلاس

سن درختان را در نظر بگیرید. مدت زمانی که یک درخت رشد کرده است، تفاوت زیادی در کود دهی  ایجاد می کند. اگر درختی در زمان کاشت حدود 1 تا 2 سال سن داشته باشد، احتمالاً می توانید برای چند سال از کود دهی خودداری کنید.

با این حال، میزان رشد یک درخت در هر فصل را مدنظر داشته باشید،  اگر یک درخت جوان به اندازه کافی سریع رشد نمی کند، ممکن است نیاز به افزودن کود با وجود سن آن داشته باشید.

نوع مناسب  کود را با توجه به  نیاز درخت خود انتخاب کنید. به منظور کود دهی مناسب  درختان میوه، با انتخاب کود مناسب میوه های پرباری تولید می شود.

برای اینکه بفهمید به چه مقدار کود نیاز دارید، باید سن درخت یا قطر تنه را در نظر بگیرید. به طور کلی، شما به یک سی سی  کود در سال در هر اینچ از قطر تنه نیاز دارید.

کود را به فاصله یک قدمی تنه داخل زمین بریزید. پاشیدن کود بسیار نزدیک به تنه می تواند به درخت شما آسیب برساند. یک مشت  کود را به اندازه یک فوت دورتر از تنه قرار دهید.

 مقدار دقیقی کود ده ایکس  بستگی به سن درخت و دستورالعمل هایی دارد که همراه با کود شما ارائه شده است می باشد، کود را فقط از خط آبیاری قطره ای  عبور دهید،  خط قطره  آبیاری محیطی است که توسط دورترین شاخه های درخت شکل می گیرد.

 مجدداً، باید کود  دهی را حدود یک فوت از تنه شروع کنید و آن را به طور مساوی پخش کنید، برای پخش کود می توانید از چنگک یا ابزار دیگری استفاده کنید.

از کود دهی خیلی زود به درختان میوه پس از کاشت خودداری کنید، اکثر متخصصان توصیه می کنند که در سال اول درخت را کود ندهید، نیاز به رشد ریشه دارد.

در سالهای بعد،  که درخت در حال رشد است از کود ده ایکس می توانید استفاده کنید، کود زیاد در اوایل اردیبهشت  می تواند بر رشد میوه تأثیر بگذارد و در واقع باعث کندتر شدن  رشد درخت  شود.

بهترین کود مناسب درخت گیلاس

 سخن پایانی

در این مقاله به بررسی بهترین کود برای درخت گیلاس پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که این درخت به طیف وسیعی از ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های جهت پدید آوردن میوه ای مرغوب و بازار پسند احتیاج دارد. بهتر است که باغداران محترم یک کود مناسب که طیف وسیعی از مواد مورد نیاز را در خود دارد تهیه کرده تا از لحاظ اقتصادی برایشان مقرون به صرفه باشد.

 بهتر هست این کود، کود کامل شوک ۱۰ایکس آمریکایی باشد. که در بالا به اختصار در مورد مزایای آن صحبت کردیم. همچنین با تهیه کود کامل از سایت آل کود می‌توانید از ۵ درصد تخفیف هم برخوردار شوید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان آل کود تماس برقرار کنید.

اسید هیومیک

خانه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366