پیوند زدن درخت انجیر

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

از مهم ترین پارامترهای پیوند زدن درخت انجیر، مناسب بودن شرایط محیطی و فیزیولوژیکی گیاه است. بسیاری از باغبانان و کشاورزان برای اهداف گوناگون، عمل پیوند درختان میوه را انجام می دهند. زمان پیوند موقعی است که درخت در حال استراحت نباشد یعنی شیره نباتی آن در جریان باشد. از نظر علمی، هر زمانی از سال به غیر از دوره ای که گیاه در استراحت به سر می برد و شیره نباتی آن جریان ندارد می توان پیوند را انجام داد.

مزایای پیوند زدن درختان

با استفاده از پیوند، ریشه های ضعیف گیاه را می توان قوی تر کرد. گیاهانی مثل بادام، سیب، گردو که قابل تکثیر با روش های دیگر نیستند، با پیوند زدن می توان آنها را تولید کرد. فرم های ویژه ای از رشد را با عمل پیوند می توان به دست آورد. می توان چند رنگ گل یا چند نوع میوه را روی یک پایه، به کمک پیوند ایجاد کرد. با انجام عمل پیوند می توان شاخه ی  میوه دهنده را بر روی پایه ای دیگر قرار داده و از آن هم میوه به دست آورد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگیفصل پیوند درخت انجیر

این بیانیه در عمل اشکالاتی دارد و زمان پیوند زدن را محدود می کند، از جمله اشکالات آن در پیوند انجیرمی توان به موارد زیر اشاره کرد:

– وجود مقدار زیادی از شیره نباتی مانع به وجود آمدن تماس بین پیوند و پایه و جوش خوردن آنها با یکدیگر می شود و به اصطلاح باغبانان، باعث خفه شدن پیوندک در شیره نباتی می گردد.

– حرارت بالا موجب تبخیر پیوندک شده و قبل از یکی شدن سلولهای طبقه مولده و رسیدن شیره نباتی کافی به پیوندک، گرما پیوندک را از بین می برد.

– هوای سرد زمستان و به صورت کلی دمای کمتر از 10 درجه مانع فعالیت سلول های نامبرده در پیوندک می شود و جوش خوردن پیوند انجیر را دچار مشکل می کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

با توجه به موارد گفته شده در بالا، عملا در فصل های بهار، تابستان و پائیز بطور حتم می توان گیاهان را پیوند زد.  در فصل بهار بعد از بیدار شدن پایه و قبل از آنکه جریان شیره نباتی زیاد تر شود و یا سرمای اول بهار، از فعالیت سلول های قسمت هوایی گیاه جلوگیری کند، پیوند انجیر را انجام دهید. زمان مناسب دیگر برای پیوند انجیر در اواخر تابستان و یا اوایل پائیز که با توجه به نوع درخت، جریان شیره نباتی تا اندازه ای کند شده و سرمای زمستان هنوز شروع نشده است، پیوند صورت می گیرد. پیوند در فصل تابستان، به دلیل‌ گرمای بیش از حد هوا و فشار آوردن به درخت و ریشه ها پیشنهاد نمی شود.  هر زمان بتوان از اثرات گرمای تابستان جلوگیری کرد و یا  گرمای هوای محیط زیاد نباشد می توان در فصل تابستان نیز پیوند انجیر را انجام داد.

پیوند زدن درخت انجیر توجه داشته باشید که مهم است در هنگام پیوند زدن پایه ها، چه در اواخر خرداد ماه و چه در شهریور ماه پایه ها باید به سهولت پوست بدهند؛ به این معنا که بتوان پوست آنها را به راحتی از پایه جدا کرد، بهترین آزمایش برای بررسی آمادگی پایه ها و انجام عمل پیوند انجیر، آزمایش پوست دادن پایه ها است. برای بررسی این کار کافی است در تعدادی از پایه ها با چاقو چند شیار ایجاد کنیم، اگر بعد از شیار زدن، بتوان پوست را به خوبی از پایه جدا کرد، زمان پیوند درخت انجیر فرا رسیده است در غیر این صورت باید پایه ها را با آبیاری و کوددهی برای پیوند زدن آماده کرد.

معمولاً در اکثر نهالستان ها پیوند پاییزه یا پیوند خواب رایج است، به این دلیل که اولاً اکثر پایه ها در اواخر تابستان آماده پیوند می شوند، دوما چون در پیوند بهاره در طول تابستان شاخه های به وجود آمده از رشد جوانه پیوندک، خیلی قوی نیستند و به اندازه کافی مواد غذایی ذخیره نمی کنند. بنابراین در زمستان به سرمازدگی دچار می شوند. پیوند درخت انجیر کار آسانی است اما اگر همین کار آسان را به درستی انجام ندهید، باعث مرگ درخت می شوید.

پیوند زدن درخت انجیر مشخصات پایه خوب در پیوند انجیر

1- خوب رشد کردن پایه

2- مقاوم بودن پایه به املاح آب و خاک و خشکی

3- مقاوم بودن پایه نسبت به آفات

4- سازگار بودن پایه با پیوندک

5-  صاف بودن ساقه و قوی بودن بافت پایه

بیشتر بخوانید: کاشت خیار در گلدان

راه های مراقبت از نهال های پیوندی

  • بعد از انجام پیوند انجیر تا قبل از خزان معمول نهال ها، آنها را به صورت مرتب آبیاری کنید.
  • در مقابل سرما از درختان با پوشش های سبک حفاظت کنید.
  •  در مقابل آفتاب برای درختان سایبان ایجاد کنید.
  • از یک تکیه گاه، برای جلوگیری از شکستن پیوندک استفاده نمایید .
  • بخشی از پایه که بالاتر از پیوندک قرار گرفته است در پیوندهای جانبی قطع شود.
  • بالای پیوند را پس از موفقیت در پیوند جوانه قطع کنید.
  • جوانه های شروع به رشد کرده در زیر پیوندک، را حذف نمایید.
  • پاجوش ها را هم حذف کنید.
پیوند زدن درخت انجیر
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *