فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که اقدام به کشت سیب‌ زمینی کرده‌اید و می‌خواهید محصولات باکیفیتی داشته باشید، باید حتما کار کوددهی را انجام دهید. البته بهتر است بدانید؛ هر نوع کودی برای این گیاه مناسب نیست و باید سراغ کودهای طبیعی مانند کود جلبک دریایی بروید و از آن‌ها بهره بگیرید. فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی بیشمار است و با مصرف منظم آن می‌توانید نتایج بسیار عالی مشاهده کنید.

کود جلبک دریایی به سیب‌ زمینی کمک می‌کند رشد بهتری داشته باشد و میزان برداشت محصولات را هم تا حدود زیادی افزایش می‌دهد. سیب‌ زمینی به‌ طور معمول گیاهی سخت‌گیر نیست و می‌تواند در اغلب مناطق بدون مشکل، به رشد خود ادامه دهد.

اما بهتر است هر چند وقت یک‌بار در زمان‌های مناسب حتما از کود جلبک دریایی بهره بگیرید تا سلامتی‌ محصولات به خطر نیفتد و میزان تولید محصولات‌تان نیز کاهش نیابد. کود جلبک دریایی به‌ صورت کاملا طبیعی تولید می‌شود و هیچ‌ گونه اختلالی در خاک ایجاد نمی‌کند.

این کود مفید حاوی املاح، مواد مغذی، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های مختلف است و می‌تواند به‌ خوبی نیاز گیاهان را فراهم کند. از دیگر فواید جلبک دریایی برای سیب‌ زمینی می‌توان به افزایش مقاومت گیاه در برابر سرما، کم‌آبی، شوری خاک، خشکی، آفات، بیماری‌ها و حشرات اشاره کرد.

با مصرف به‌ موقع و به‌ اندازه این کود طبیعی می‌توانید کیفیت محصولات را افزایش دهید و رشد ریشه را نیز چندین برابر کنید. جلبک دریایی از کاهش کیفیت محصولات و پوک شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند و جوانه‌زنی گیاه را نیز تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

کود جلبک دریایی علاوه‌بر سیب‌ زمینی، می‌تواند تاثیر مناسبی بر روی خاک نیز داشته باشد و ساختار خاک را هم به‌ خوبی اصلاح کند. بنابر این اگر خاک زمین کشاورزی‌تان حاصلخیز و غنی نیست، حتما از این کود مفید بهره بگیرید و کوددهی را تا زمانی‌ که ساختار خاک اصلاح می‌شود ادامه دهید.

کوددهی پیش‌ از کاشت بذر سیب‌ زمینی

اگر می‌خواهید فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی را مشاهده کنید، بهتر است حتما پیش‌ از کشت سیب‌ زمینی کار کوددهی را انجام دهید. در واقع سیب‌ زمینی نیز مانند برخی دیگر از گیاهان، نیاز دارد که بستری مناسب و عالی داشته باشد تا بتواند به‌ خوبی در آن به رشد خود ادامه دهد.

از این رو لازم است در این زمان با توجه به نیاز خاک زمین مورد نظرتان، کار کوددهی را به روش محلول پاشی انجام دهید تا تمام ناخالصی‌های موجود در خاک از بین بروند و ساختار خاک نیز اصلاح شود.

خرید کود جلبک دریایی 

کوددهی هنگام کاشت بذر سیب زمینی

زمانی‌ که اقدام به کاشت بذر سیب‌ زمینی کردید نیز بهتر است کار کوددهی را انجام دهید. البته دقت داشته باشید؛ در این زمان به کود خیلی زیادی احتیاج ندارید و باید کوددهی را به‌ صورت متعادل با توجه به نتیجه آزمون خاک انجام دهید تا بیماری‌ها و قارچ‌های موجود از بین بروند و جوانه‌زنی گیاه نیز با سرعت بیشتری صورت بگیرد.

کوددهی هنگام رشد برگ سیب‌ زمینی

تقریباً 1 هفته بعد از آغاز رشد برگ‌های سیب‌ زمینی، بهتر است گیاهان خود را با استفاده از کود جلبک دریایی تغذیه کنید تا رشد آن‌ها دچار اختلال نشود و بوته‌های سالم‌تری داشته باشید. کوددهی در این زمان اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر به‌ صورت اشتباه آن را انجام دهید ممکن است رشد محصولات‌تان متوقف شود و از بین بروند.

بنابر این سعی کنید از مناسب بودن غلظت کودتان اطمینان حاصل کنید و هنگام انجام کوددهی آن را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا برگ‌های سیب‌ زمینی نسوزند و از بین نروند.

فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی

 کوددهی هنگام خاک‌دهی سیب‌ زمینی

به طور معمول فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی زمانی خیلی عالی است که از آن به صورت صحیح و در زمان‌های مناسب بهره بگیرید. بنابر این بهتر است در زمان خاک‌دهی سیب‌ زمینی نیز از این کود مفید بهره بگیرید و کار کوددهی را انجام دهید.

خاک‌دهی در واقع مرحله‌ای از کشت سیب‌ زمینی است که در آن یک لایه‌ جدید خاک به زمین اضافه می‌کنند تا نور خورشید به‌ صورت مستقیم بر روی غده‌های سیب‌ زمینی نتابد و محصولات آسیب نبینند. بنابر این سعی کنید بعد از انجام دادن این مرحله، با احتیاط‌ کار کوددهی را انجام دهید و محصولات خود را به خوبی تقویت نمایید.

کوددهی هنگام رشد و غده‌دهی سیب ‌زمینی

استفاده کردن از کود جلبک دریایی در این زمان نیز می‌تواند بسیار مفید باشد و کمک کند کیفیت و حجم سیب‌ زمینی‌ها افزایش یابد. بنابر این بهتر است در این زمان هم به صورت آبیاری یا محلول پاشی، کار کوددهی را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی در کشاورزی و زراعت

نکات مهم برای کوددهی سیب‌ زمینی با استفاده از جلبک دریایی

  • دقت داشته باشید؛ کود جلبک دریایی به طور معمول ضرری برای سیب زمینی ندارد. اما و اگر از آن به صورت نادرست و بیش از حد استفاده کنید، ممکن است سلامت محصولات‌تان به خطر بی‌افتد.
  • به طور معمول بهترین زمان برای کوددهی بذر سیب زمینی با استفاده کود جلبک دریایی، فصل بهار است زیرا در این زمان گیاه به مواد غذایی بیشتری برای رشد احتیاج دارد.
  • اگر می‌خواهید فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی بیشتر شود، حتما آزمایش خاک کشاورزی را انجام دهید تا کمبودهای خاک، مشخص شود و بتوانید آن‌ها را بهتر تأمین کنید.
  • کود جلبک دریایی می‌تواند علف‌های هرز را از بین ببرد و جلوی رشد آن‌ها را بگیرد. بنابر این اگر زمانی متوجه شدید در زمین کشاورزی‌تان علف هرز وجود دارد، حتما کار کوددهی را به صورت مرتب انجام دهید تا آن‌ها از بین بروند و انرژی گیاهان را مصرف نکنند.
  • اگر در زمینه کوددهی سیب زمینی تجربه کافی ندارید، از افراد با تجربه بخواهید تا به شما کمک کنند و بدون آگاهی کاری انجام ندهید.
  • تا حد امکان کود جلبک دریایی را با کودهای شیمیایی مخلوط نکتید زیرا ممکن است خواص خود را از دست بدهد. در صورتی که قصد انجام این کار را داشتید نیز، بهتر است از کارشناسان کشاورزی مشورت بگیرید.

سخن پایانی

به طور معمول فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی در مقایسه با سایر کودهای طبیعی و شیمیایی، عملکرد بسیار مطلوب‌تری دارد و کمک می‌کند کشاورزان به سوددهی بالایی برسند‌. بنابر این شما هم اگر به مطالب ذکر شده در این مقاله توجه کافی داشته باشید؛ می‌توانید فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی را به صورت عالی‌تر مشاهده کنید و از آسیب رسیدن به محصولات خود نیز جلوگیری نمایید.

فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *