هرس سیب زمینی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سیب زمینی گیاهی یکساله از خانواده سولاناسه (Solanacea)  و تیره ی سیبزمینیان می باشد. سیب زمینی دارای برگهای مرکب و بریده است که گل هایی بنفش و یا سفید تولید میکند. میوه ی سیب زمینی کوچک، قرمز و سمی است. بله درست شنیدید میوه ی گیاه سیب زمینی سمی است ولی ساقه های زیرزمینی خوراکی در این گیاه موجود است که حاوی اندوخته ی نشاسته فراوان است و ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. در حال حاضر در حدود 330 میلیون تن سیب زمینی در جهان به صورت سالیانه تولید میشود که بزرگترین تولید کنندگان سیب زمینی چین، هند و روسیه است. در این مقاله قصد داریم درباره هرس سیب زمینی صحبت نماییم.

خاک مناسب برای کاشت سیب زمینی

بهترین نوع خاک برای کاشت سیب زمینی زمینهای هوموسی نرم و حاصلخیز ، از جنس رسی شنی تا شنی رسی است . تولید سیب زمینی در خاکهای سنگین موجب اشکال در رشد و برداشت محصول می گردد بنابراین خاکهای عمیق و بارور ، با بافت متوسط و ساختمان عالی ، زهکش خوب و PH  ۵٫۵ تا ۶ برای کاشت سیب زمینی بسیار مناسب است . ضمنا سیب زمینی به خشکی و شوری خاک حساس است.

هرس سیب زمینی در ایران کشت سیب زمینی در مناطق جنوبی از اواسط بهمن ماه تا اواخر اسفند ماه و در مناطق معتدل شمالی مانند: اطراف شهرستان قزوین، کرج، دماوند، منطقه آذربایجان، و شمال خراسان از اوایل فروردین ماه پس ازسپری شدن خطر سرمای بهاره شروع و تا اواخر فروردین ماه انجام خواهد گرفت .
غده های سیب زمینی را قبل از کاشت باید بمدت 4 هفته در فضای روشن و جای مسطح جوانه دار کرد. وزن متوسط غده ها باید بین 50 تا 60 گرم باشد و حتی الامکان از بریدن غده های بذری اجتناب شود تا مانع شیوع بیماریهای قارچی و باکتریایی گردد.

بیشتر بخوانید: هرس طالبی و خربزه

روش کاشت

غده های آماده شده برای کاشت را به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر از یکدیگر روی ردیف هایی که فاصله آنها از یکدیگر ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر باشد زیر خاک می کنند . ( سیب هائی را که به چند قسمت تقسیم کرده اند قبل از کاشت بایستی در محلی سایه روی زمین پهن کرد تا قسمت بریده شده از یک لایه پوشش حفاظتی پوشیده شود و یا آن که وسیله خاکستر و خاکه زغال آن قسمت ها را پوشش داد ) پس از کاشت و زمانی که جوانه ها از خاک خارج شدند و شروع به رشد نمودند پای بوته ها را خاک می دهند که موجب ازدیاد محصول گردد. قبل از کاشت این گیاه، زمین را آبیاری می کنند و زمانی که زمین خیس شد و اصطلاحا گاورو گردید، سیب زمینی ها را می کارند و نوبت دوم آبیاری به دو هفته بعد موکول می گردد.

کود های مناسب برای کشت سیب زمینی

در ابتدای فصل به صورت کود سرک از کودهای حاوی نیتروژن استفاده می شود و در طول فصل رشدی گیاه از کودهای حاوی فسفر و پتاسیم استفاده می شود.

هرس سیب زمینیآبیاری 

 بطور کلی مزرعه سیب زمینی را تا زمان گل دادن بوته ها هفته ای یک نوبت آبیاری می کنند و پس از به گل نشستن گیاه آبیاری را کم می کنند .

زمان برداشت 

بایستی پس از آن که کاملا برگ ها خشک شدند و ساقه ها زرد گردیدند انجام به عمل برداشت سیب زمینی گردد.

آفات سیب زمینی

  • کرم مفتولی سیب زمینی

کرمهای مفتولی سیب زمینی  Agriotes sp  و Omophulm sp  حداقل گونه هایی از دو خانواده Elateridae و Alleculidae  کرم های مفتولی از مناطق کشور گزارش شده که لاروهای این گونه ها با توجه به اینکه درخاک زیست می نمایند به غده های سیب زمینی خسارت زده و باعث از بین رفتن محصول سیب زمینی می گردند. روش عمده کنترل این آفات استفاده از روشهای زراعی بموقع خصوصا” آیش، شخم، یخ آب زمستانه ،مدیریت مزرعه ، آبیاری منظم و شکار حشرات بالغ با استفاده از تله های چسبنده بوده و استفاده از روشهای شیمیایی در مرحله آخر مبارزه با این آفت می باشد.

هرس سیب زمینیعلائم بیماری در روی غده سیب زمینی نیز به صورت تشکیل اسکلروت های سیاه رنگی است که سطحی بوده و با آب شسته نمی شوند. زمانی که غده های آلوده به اسکلروت در خاکهای مرطوب کاشته شوند جوانه های روی غده می میرند و یا در رشد آنها وقفه ایجاد می شود. در روی ساقه هایی که از غده آلوده می رویند زخم ایجاد می شود. علائم این بیماری در مزرعه به صورت کوتولگی بوته، ارغوانی شدن برگها، پیچیدگی و زردی برگها در بوته های آلوده دیده می شوند. مناسبترین حرارت برای جوانه زنی اسکلروت ها 23 درجه میلی گراد است. این بیماری علاوه بر سیب زمینی بسیاری از گیاهان زراعی دیگر از جمله حبوبات، گیاهان روغنی، پنبه و کلم را نیز آلوده می کند.

بیشتر بخوانید: کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی

لکه موجی سیب زمینی

  •  علائم بیماری

بر روی برگها علائم به صورت لکه های قهوه ای رنگ با دوایر متحدالمرکز موجی و با حواشی کلروتیک دیده می شوند. لکه ها به سرعت توسعه پیدا کرده و ممکن است تمام اندامهای هوایی گیاه حالت سوخته به خود گیرند. در غده ها علائم به صورت لکه های سیاه فرورفته و با حواشی مشخص دیده می شوند. بافت زیر لکه ها قهوه ای رنگ شده و به حالت اسفنجی در می آید.

شاید سیب زمینی محبوب‌ترین ماده در تهیه فست فود ها و غذاهای آماده نباشد، اما قطعا نقش بسزایی در رونق رستوران ها و مراکز تهیه غذای آماده داشته است.

هرس سیب زمینی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *