کاشت خیار در گلدان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درست است که رشد و پرورش خیار کمی دشوار است اما با رعایت یک سری نکات می توان این کار را انجام داد. کاشت خیار در گلدان به گونه ای است که حتی اگر شما باغ نداشته باشید باز هم می توانید آن را بکارید و پرروش دهید و مطمئنا کاشت خیار مثلا در گلدان می تواند از کاشت آن در باغ هم بهتر باشد و محصول پر باری را به شما بدهد. در واقع حقیقت این است که پرورش دادن خیار در گلدان آسان تر از قرار دادن آنها در باغ است. شما می توانید بذر را حتی در آب و هوای کوتاه فصل هدایت کنید تا نهال های شکننده راحت تر رشد کنند. اگر به این روش خیار را پرورش دهید شک نکنید که محصول خوشمزه تر و بهتری را خواهید داشت و در پرورش دادن آنها کمتر اذیت خواهید شد. بدین صورت شما می توانید با یادگیری دستورهای غذایی خوشمزه از این محصولات بی نظری که خودتان تولید کرده اید استفاده کنید و لذت ببرید.

دسته بندی خیارها

خیارها مانند اکثر کدوها دو نوع اصلی دارند: بوته ای و درختی یا انگور

این گیاهان فشرده تنها تا حدود 3 فوت رشد خواهند کرد. در پرورش خیارهای بوته ای اگر تیکه گاهی را برای آنها ایجاد کنید این گیاه به حال خود رها می شود از کنار گلدان ها به صورت آبشاری رشد می کند اما این رشد خیلی طولانی نخواهد بود و گیاه خیلی از منبع رشد خود یا همان گلدان دور نخواهد شد. این کار برای زمان هایی که شما فضی کف یاعمودی محدودی دارید بسیار مفید خواهد بود.

در رشد و نمو خیارهای درختی این گونه نیست و نیازی به ایجاد تکیه گاه برای آنها ندارید و می توانید گیاه را بدون ایجاد بستر خاصی رها کنید تا گیاه به رشد خود ادامه دهد و تکامل یابد.

کاشت خیار در گلدان

انواع خیار بوته ای

برخی از انواع خیار بوته ای که مورد علاقه ی افراد است عبارتند از :

 • گیاه بوشل : این گیاه تاک های کوتاه و 2 فوتی و میوه های زودرس را تولید می کند. این گیاه برای آب و هوای فصل های کوتاه بسیار مناسب است. رشد این گیاه در گلدان هایی با اندازه های متوسط به خوبی عمل خواهد بود.
 • گیاه بوش : این گیاه یه مقدار محدودی خیارهایی با اندازه های کامل تولید می کند. به گونه ای است که برای رشد در فضاهای تنگ تر طراحی شده است و برای پرورش درون ظروف کوچک تر مناسب است.
 • گیاه اسپیس مستر : همانطور که از نام آن مشخص است، این خیار به طور انتخابی و برای رشد خوب و مناسب در محیط های محدود پرورش می یابد.

در کل خیار بوته ای به گونه است که خیلی سریع بالغ می شوند و شما می توانید هر چه زودتر از برداشت خود لذت ببرید.

 

بیشتر بخوانید: نحوه قلمه زدن حسن یوسف

نکاتی برای پرورش خیار در گلدان ها

 • یک مکان آفتابی انتخاب کنید

 خیارها در معرض نور خورشید اندازه های بزرگ تری خواهند داشت. بنابراین به دنبال مناطقی باشد که حداقل 8 ساعت در روز نور به صورت مستقیم در اینجا تابیده شود.

 • گلدان مناسب انتخاب کنید

گلدان های سرامیکی به محض اینکه پر از خاک شوند، خیلی سنگین می شوند و بدین صورت خیلی راحت می توانند در جای خود قرار بگیرند، در حالی که گلدان های پارچه ای سبک تر هستند و نگهداری رطوبتی که از آن ها خارج می شود دشوارتر خواهد بود، در نتیجه استفاده از آن ها برای داخل خانه انتخاب مناسبی نیست.

 • کاشت خیار در گلدانگلدان خود را با خاک غنی پر کنید

هنگام پرورش خیار در گلدان این نکته اهمیت دارد که مانند همه ی گیاهان کانتینری، خیار هم به خاک گلدانی با کیفیت بالا نیاز دارد و باید از خاک غنی برای پرورش آن استفاده کرد. برای اینکار شما می توانید مقدار زیادی کمپوست و مقداری کود را به آرامی به مخلوط کرده و داخل گلدان بریزید. این کار به گیاهان در حال رشد کمک می کند تا حداکثر مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب کنند. این گیاهان مواد مغذی اضافی دریافتی را هنگام شروع به تولید میوه استفاده می کنند.

 • به صورت مداوم آبیاری کنید و در این هنگام به آن کود اضافه کنید

پس از بزرگتر شدن گیاهان، به خصوص هنگامی که شروع به تولید میوه های پرآب کردند، باید بیشتر آبیاری را انجام دهید. اگر هنگام آماده سازی خاک، مقداری کود به آن اضافه کنید و این کار را فقط زمانی که گیاهان شروع به تولید محصول کردند انجام دهید و مرحله تکمیلی اضافه کردن کود را انجام دهید. علاوه بر این کار، می توانید از کودهای مایع رقیق شده هم استفاده کنید.

 • برداشت را در طی فصل تابستان انجام دهید

در سایر گیاهان برداشت حدود 3 ماه طول می کشد، اما همه ی آنها در طول ماه های گرم تر و تا پاییز میوه های زیادی را تولید می کنند که قابل برداشت خواهد بود. هنگام برداشت میوه از درخت انگور، حتما از قیچی یا هرس استفاده کنید تا ساقه را با دقت ببرید. توجه داشته باشید که کشیدن یا پیچاندن میوه به انگورهای حساس آسیب می رساند و به طور بالقوه میوه هایی را که در بالادست رشد می کنند را از بین می برد.

 • خود را برای دماهای سرد آماده کنید

در هنگام روبه رو شدن با دمای پایین بهترین اقدامی که می توانید بکنید این است که ، از یک ورقه برای محافظت از گیاهان بزرگ خود استفاده کنید یا گونه های کوچکتر و بوته ای را به مناطق گرم تر ببرید.

بیشتر بخوانید: کاشت هندوانه در گلدان

معمولا گیاهان تا زمانی که دما خیلی خیلی سرد نشود نمیمیرند و زنده می مانند. هنگامی که با انجماد سختی مواجه شدید تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر میوه ای یا گیاهی که نزدیک به زمان بالغ شدن آن هست را از آن سرما نجات دهید تا آنها را حداقل از دست ندهید و در صورتی که بقیه ی گیاهان زنده بودند آنها را نجات دهید در غیر این صورت آنها را باید رها کنید و توجه کنید که همان طور که گفته شد اولویت با گیاهانی است که بالغ شده اند.

کاشت خیار در گلدان

بیماری های گیاهان

 • مشکلات رایجی که ممکن است با آن روبه رو شوید، مشاهده ی لکه ای گوشه ی برگ گیاه است. عامل این بیماری نوعی باکتری اسن که باعث ایجاد ضایعاتی در برگ های خیار می شود که در نهایت به سوراخ های زاویه دار تبدیل خواهند شد. این بیمار به سرعت از طریق باغ های زمینی آلوده گسترش می یاید، اما محتمل ترین مقصر این گسترش در باغ های کانتینری ، بذرهای آلوده است. تهیه ی بذر از یک نهالستان معتبر بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل است.
 • کپک پودری : مانند همه ی خیارها ، برگ های پهن گیاه خیار مستعد ابتلا به این قارچ اس که باعث می شود بقایای سفید و پودری روی ساخ و برگ ها را بپوشاند. آموزش رشد عمودی انگورها در جایی که جریان هوا بهتر و تجمع رطوبت کمتری وجود دارد به شما کمک می کند تا از مشکلات این بیماری جلوگیری کنید.
کاشت خیار در گلدان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *