تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

گوجه فرنگی گیاهی از خانواده ی بادمجانیان است. میوه ی این گیاه خوراکی است و به همین خاطر کشت می شود. این گیاه در همه فصل ها کشت می شود و مصرف بالایی در بین مردم دارد. در حال حاضر انواع و گونه های بسیار زیادی از گوجه فرنگی در دنیا وجود دارد. مصرف این محصول در تمام کشورها بسیار بالا است از این رو پرورش آن بسیار مورد اهمیت است. کود فروت ست می تواند بر رشد این گیاه بسیار موفق عمل کند. تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی موضوعی است که می خواهیم در اینجا به آن بپردازیم.

آشنایی با گیاه گوجه فرنگی

نوع وحشی این گیاه اولین بار در آمریکای جنوبی یافت شد. اروپایی ها اولین کسانی بودند که به عنوان خوراکی از آن استفاده کردند. قبل از آن به دلیل ترس از سمی بودن گوجه فرنگی, از آن به عنوان گیاه زینتی استفاده می شد. گیاه گوجه فرنگی شاخه و برگ های زیادی دارد که روی زمین رشد می کنند. برگ های آن پرزدار و معطر است.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگیمیوه گوجه فرنگی بیش تر به رنگ های قرمز و زرد و گاهی سبز است و داخل آن دانه های ریزی وجود دارد. بخاطر این که گوجه فرنگی از گل بوجود می آید و همچنین دانه دار است, آن را جزو میوه محسوب می کنند. حدود ۹۵ درصد این گیاه را آب تشکیل می دهد. گوجه فرنگی خاصیت های زیادی دارد. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی برای بدن بسیار مفید است و همچنین ویتامین ث که به مقدار زیاد در آن وجود دارد. گوجه فرنگی  هم به صورت تازه و هم در تهیه ی رب و کنسرو و سس در صنایع غذایی  استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای پرتقال

آب و هوای مناسب برای رشد گوجه فرنگی

آب و هوای مناسب رشد گیاه گوجه فرنگی, هوای گرم است و تحمل هوای سرد را ندارد. در مناطقی که تابستان های گرمی ندارند گوجه فرنگی را در گلخانه ها می کارند و پرورش می دهند. با این حال آن ها را باید از گرمای زیاد هم دور نگه داشت وگرنه باعث ضخیم و لک شدن پوست گوجه فرنگی خواهد شد. این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد و حتما باید هنگام صبح انجام شود. آبیاری هنگام عصر فایده ای برای این گیاه ندارد.  نهال های گوجه تازه کاشته شده به آب زیادی احتیاج دارند و خاک شان باید داعم مرطوب باشد. گیاه گوجه فرنگی به نور کامل که از خورشید دریافت کند, نیاز دارد. مقدار آن در مناطق سردسیر حدود ۶ ساعت است که باید در مقابل نور خورشید باشند.  خاک مناسب این گیاه باید به مقدار کافی حاصلخیز و زهکشی شده باشد.

فروت ستشرایط مناسب برای تکثیر گوجه فرنگی

راه تکثیر گیاه گوجه فرنگی از طریق کاشت بذر است . زمان این کار اوایل اسفند ماه است. پس از این که بذرها کمی رشد کردند آن ها را به محل اصلی منتقل می کنند. نهال ها باید به مقدار متناسب نور و گرما دریافت کنند تا به خوبی رشد کنند. شاخه های گیاه گوجه فرنگی رونده است و گاهی لازم است از چهارچوب از جنس فلز و چوب برای آن ها استفاده کرد. این گیاه را آفت هایی مثل کرم گوجه فرنگی, کنه حنایی و مینوز برگ گوجه فرنگی تهدید می کند. سم پاشی اصولی جلوی آسیب گیاه را می گیرد. در تمامی مراحل پرورش و برداشت گوجه فرنگی, کوددهی اهمیت زیادی دارد. میزان محصول گوجه فرنگی و کیفیت آن کاملا به کوددهی وابسته است. مهم ترین عناصری که این گیاه برای رشد به آن ها نیازمند است نیتروژن, فسفرو پتاسیم است که کمبود آن ها باعث کاهش رشد رویشی و تاخیر در گل دهی می شود. برای اینکه نیازهای خاک زیر کشت گوجه فرنگی را متوجه شویم باید آزمون خاک را انجام داده و سپس کود مناسب را انتخاب کنیم.

فروت ست و تاثیر آن بر روی گوجه فرنگی

فروت ست کودی شیمیایی است که به آن کود تنظیم میوه نیز می گویند چرا که در آغاز رویش گل تاثیر می گذارد و باعث تحریک رشد میوه می شود.

فروت ست می تواند مهم ترین بخش پرورش گیاهان و درختان باشد چون تاثیر زیادی در مراحل مختلف رشد میوه ها دارد. همچنین باعث مقاومت بیش تر گیاهان و درختان در مقابل آفت ها,  بیماری ها و تغییرات آب و‌هوا می شود. کود فروت ست غنی از ترکیبات و ریزمغذی هایی مثل کلسیم, نیتروژن, فسفر, روی وپتاسیم است.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگیدر مورد گیاه گوجه فرنگی گفتیم که برای رشد به کود نیاز زیادی دارد. فروت ست می تواند بهترین انتخاب باشد زیرا کود کاملی است. اولین استفاده ی کود هنگام نشا کاری است. دومین مرحله بعد از رشد اولین میوه هاست و دفعه ی بعدی می تواند هنگام برداشت اولین گوجه ها باشد.

بیشتر بخوانید: کود نیشکر

نتیجه کوددهی منظم و برنامه ریزی شده برای بوته های گوجه فرنگی محصول پربار و خوش طعم خواهد بود اما اگر کود مناسب انتخاب نشود به گیاهان آسیب می رسد.  پرورش گوجه فرنگی کار ساده ای است ولی باید نکاتی که گفته شد رعایت شود تا به نتیجه مطلوب برسید. حتما به آب و هوای منطقه ی خود توجه کنید و نوعی را برای کاشت انتخاب کنید که مناسب این محیط باشد و همچنین تا حد ممکن گونه های مقاوم تر را برای کاشت در نظر بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366