کاشت درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت سیب به صورت درخت کوتاه یا درختچه رشد می کند. این درخت می تواند در نواحی معتدل و سرد پرورش یابد. لذا این گیاه در نواحی که دمای هوا بسیار بالا است علی الخصوص در فصل تابستان رشد نمی یابد. درختان سیب از نژاد گل سرخیان هستند. اولین بار این درخت در آسیای مرکزی رشد کرد ولی در نواحی دیگر با توجه به شرایط آب و هوایی می تواند کاشته شود. برای آشنایی با کاشت درخت سیب کافیست که در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

خاک خوب برای درخت سیب

 ریشه‌ها در درختان سیب در سطح خاک گسترش می یابند. لذا بهتر است تا سیب را در خاکی بکاریم که مواد آلی زیادی داشته باشد و حاصلخیز نیز باشد. خاک‌های رس و شنی که با انواع کودها غنی شده اند، آپشن خوبی جهت کاشت درخت سیب هستند. چنانچه درخت سیب در خاکی مناسب رشد کاشته نشود برگ‌های آن ریز خواهد بود و همچنین میوه‌ها در آن شروع به ریزش می کنند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت نارنج

چگونگی کاشت درخت سیب

اولین مرحله مراقبت است. نکات زیر کمک می کند تا درختان سیب به خوبی پرورش پیدا کنند.

 • لازم است تا خاک درخت سیب مرطوب باشد.
 • دو بار در هر هفته عمیقا خاک را آبیاری نمایید.
 • اگر می خواهید علف‌های هرز درختان را آسیب نزند و دمای آن‌ها نیز منظم باشد لازم است تا از مالچ بهره بگیرید. در این صورت لازم است تا مالچ را در دور تا دور پای درخت بریزید.
 • لازم است تا درخت سیب را از هجوم حشرات موذی مصون نگه دارید تا صدمه ای به قسمت‌های مختلف درخت وارد نیاید.
 • لازم است تا به هرس کردن گیاهان جوان نپردازید و فرصت کافی دهید تا درختان کامل شوند.

کاشت درخت سیب

چگونگی کاشت درخت سیب در باغ

 • باغ برای کاشت درخت سیب بایستی در مقیاس بزرگتری انجام پذیرد.
 • جهت احداث باغ بایستی دست کم 5 هکتار زمین داشته باشید.
 • نوع سیب را باید برای کاشت انتخاب نمایید.
 • در باغی که به تازگی احداث کرده اید از کاشتن هم زمان درختان میوه بپرهیزید.
 • لازم است تا باغ را در منطقه ای که شیب درخت کم است احداث نمایید.
 • در نظر داشته باشید که باغ را در محل‌هایی که در مجاورت ساحل و برکه است تاسیس نکنید.
 • در محل احداث احداث باغ لازم است تا آب زیرزمینی بالا نباشد.
 • لازم است تا درختان را در طرح‌های مربعی یا مستطیلی بکارید.

خاک مناسب برای کاشت نهال سیب در باغچه

برای کاشت و پرورش درخت سیب در باغچه توجه به پ هاش خاک از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا لازم است تا پ هاش خاک را مرتبا مورد آزمایش قرار دهید. پ هاش مناسب برای کاشت درخت سیب لازم است تا بین 5.8 تا 7 باشد. برای حصول به چنین نتیجه ای لازم است تا مواد مناسبی را بر اساس شرایط با عمق 30 الی 50 سانتی متر به خاک بیفزایید.

کاشت درخت سیب

نکته‌های کاشت درخت سیب در باغچه خانه

برای کاشت درخت سیب لازم است تا سطح بالاتری از باغچه را برای این کار در نظر بگیرید. علت این امر این است که سرمای هوا و یخبندان در عمق خاک می تواند ریشه‌ها را تحریک کند و باعث می شود تا شکوفه‌های درختان در فصل بهار از بین بروند. کاشت درخت سیب در سطح بالاتر زمین می تواند شکوفه‌ها را از سرما و ریزش بهاره حفاظت نماید و میوه دادن در درخت سیب را ضمانت کند.

نکته دیگری که لازم است تا به آن توجه نمایید این است که نهال سیب را در مجاورت درختان دیگر که بزرگ هستند و یا نهرها نکارید. چون این امر سبب می شود تا میوه دهی در درختان سیب بسیار کم شود. پرورش مناسب درخت سیب نیاز به تابش نور آفتاب دارد. پر واضح است که بهترین زمان جهت کاشت درت سیب فصل بهار است. اما در این فصل نیز لازم است تا مطمئن شوید تا زمین گرم است و یخبندان نیست.

 زمان کاشت نهال سیب لازم است تا به چگونگی قرار دادن ریشه در دل خاک دقت کنید. برای کاشت نهال سیب لازم است تا حفره ای به اندازه دو برابر ضخامت ریشه و با عمق 60 سانتی متری بکنید. هنگامی که ریشه‌ها را کامل با خاک می پوشانید لازم است تا به آهستگی خاک را بفشارید تا جای خالی میان خاک و ریشه باقی نماند و نهال سیب بتواند به خوبی در آن رشد کند.

کاشت درخت سیب

چگونگی کاشت بذرهای سیب

برای کاشت درخت سیب، نیازی ندارید تا بذرهای آن را از فروشگاه بخرید. می توانید با کمک دانه‌های سیب این کار را انجام دهید. به بار نشستن درختان سیب از دانه‌ها به چندین سال زمان احتیاج دارد.

بیشتر بخوانید: کاشت سبزی خوردن چگونه است؟

آب و هوای مناسب برای کاشت درخت سیب

سیب درختی نیست که همیشه سبز باشدو به خزان می رسد. درخت سیب در مناطق سر معتدل رشد می کند. در حال حاضر سیب با توجه به اصلاحات ژنتیکی می تواند در همه منطقه‌ها در 5 قاره پرورش یابد. حداقل دمایی که برای کاشت سیب بایستی در نظر بگیرید 20 تا 25 درجه است. اگر سرمای هوا به زیر 40 درجه برسد برای رشد درختان سیب مناسب نیست. بنابراین انتخاب شرایط اقلیمی مناسب برای رشد و پرورش درختان سیب مهم است.

کاشت درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *