کود هندوانه |مخصوص رشد |بهترین کود |مزایا کود اهن |پتاس

کود هندوانه

فروش کود هندوانه


کود هندوانه:

نکته : جهت دریافت مشاوره رایگان کشاورزی میتوانید با اقای صالح آبادی 09120228040 تماس حاصل فرمائید. و جهت دریافت مشاوره و لیست قیمت محصولا با شماره 09120807366 تماس بگیرید.

هندوانه هم مانند دیگر میوه ها مورد حمله آفت ها و یا بیماری های مختلف قرار می گیرد،در این مطلب از سایت آل کود ، راجع به کلیات میوه هندوانه، بیماری ها و انواع کود هندوانه بحث خواهد شد، کودهای هندوانه دارای مدل های مختلفی هستند که ما در این جا به توصیف انواع کود هندوانه می پردازیم.

توضیحی کوتاه راجع به هندوانه

هندوانه میوه بومی مناطق آفریقاست و از خانواده کدوئیان است. گیاهی است خزنده که طول شاخه های خزنده آن شاید از چهار الی پنج متر هم تجاوز کند. ریشه ای عمیق و گاهی تا یک متر عمق و قطر دارد. گیاهی است یک پایه به معنی آن که گل های نر و ماده آن روی یک گیاه قرار گرفنه ولی جدا از هم اند. هندوانه ممکن است دارای تعداد زیادی بذر (تخمه هندوانه) باشد که به رنگ های سیاه ، قهوه ای، سفید، زرد و قرمز در داخل میوه وجود دارد.

کود هندوانه

حتی ممکن است میوه دارای تخم ( بذر ) نباشد. میوه بدون بذر را برای بار اول، مردم ژاپن پرورش دادند. این میوه یک میوه گسترده و ارزان قیمت (از نظر تولید) است که در قیاس با سایر میوه ها و سبزی جات برای پرورش و برداشت آن نیاز به نیروی کار کمتری است. هندوانه ارزش غذایی چندانی نداشته و فقط مقادیر کمی ویتامین و مواد معدنی در خود انباشته است. اما به دلیل آب دار و شیرین بودن و طعم دلنشین و خوش مزه آن بین مردم  طرفداران بسیاری دارد.

انواع هندوانه : انواع هندوانه متفاوت است واز رنگ های خاکستری تا سبز تیره و یا رنگ گوشتی صورتی تا قرمز تیره و شکل های کروی تا دراز و حتی استوانه ای دارند.آنچه که مورد سلیقه بیشتر افراد است، هندوانه ای با گوشت قرمز تیره و دانه تیره رنگ است چون این رنگ ها را از علایم رسیدن و به اصطلاح پخته شدن کامل و کیفیت بالای هندوانه می دانند.  از زمان های قدیم، هندوانه را به دو دسته پوست نازک و پوست کلفت تقسیم بندی می کردند.انواع پوست نازک ها بیشتر مصرف محلی دارند مانند هندوانه شریف آبادی که قابلیت تحمل ضربه های مکانیکی را به هیچ وجه ندارد.

انواع هندوانه پوست کلفت چون دارای پوستی ضخیم تر هستند در مقابل ضربات مکانیکی مقاوم تر اند و قابلیت حمل و نقل به نقاط دور دست را دارند. مثل یکی از انواع دیسکی کوئین که مشابه بهار همدان و دارای پوست کلفت و قابلیت انباری بالاست.از ارقام خارجی می توان رقم چارلستون گری،دیسکی کوئین ، فیرفاکس، چیلیان بلاک و کونگور که می توان آن ها را نام برد که معروفیت جهانی داشته و کشت آنها در کشور ما ایران تا به حال نتایج خوبی داده است. نوع دیسکی کوئین مقاوم به بوته میری و نوع چارلستون گری و حتی فیرفاکس مقاوم به آنتراکنوز و پژمردگی فوزاریومی هستند.ازانواع ایرانی آن میتوان هندوانه های قرق، شریف آبادی، محبوبی وهمدانی را نام برد.

اصول داشت هندوانه

داشت هندوانه

1- چون ریشه میوه تقریبا در سطح خاک قرار دارد باید عمل کولتیواتور زدن و همچنین سله شکنی سطحی برای هندوانه انجام پذیرد. در قدم اول پس از آن که ساقه و برگ میوه از خاک بیرون آمدند تا موقعی که ساقه های خزنده فرصت بدهند، سله شکنی باید انجام پذیرد. معمولا تعداد جلسات سله شکنی سطحی به سه الی چهار مرتبه می رسد.

2- دفع علف های هرز از زمان رشد هندوانه و ظاهر شدن تا زمان بزرگ شدن بوته ها و پوشاندن سطح خاک انجام می پذیرد.

3- بعد از آن که طول بوته های میوه به سی سانتی متر برسد باید بوته ها هم سو با پشته ها هدایت شوند تا بوته های هندوانه در نهر های آب قرار نگیرند و روی پشته ها تحرک کرده و همچنین هرس کردن بوته های میوه باید در صورت نیاز انجام شود.

4- آب یاری باید مرتب و منظم صورت پذیر باشد. اما چون ریشه گیاه هندوانه بلند است قادر است آب مورد نیاز خود را تأمین کند. در صورت کمبود آب، رشد طولی میوه هندوانه کاهش و رشد قطری میوه افزایش می یابد، زودتر می رسد و چون آب آن کمتر شده، شیرینی بیشتر می شود.

5- کود دهی باید در دو الی سه نوبت انجام شود.

6- کم کردن تعداد میوه هندوانه روی بوته (تنک کردن) موجب می شود میوه های باقی مانده از نظر اندازه و کیفیت در حد مطلوبی رشد کرده و بهترین کار برای تنک این است که در وحله اول میوه های بد شکل و بی ارزش حذف شده و در مرحله بعدی ، میوه های سالم ولی اضافی حذف شوند تا تعداد مطلوب میوه روی بوته بماند.برای انواعی که تولید هندوانه های بزرگ می کنند، بهتر است روی هر بوته دو هندوانه بماند و برای انواعی که تولید هندوانه های کوچک می کنند، بهتر است تعداد سه الی پنج هندوانه روی هر بوته باقی بماند.

7- مبارزه به موقع و مناسب با آفات و بیماری هایی که به برگ وساقه و میوه هندوانه حمله می کنند ضروری است.

مزایای کود های ارگانیک هندوانه:

1-کاهش تلفات کود وعدم آب شویی

2-تنظیم کننده ph هندوانه و بهبود دهنده وضعیت شیمیایی وبیلوژیکی زمین ودر نتیجه افزایش جذب عناصر غذایی توسط ریشه هندوانه

3-محرک رشد و کمک دهنده موثر بر ریشه دهی، گل دهی وتشکیل میوه هندوانه

4-زود رسی هندوانه و کاهش تلفات محصول

5-کنترل بیماریهای گیاه نظیر بوته میری، جرب جالیزی وجلو گیری از پوسیدگی گل گاه میوه هندوانه

کود های آلی برای تغذیه میوه:

کود آلی هندوانه

آفت کش میوه هیومیک اسید :

مواد هــومیک عبارت اند از بعضی ترکیبات موجود در ساختار برخی از زنیم ها و خاک ها که به آن خاک غنا و تقویت می دهند، این مواد در اثر برخی واکنش های مینرالینزه شدن به صورت تدریجی تولید شده و مواد هـومیک در اصل به عنوان هشتاد و پنج الی نود درصد ساختار آلی خاک های با توان زراعت بالا را تشکیل داده و این مواد در اثر وقوع فعل و انفعالات صورت گرفته بر روی باقی مانده اجساد حیوان ها و یا گیاهان تجزیه شده در زمین شکل می گیرند.

چون مدام هومیک ترکیبی از چند ماده هستند بنابراین می توان آن ها را به چند دسته دیگر تقسیم کرد. مواد هـومیک درون محلول های اسیدی و قلیایی به طور متفاوتی حل شده که بر این پایه مواد هـومیک به سه بخش کلی قابل تقسیم هستند که در پایین به آن می پردازیم :

1) مواد هـومیک که قابل حل در هیچ PH ای نیستند.

2) اسیدهای هـومیکی که قابل انحل در PH>2 هستند.

3) اسیدهای فولولیک که در تمام PH قابل حل هستند.

هر مولکول که در ساختار مواد هـومیک وجود داشته باشد با مولکول های دیگر از هومیک دارای تفاوت هستند و این امر مربوط به نوع ساختار و ساختمان و شکل ترکیبی مواد هومیک است.

کود هندوانه ازت :

پر مصرف ترین ارقام کود شیمیایی و حتی یکی از مهم ترین کود هندوانه، کود ازت نام دارد و از مشهور ترین ارقانم این کود نیترات آمونیم، سولفات آمونیم و اوره هستند.

کود کامل هندوانه یا کود بیست بیست بیست :

این کود میوه مخلوطی از سه ماده اصلی نیتروژن، فسفر و پتاس شکل گرفته است و مقدار هر کدام از این مواد در این کود بیست درصد است به خازر همین امر به آن سه بیست گفته شده و در واقع این سه ماده نیازهای اصلی میوه از جمله رشد سریع تر، سر سبزی و فتوسنتز بهتر و گل دهی راحت تر را به ارمغان می آورد.

کود هندوانه آنتی سالت :

از عمده ترین مسائل کشاورزی در ایران وجود نمک ها و املاح در آب و خاک از جمله نمک کلریدسدیم می باشد. وجود این املاح در خاک باعث بالا رفتن چگالی خاک و غیر قابل نفوذ شدن ریشه میوه در آن و در ادامه تضعیف ریشه و خشک شدن میوه می شود. کود آنتی سالت با دارا بودن مقدار زیادی از مواد آلي و کلسیم باعث نمو ریشه میوه و سبزینگی بیشتر میوه شده. چون هر مولکول کلسیم می تواند جایگزین دو مولکول سدیم شود و آن را خنثی کند.

استفاده زمینی که از کود آنتی سالت باعث خاک شویی و دفع کردن سدیم از مجاور ریشه شده که در ادامه قابلیت جذب املاح و عناصر موجود در خاک افزایش یافته و گیاه به سادگی مواد مورد نیاز خود را جذب می کند. به اضافه ان، آنتی سالت باعث تعادل PH زمین شده و مانع از اثر یون هیدروکسیل و قلیایی شدن زمین می شود. مصرف این کود به طور خاکی توصیه می شود. میزان مصرف با توجه به شوری خاک زمین، طرز آب یاری و نوع میوه متفاوت می است. انجام آزمایش اولیه جهت اسستفاده از این محصول توصیه می شود.

مزایای مصرف کود آنتی سالت : 

  • افزایش مواد آلی زمین
  • کاهش شوری زمین ناشی از نمک‌ های سدیمی
  • اصلاح و بهبود ساختمان و دانه‌ بندی زمین
  • افزودن در نفوذ آب و هوا در زمین
  •  افزایش توسعه‌ ریشه میوه در زمین
  • كاهش PH زمین

کود پتاسیم :

پتاسیم به طور قابل توجهی بخش عظیمی از اجزای داخلی هیچ گیاهی را تشکیل نمی دهد. ولی در اکثر فرایند های فیزیولوژی رشد میوه نقش مهمی را ایفا می کند، از سنتز پروتئین گرفته تا تعادل و پیوستگی آب در گیاه. کاهش ویتامین k موجب کمبود رشد گیاه و یا زردی و سوختگی بخش انتهایی ساقه و برگ می شود. همچنان که پتاسیم در بوته هندوانه جریان دارد ابتدا در برگهای پیر ظاهر می شود.

کود آهن :

کود آهن RNA WM ( مخصوص هندوانه ) تولید شده از عنصر های آهن ، گوگرد ، پتاس ، نیترات و مواد آلی و معدنی با مقدار چگالی بالا هستند ، که وجود چنین موادی در زمین، باعث افزایش رشد و سبزی میوه هندوانه می گردد . یکی از خوبی های استفاده از پتاسیم ماندگاری زیاد در زمین است که به مدت حدودا سه سال با میکروارگانیسم های زمین سازگار و پایدار است، در این مدت خاک بی نیاز از کود می شود.

پلت مرغی برای رشد هندوانه

زمین های لومی و رسی برای کشت مناسب هستند اما میوه در زمین های سنگین هم به آرامی رشد کرده و کیفیت و اندازه مطلوب خود را از دست می دهد. PH مناسب برای کاشت میوه شش الی هفت است. پس زمین های خنثی تا کمی اسیدی برای این کار بهتر هستند. بذر میوه قبل از کاشت و در آذر ماه یا دی ماه، زمین را به عمق بیست سانتی متر سانتی متر بر می گردانند.

کود پلت مرغی بستگی به زمین کاشت به میزان دوهزار الی چهارهزار کیلو گرم در هکتار توصیه می گردد. قبل از کاشت زمین باید بطور کامل دندانه زده شده باشد. کشت میوه به طور جوی و پشته انجام می گیرد. عمق جوی ها را عمیق می کنند تا رطوبت بیشتری حفظ کنند و آب گیری  بهتری انجام شود. فاصله بین دو جوی چهار الی پنج متر و فاصله دو بوته روی ردیف شست الی نود سانتی متر است.

احتیاجات کودی:

همان طور که گفتیم میزان دوهزار الی چهارهزار کیلو گرم در هر هکتار کود مرغ پلتی قبل از کاشت به زمین داده می شود.برای این که میوه هندوانه مرغوب و حداکثر تولید بشود باید از کود پلت مرغی ( مگافر ) یا ( اورال ) استفاده شود چون این کود ها هم وظیفه کودهای شیمیایی و هم وظیفه کودهای حیوانی را انجام میدهند.

کود دهی در موقع شروع رشد ساقه های خزنده میوه به درصد پایین باید  انجام پذیرد تا رشد میوه نهایی در هکتار به حداکثر برسد به خاطر این امر کود پلت مگافر یا اورال را ازت به صورت سرک به زمین میدهیم. در ضمن کودهای پلت مرغی PH زمین را نیز تنظیم می کنند.

روش و میزان مصرف کود های آلی برای تغذیه هندوانه:

کود هندوانه

هیومیک اسید : ده الی پانزده لیتر در هکتار (اولین آب یاری پس از پنج برگی شدن تا ظهور اولین گل ها)

ازت: ده الی پانزده لیتر در هکتار (در طول دوره رشد)

کود مایع کامل : ده الی پانزده لیتر در هکتار (در سه الی چهار مرحله)

آنتی سالت: بیست و پنج در هکتار (سه الی چهار مرحله در هکتار)

پتاسیم: پنج الی ده لیتر در هکتار(یک الی دو لیتر به صورت در هزار لیتر به صورت محلول پاش )( باقی مانده در فاز میوه تقسیم در دوره های آب یاری)

بیماری های هندوانه

خرید کود هندوانه

1- آنتراکنوز :

قارچ عامل این بیماری علاوه بر میوه هندوانه به خیار و طالبی هم حمله می کند. بر اثر حمله این قارچ، لکه های گرد و کوچک و پر از آب روی میوه هندوانه پدیدار شده و برگ ها حالت آفتاب سوختگی پیدا می کنند. انتقال بیماری از طریق خاک، گیاهان آلوده و بذر آلوده می باشد. ضد عفونی کردن بذر با سموم، استفاده از انواع مقاوم، تناوب زراعی و خارج کردن بوته های آلوده و از بین بردن آنها می تواند جلو شیوع بیماری را بگیرد. می توان برای کنترل بیماری، بعد از این که ساقه های خزنده شروع به تشکیل شدن کردند، هر یک هفته یک بار، مزرعه را با سمومی مثل مانب یا کاپتان و زیرام سم پاشی یا گرد پاشی کرد.

2- پژمردگی فوزاریومی :

عامل این بیماری در خاک زندگی می کند و از طریق ریشه ها به داخل گیاه نفوذ می کند. در اثر این بیماری، قسمت چوبی ساقه قهوه ای تیره رنگ می شود و تک شاخه ها به طور ناگهانی پژمرده شده و سپس گیاه می میرد. از آن جا که این بیماری ده الی پانزده سال در خاک زنده می ماند، پس از آلوده شدن خاک حتماً باید در کاشت بعد از انواع مقاوم و یا محصولات غیر حساس به این بیماری استفاده کرد. جلوگیری از وارد شدن جریان آب زه کش مزارع آلوده، استفاده نکردن از کود حیوانی آلوده و استفاده از تناوب های طولانی، خسارات ناشی از این بیماری را کاهش می دهد.

3- بوته میری :

قارچ های عامل این بیماری، تمام گیاهان تیره کدو از جمله میوه هندوانه را مورد حمله قرار می دهند. برای مبارزه با این بیماری، زمین باید زه کشی خوبی داشته باشد تا رطوبت خاک کم شود، سعی شود در هنگام آب یاری، آب با بوته تماس نداشته باشد، از تناوب زراعی استفاده گرد و از سموم قارچ کش وانواع مناسب استفاده گردد.

آفات :

از عمده ترین حشراتی که به هندوانه حمله می کنند عبارتند از: شته هندوانه، سوسک خیار، زنجرک و نوعی کرم خیار و نماتدها که با انواع سم ها حشره کش قابل کنترل هستند.

برداشت:

مرحله برداشت، مهمترین مرحله کشت و کار هندوانه است. زیرا تشخیص رسیده بودن هندوانه نیاز به تجربه دارد.

شاخص هایی برای تشخیص بیماری هندوانه :

1- ضربه زدن به هندوانه با انگشت شست که اگر صدا خفه و گنگ بود، دلیل بر رسیده بودن آن. اگر صدا زنگ دار بود، دلیل نارس بودن آن می باشد.

2- محلی از هندوانه که بر روی زمین قرار دارد اگر سفید رنگ و یا سفید رنگ پریده باشد. هندوانه نارس و اگر کرم رنگ باشد، هندوانه رسیده است.

۳- پیچک نزدیک میوه موقع رسیدن خشک می شود. که البته این موضوع در همه انواع صادق نیست

4- رنگ هندوانه رسیده روشن تر از رنگ میوه نارس است.

زمان برداشت ساقه باید بریده شود نه این که کشیده و یا شکسته شود.

آموزشی

انواع کود هندوانهخرید کود هندوانهخرید کود هندوانه آلیخرید کود هندوانه ارگانیکفروش کود هندوانهقیمت کود هندوانهقیمت کود هندوانه آلیقیمت کود هندوانه ارگانیککود هندوانهکود هندوانه آلیکود هندوانه ارگانیک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای سوال درخصوص محصولات و قیمت ها با شماره زیر تماس بگیرید.