بهترین کود برای هندوانه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود برای هندوانه : برای گیاهانی مثل هندوانه استفاده از کودهای مبتنی بر نیتروژن در ابتدای فصل شروع مناسب است.

اما زمانی که بوته های هندوانه شروع به گل دادن می کنند باید به آن کود فسفر و پتاسیم داده شود.

بهترین هندوانه های  پرمحصول با تغذیه متعادل در خاک هایی با زهکشی خوب و عمیق با محدوده PH بهینه 6تا 6.6 تولید می شوند.

استفاده از کودهایی که تامین کننده مواد مغذی هندوانه هستند  هم مواد مغذی ثانویه اولیه و هم عناصر ریز مغذی را تامین می کنند و برای بازدهی بالا و کیفیت هندوانه بسیار مهم است.

کودهای NPK با فسفر بالا مانند فسفر 80 درصد شوک برای رشد اولیه محصول مهم هستند.

دادن کود با کیفیت  نیتروژن مانند کود N شوک رشد سریع  میوه هندوانه  را تضمین می کند.

خرید کود هندوانه

زمان کود دهی نیتروژن هندوانه

هندوانه به اشکال آمونیوم نیتروژن پاسخ خوبی  نمی دهد، زیرا رشد آن را محدود کرده و کیفیت را کاهش دهد.

بنابراین از مصرف کودهایی مانند اوره و سولفات آمونیوم و سایر کودهای آمونیوم N در هندوانه خودداری کنید.

همچنین باید از مصرف بیش از حد کودهای نیتروژن در طول گلدهی و پس از گلدهی خودداری شود زیرا باعث کاهش گلدهی و تشکیل میوه و در نتیجه کاهش عملکرد می شود.

مصرف کود برای هندوانه  باید در هفته اول پس از جوانه زنی از نوع  NPK مانند 202020 شوک برای استقرار محصول آغاز شود، این محصول معمولا نیترات نیتروژن را بر خلاف فرم‌های آمونیومی ترجیح می‌دهند.

کودهای منبع نیترات N  عملکرد کیفیت بالا محصول را  برای هندوانه ایجاد می کند.

 

 

کاشت هندوانه در گلدان

 

بهترین کود برای هندوانه

زمانی که بوته های هندوانه  شروع به گل دادن می کنند  باید با کود فسفر ف 80 درصد شوک  تغذیه شود، چون برای تولید بهینه به آن نیاز دارد.

معمولا هندوانه به فسفر کمی نیاز دارد، 80 کیلوگرم در هکتار برای آن توصیه می شود ودر خاک های بدون مالچ مقدار 120 کیلوگرم در هکتار نیز توصیه می شود .

کود فسفر 80 درصد شوک این مزیت را دارد که سازگار با هر نوع خاک و زیر نظر کارشناسان مجرب تهیه شده و کشاورزان و پرورش دهندگان با توجه به نیاز خود می توانند آن را مصرف کنند.

کود فسفر بالا

کود پتاس شوک برای کیفیت و عملکرد هندوانه  بسیار مهم است. این نوع کود از اندازه میوه تا ماندگاری آن تأثیر می گذارد و بر تولید و سود محصول از مزرعه تا  بازار نیز موثر است.

همچنین علاوه بر رنگ ، دوام پوست و ماندگاری آن به طور مستقیم با سطح کافی پتاس شوک  نیز مرتبط هستند. این کود نیاز نیز برای رشد، مقاومت به خشکی و کیفیت میوه را تامین می کند.

کمبود پتاسیم می تواند عملکرد  محصول شما را از بین ببرد. تشخیص کمبود  پتاس را می توان با نمونه برداری از بافت برگ یا نمونه برداری از خاک انجام داد.

در برخی مواقع خاک  به علت مسدود شدن منیزیم و کلسیم  جذب پتاس در آن مسدود می شود. این می تواند منجر به کمبود کود پتاس در گیاه شود، که با شناسایی به موقع و محلول پاشی کود پتاس شوک  سطح آن در هندوانه افزایش پیدا می کند، همچنین مقاومت گیاه در برابر بیماریها افزایش می یابد.

کود پتاس بالا برای درخت گلابی

 کلسیم 27 درصد شوک  بهترین انتخاب برای کود دهی محصولات جالیزی مثل هندوانه است،  همچنین کلسیم 27 درصد  برای استحکام و کیفیت میوه مفید است .

 این نوع کود به هندوانه کمک می‌کند تا بیماری‌ها و استرس‌های محیطی مانند گرما و نمک‌های خاک را به حداقل برسانند.

پوسیدگی انتهای هندوانه توسط یک عامل بیماری زا ایجاد نمی شود بلکه نتیجه کمبود کلسیم برای رشد آن است.  زمانی که میوه ها به سرعت رشد می کنند، به مقدار زیادی کلسیم نیاز دارند،کمبود کلسیم باعث می‌شود که میوه‌ها فرو بریزند و انتهای هندوانه را به ضایعه سیاه و چرمی تبدیل شود.

همچنین اگر ته هندوانه شما سیاه است، نگران نباشید ابتدا میوه آسیب دیده را جدا کنید و گیاه را برای گل دهی جدید آماده کنید و با محلول پاشی به موقع با  کلسیم 27  شوک به راحتی مشکل را حل کنید.

علائم کمبود کلسیم ابتدا در برگ ها و بافت های جوان ظاهر می شود که  رشد آن ها متوقف می شود و گیاهان ظاهری بوته ای پیدا می کنند. جوان‌ترین برگ‌ها معمولاً کوچک و بدشکل هستند و لکه‌های کلروتیک قهوه‌ای در امتداد حاشیه‌ها ایجاد می شوند.

همچنین  رگبرگ‌های تیره برگ‌ها کاملاً نکروزه شده  و چروکیده و پاره از علایم کمبود کلسیم است.

*یافتن بهترین کود برای هندوانه می تواند چالش برانگیز باشد زیرا گزینه های زیادی در بازار وجود دارد، اما انتخاب کودهای مناسب شوک  در انتخاب بهترین کود به شما کمک خواهد کرد.

 کود شوک دو ایکس یکی از کامل ترین کودها برای گیاهان از جمله هندوانه به شمار می آید که شامل ده عنصر ضروری و مفید می باشد. که می توان به نیتروژن، فسفات ،پتاسیم ، فولیک اسید، هیومیک اسید،آهن،آمینو اسید،کلسیم، بور و جلبک دریایی  اشاره کرد.

نحوه کوددهی این نوع کود بهتر است با آزمایش خاک قبل از کاشت یا نشاء مشخص شود. در غیاب آزمایش خاک،  نسبت 5-10-10 ایده خوبی است.

مالچ پاشی اطراف بوته های هندوانه  به حفظ رطوبت خاک آن کمک می کند، رشد علف های هرز را به تاخیر می اندازد. سعی کنید  به آرامی مواد آلی غنی ازکود ده ایکس  را به خاک اضافه کنید.

هنگامی که بوته های هندوانه از خاک  بیرون آمدند با کود کامل ده ایکس به نسبت  5-5-5 یا 10-10-10 رویه خاک  را بپوشانید. به ازای هر (9 متر مربع) فضای باغ به مقدار 1/2 پوند (680 گرم) به بوته های هندوانه کود بدهید.

در زمان کود دهی هندوانه اجازه ندهید کود با برگ هندوانه  تماس پیدا کند زیرا برگها حساس هستند و ممکن است به آنها آسیب برسانید. بعد کوددهی آن  را به خوبی آبیاری کنید تا ریشه ها بتوانند به راحتی مواد مغذی را جذب کنند.

شما همچنین می توانید کود ده ایکس شوک  را هنگامی که شاخ و برگ برای اولین بار ظاهر می شود و پس از گلدهی آن  استفاده کنید.

اسید هیومیک شوک در تولید هندوانه نقش مهمی دارد. همچنین یک محصول تجاری است  که حاصلخیزی خاک را بهبود می بخشد. این نوع کود در تعیین عملکرد و رشد گیاه تاثیر می گذارد.

برای حذف یا کاهش اثرات منفی شرایط زمین بازیافتی  از کودهای اسید هیومیک استفاده می شود، اسید هیومیک شوک در جذب عناصر ریز مغذی، جوانه زنی بذر و رشد اندام هوایی موثر است.

اسید هیومیک شوک

از دیگر اثرات اسید هیومیک بر هندوانه  به موارد زیر اشاره کرد :

افزایش عملکرد گیاه و کیفیت محصول

تقویت کننده ذخیره مواد آلی خاک

موثر در  رشد و نمو ریشه

کمک به جذب مواد معدنی توسط گیاه

حفظ و توسعه میکروارگانیسم های خاک

کاهش کم آبی، شوری

جوانه زنی سریع و مقاومت در گیاهان

قابل استفاده در سیستم های آبیاری تحت فشار

نحوه استفاده از کود کامل 10Xshock برای هندوانه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *