کود ازت بالا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

معرفی کود ازت بالا مایع شوک

کود ازت بالا : ازت یا نیتروژن از ضروری ترین عناصر در کشاورزی تلقی می شود؛ اهمیت این عنصر از دیرباز وجود داشته و خواهد داشت و به نوعی به آن منجی حیات خاک و گیاهان گفته می شود. کود ازت بالا مایع نیتروژن موردنیاز خاک را به بهترین شکل در اختیار گیاهان قرار می دهند و سبب تسهیل فرآیندهای گیاهی می شوند.

چرا نیتروژن اینقدر مهم است؟

اگر روزی فیلمی در مورد خاک ساخته شود، بدون شک نیتروژن کاراکتر اصلی آن خواهد بود؛ ساختار های اساسی گیاه از جمله اسیدهای نوکلئیک که ساخته شدن سلول ها بر اساس دستور DNA موجود در آن می باشد، پروتئین ها، کربوهیدرات ها و دیگر ساختارهای حیاتی همه و همه برای تشکیل شدن نیازمند یک عنصر بی نهایت حیاتی به نام نیتروژن می باشند.

اهمیت استفاده از کود ازت بالا(کود نیتروژن)

نیتروژن ۸۰ درصد از فضای جو را به خود اختصاص داده ولی این درصد بالا همگی از طریق هوا جذب گیاهان و خاک نمی شود؛ گیاهان تنها کمی از نیتروژن لازمه را از خاک جذب می کنند اما خاک به خودی خود نمی تواند نیازهای آن ها برای تولید میوه های با کیفیت را فراهم کند. از این رو کشاورزان به دلیل اهمیت این موضوع به استفاده از کودهای ازته روی آورده اند.

کود ازت بالا

بسیاری از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در انتخاب کود مناسب جهت تامین نیتروژن لازمه دچار اشتباه می شوند و مصرف بی رویه کودهای شیمیایی را سرلوحه کار خود قرار می دهند. در این مقاله ما به معرفی کود ازت بالا که بدون اثرات زیان بار کودهای شیمیایی می باشد، خواهیم پرداخت.کود ازت بالا مایع از طریق محلول پاشی یا افزوده شدن به خاک نیتروژن موردنیاز خاک و گیاهان را تامین می کنند‌. بهره مندی گیاهان از این کود بی نظیر میزان سبزینگی در گیاهان را افزایش داده و علاوه بر ظاهر سرسبز و شادابی بخشیدن به آن ها، به دلیل تولید کلروفیل بیشتر، فرآیند فتوسنتز را گسترش داده و از این طریق تولید بار درختان و گیاهان را بالا می برد.کودهای ازت مایع بالا به دلیل دارا بودن اسیدهای آمینه در ترکیب خود، سنتز پروتئین در گیاهان را سرعت بخشیده و پایه های ساختاری در آن ها را قوی می سازد.کودهای ازت بالا، کمک کننده گیاه در شرایط بد محیطی و استرس زا می باشند؛ اما از چه طریقی و با برخورداری از چه ویژگی مثبتی؟

متابولیت های ثانویه ای درون ساختار کودهای مایع ازت بالا وجود دارد که می تواند در شرایط سخت، میزان نیتروژن کمبودی گیاه را برطرف کنند. دسته ای از این متابولیت ها عبارتند از: اسید تارتاریک، اسید فوماریک و آنزیم سنتز گلوتامین.

اکنون سوال پیش می آید اصلا منظور از متابولیت های ثانویه چیست؟

این گونه ساختارها از ترکیبات بسیار ضروری در گیاه تلقی نمی شوند؛ یعنی نبود آن ها سبب مرگ گیاه و ایجاد مشکل در روند رشد و باردهی نخواهد شد اما به عنوان یک یار کمک دهنده بی ادعا، فعالیت های گیاهی در شرایط محیطی دشوار را بهبود بخشیده مقاومت به خشکی و شوری را بالا می برد؛ از این طریق به کشاورزان در برداشت محصولات باکیفیت و خوش رنگ و در اندازه های مناسب یاری می دهد.

ضرورت استفاده از کود ازت بالا مایع در گیاهان:

۱)افزایش میزان پروتئین در میوه ها، دانه ها و مغزهای گیاهان مغزدار

۲)ایجاد اثر سریع رشد رویشی در انواع گیاهان مختلف

۳)دارا بودن ازت و ماده آلی در ساختار خود جهت رشد عالی گیاه در تمام مراحل اولیه و انتهایی رشد

۴)کمک به درختان میوه در مبارزه با آفات و عدم تاثیر پذیری از آن ها

۵)کاهش تعداد برگ های زرد و پیر به ویژه در بخش های پایینی گیاه از طریق افزایش فرایند فتوسنتز و تولید کلروفیل بیشتر در نتیجه کمک به سبز و سرحال شدن گیاهان

۶)تقویت تنفس سلولی از طریق تولید میزان اکسیژن در فرایند فتوسنتز

۷)با به کار بردن کود ازت بالا مایع تعداد دانه های محصولات دانه دار نظیر گندم، نخود، لوبیا، ذرت و … و هم چنین وزن آن ها به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.

۸) توسعه سیستم ریشه ای و کمک‌ به جذب بهتر عناصر و مواد مغذی موجود در خاک

۹)کاهش استفاده از کودهای نابود کننده خاک و میکروارگانیسم های مفید در نتیجه کشاورزان و باغداران به صرف هزینه های کلان جهت خریداری این گونه کودها نخواهند داشت.

۱۰)تولید محصولات در واحد سطح بالا رفته و سود اقتصادی فراوانی برای کشاورزان برجای می گذارند.

کود ازت بالا

کودهای ازت بالا مایع در بهترین کیفیت پس از افزوده شدن به گیاه هیچ گونه رسوبی در خاک و بخش های مختلف گیاه نخواهند کرد زیرا از درجه خلوص بالایی برخوردار می باشند. گیاهان مانند هر جاندار زنده ای برای ادامه حیات و رشد و نمو خود به ریز مغذی ها نیاز فراوانی دارند؛ استفاده از کود ازت بالا مایع، تمام ریز مغذی های موردنیاز گیاه را فراهم خواهد کرد.کود ازت بالا نه تنها از پروتئین کافی برخوردار می باشند، بلکه سرشار از عناصر پرمصرف گیاه نظیر فسفر، منیزیم، پتاسیم و عناصر کم مصرف چون مس،آهن، روی، مولیبدین و بر می باشند؛از این رو تمام نیازهای تغذیه ای گیاه را برآورده می کنند.کودهای ازت بالا مایع برای تمامی انواع محصولات کشاورزی و باغداری مثمر ثمر هستند و می توانند به صورت آبیاری قطره ای، سیستم هیدروپونیک و محلول پاشی به درختان میوه، فضای سبز، چمن های زمین فوتبال و پارک ها، نهال های تازه کاشت شده و تاکستان ها برسند.

نتیجه گیری کود ازت بالا :

در این مقاله در مورد اهمیت مصرف کود ازت بالا مایع بیشتر توضیح دادیم؛ همانطور که می دانید نیتروژن برای بقای جانواران و خاک از زمان پیدایش جانداران مهم بوده است. اکنون نیز با توجه به افزایش جمعیت جهان و بالا رفتن نیازهای غذایی چون سبزیجات و میوه ها و حتی استفاده از فضای سبز، نیازمند بهره مند شدن خاک و در نهایت گیاهان رویشی از این عنصر حیات بخش هستند. کود ازت بالا بدون داشتن اثرات آلودگی زیست محیطی از یک طرف سبب شادابی درختان و بخشیدن ظاهر سرسبز به آن ها خواهند شد،از طرف دیگر میزان تولیدات فصلی و سالانه تمام انواع محصولات را افزایش خواهند داد. کشاورزان با وجود آگاهی از تولید این کودها می توانند سودهای اقتصادی فراوانی را به چنگ آورند.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود ازت بالا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *