چرا درخت انار برای رشد به کود k60  نیاز دارد؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

چرا درخت انار برای رشد به کود k60  نیاز دارد؟ این کود دارای پتاسیم خالص و دگیر مواد غذایی گیاهان است. به همین علت معمولا درختانی که دارای باروری هستند برای مقاومت و رشد خود به این دسته از کود ها نیازمند هستند. این میوه ها تغذیه کننده سنگینی نیستند، به این معنی که می توانند بدون کود درخت انار نیز کار کنند. با این حال، اگر خاک فاقد مواد مغذی باشد، شنی باشد، یا گیاه دارای چرخه فعال در تمام طول سال باشد، کمی کود کمک خواهد کرد.

انار برای رشد و نمو به نیتروژن زیادی نیاز دارد، همراه با خاک های اسیدی با زهکشی خوب با pH بین 5.5 تا 7.2. برای اطمینان از اینکه گیاه شما تمام نیتروژن مورد نیاز خود را دریافت می کند، استفاده از کود درخت انار کمک کننده خواهد بود.

کود k60  برای درخت انار چگونه به رشد ان می کنند؟

این کود مواد مغذی را فراهم می کنند و باعث رشد میوه های سالم پر از طعم می شوند که به درستی می رسند. هنگامی که در دوره قبل از باردهی استفاده شود، کودها باعث افزایش تولید گل و میوه در فصل آینده می شوند.

استفاده از کود k60  برای  درخت انار ممکن است رشد را افزایش دهد اگر درخت شما رشد کند یا رشد کند.

چرا درخت انار برای رشد به کود k60  نیاز دارد؟به یاد داشته باشید که کود فقط در صورت استفاده از مقدار و نوع صحیح کار می کند. کود بیش از حد ممکن است باعث تولید بیش از حد برگ شود، رشد میوه را مختل کند یا باعث ریزش زودرس میوه شود.

بیشتر بخوانید: تاثیرات کود k60 برای درخت بادام 

درختان انار چه زمانی به کودk60  نیاز دارند؟

انار در سال اول کاشت نیازی به کود ندارد. مالچ پاشی ساده با کود دامی پوسیده، کمپوست یا یک لایه مالچ انجام می شود. در این مدت نیاز درخت به سرعت تغییر می کند، بنابراین از کود درخت انار استفاده نکنید تا گیاه خود به خود استقرار یابد

در سال دوم، می توانید در بهار دو اونس نیتروژن به هر گیاه اضافه کنید. با حرکت رو به جلو، می توانید هر سال متوالی یک اونس اضافه کنید.

هنگامی که درخت شما پنج ساله شد، می توانید شش تا هشت اونس کود در اواخر زمستان یا اوایل بهار، درست قبل از ظهور برگ های جدید اضافه کنید. کود دهی درختان بالغ را با این مقدار کود هر ساله ادامه دهید.

نسبت N-P-K در کود k60 برای درخت انار چیست؟

نسبت N-P-K نشان دهنده نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم در کود است.نسبت این عناصر خاص بسیار مهم است زیرا آنها مهمترین مواد مغذی مورد نیاز برای رشد سالم گیاه هستند. علاوه بر این، آنها اغلب فاقد خاک هستند.

چرا درخت انار برای رشد به کود k60  نیاز دارد؟بسته به نتایج آزمایش خاک خود، باید کودی را با بهترین نسبت N-P-K برای گیاهان خود انتخاب کنید.انتخاب بهترین کود برای انار عمدتاً بر اساس نوع خاک، محتویات و محیط اطراف است.شما مجبور نیستید فقط یک نوع را انتخاب کنید. می توانید دو یا چند کود مختلف را با هم ترکیب کنید تا از مواد مغذی ضروری آنها نهایت استفاده را ببرید.

خواص کود k60 برای درخت انار چیست؟

این کود دارای پتاسیم زیادی است. همانطور که می‌دانید پتاسیم  تقریباً در تمام فرآیندهای مورد نیاز برای حفظ رشد و تولید مثل گیاه ضروری است. گیاهانی که کمبود پتاسیم دارند نسبت به خشکی، آب اضافی و دماهای بالا و پایین مقاومت کمتری دارند. همچنین در برابر آفات، بیماری ها و حملات نماتدها مقاومت کمتری دارند. از آنجایی که پتاسیم سلامت کلی گیاهان در حال رشد را بهبود می بخشد و به آنها در مبارزه با بیماری ها کمک می کند، به عنوان ماده مغذی “با کیفیت” شناخته می شود. پتاسیم بر عوامل کیفی مانند اندازه، شکل، رنگ و قدرت دانه یا دانه تأثیر می گذارد و کیفیت الیاف پنبه را بهبود می بخشد.

از مهم ترین خواص استفاده از کود k60 در درخت انار عبارت اند از:

  • رشد ریشه را افزایش می دهد و تحمل به خشکی را بهبود می بخشد
  • سلولز را می سازد و اقامت را کاهش می دهد
  • حداقل 60 آنزیم درگیر در رشد را فعال می کند
  • به فتوسنتز و تشکیل غذا کمک می کند
  • به انتقال قند و نشاسته کمک می کند
  • دانه های غنی از نشاسته تولید می کند
  • پروتئین گیاهان را افزایش می دهد
  • تورگور را حفظ می کند، از دست دادن آب و پژمردگی را کاهش می دهد
  • به تاخیر در گسترش بیماری های محصول و نماتدها کمک می کند.

جذب پتاسیم در درخت انار چگونه است؟

زمان جذب پتاسیم در گیاهان مختلف متفاوت است. با این حال، گیاهان به طور کلی اکثریت پتاسیم خود را در مراحل رشد زودتر از نیتروژن و فسفر جذب می کنند.آزمایشات روی جذب پتاسیم در دخت انار نشان داد که 70 تا 80 درصد در زمان ابریشمی و 100 درصد آن سه تا چهار هفته پس از ابریشم جذب شد. انتقال پتاسیم از برگ و ساقه به دانه بسیار کمتر از فسفر و نیتروژن بود. ظاهراً دوره تشکیل دانه برای تامین پتاسیم حیاتی نیست.

چرا درخت انار برای رشد به کود k60  نیاز دارد؟کود K60 برای درخت انار و تعادل تغذیه ای

منابع کافی از سایر مواد مغذی گیاه برای به دست آوردن حداکثر پاسخ به کود پتاسیم مورد نیاز است. با این حال، چندین رابطه منحصر به فرد بین پتاسیم و سایر مواد مغذی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: ترکیب هیومیک اسید با کلسیم

کوددهی با پتاسیم بالا می تواند دسترسی به منیزیم را برای گیاه کاهش دهد و ممکن است منجر به کمبود منیزیم در محصولات کشت شده در خاک هایی شود که قبلاً منیزیم کمی دارند. این مشکل اغلب با محصولاتی که در خاک های شنی رشد می کنند، به ویژه در خاک های دشت ساحلی جنوب ایالات متحده مواجه می شود. برعکس، محصولاتی که در خاک های پر منیزیم رشد می کنند، می توانند از کمبود پتاسیم رنج ببرند، به خصوص اگر خاک ها دارای فسفر بالا و پتاسیم کم باشند. این مشکل به ویژه در خاک های دشت سیلابی رودخانه می سی سی پی شدیدتر است.

شسته شدن پتاسیم در خاکهای اسیدی و شنی ممکن است با آهک کردن خاک تا PH 6.2 تا 6.5 کاهش یابد. با این حال، استفاده از میزان بالای سنگ آهک در خاک های کم پتاسیم ممکن است باعث کمبود پتاسیم در محصولات در حال رشد در آن خاک ها شود. این مشکل بیشتر در خاک هایی با رس نوع غالب 2:1 (مانند رس مونتموریلونیت) به جای نوع 1:1 (مانند رس های کائولینیتی) رخ می دهد.

چرا درخت انار برای رشد به کود k60  نیاز دارد؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *