ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود سه بیست از سه ماده اصلی نیترو‌‌‌ژن، فسفر و پتاسیم به سه نسبت برابر، هر کدام 20 درصد تشکیل شده است. وجود این سه عنصر اصلی برای رشد گیاهان لازم و ضروری است. هنگامی‌که املاح مغذی و ویتامین‌های ضروری به گیاه نرسد با عدم رشد گیاه مواجه می‌شویم. بهترین روش برای رساندن این مواد مغذی به گیاه، استفاده از ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست است. در مقاله بیشتر در مورد این موضوع به شما دوستان توضیح می‌دهیم. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

 (NPK)کود سه بیست

کود سه بیست از سه ماده اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم متشکل شده است. مقدار هر یک از این سه مواد به صورت عدد در بسته‌بندی آن قید شده است. اولین عدد در ترتیب عددی این محصول مربوط به نیتروژن، دومی مربوط به فسفر و سومین رقم مربوط به پتاسیم است. در کود سه بیست این سه ماده اصلی به صورت برابر با مقدار عددی هر کدام 20 درصد است. این نوع کود برای حفظ سلامتی گیاهان در کشاورزی بسیار نقش مهمی دارد.

انواع کود سه بیست

کود سه بیست به دو شکل پودری و مایع است. کود پودری را به هنگام استفاده طبق دستور استفاده در آب حل می‌کنند. ولی کود مایع نیازی به حل شدن در آب را ندارد.

ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیسترنگ کود سه بیست

کود سه بیست در رنگ‌های مختلف به تولید می‌رسد و رنگ ثابتی ندارد. ولی به طور کل رنگ کود سه بیست پودری صورتی و سفید است و رنگ کود سه بیست مایع سبز یا بی‌رنگ است.

بیشتر بخوانید: ترکیب هیومیک اسید با آهن

خصوصیات مواد تشکیل دهنده کود سه بیست

خصوصیات مواد تشکیل دهنده کود سه بیست عبارتند از:

 • نقش نیتروژن در گیاه

عنصر نیتروژن مواد اصلی برای انجام بخش زیادی از عملکردهای گیاه به حساب می‌آید. بدون این عنصر ترکیبات ساخت کروفیل در گیاه غیر ممکن است. عنصر نیتروژن یک ماده ضروری برای رشد ریشه ساقه و شاخ و برگ گیاه است. نیتروژن در انجام فتوسنتز، بسیار موثر است و در ساختار اسیدهای آمینه نیز مفید واقع می‌شود. به بیانی دیگر می‌توان نیتروژن را از فسفر دریافت نمود و تبدیل به مواد مغذی کرد.

 اگر یک گیاه روند رشد کاهشی داشت و یا برگ‌های زرد در آن ظاهر شود، دچار کمبود نیتروژن شده است. برای امتحان خاک از این نظر که دارای نیتروژن به اندازه کافی است، می‌توان از تست‌های نیتروژن که در داروخانه‌ها و یا فروشگاه‌های محصولات کشاورزی وجود دارد، استفاده نمود.

رایج‌ترین نوع نیتروژن در کود سه بیست عبارتند از:

 1. اوره
 2. نیترات آمونیاک
 3. آمونیاک بدون آب
 • نقش فسفر در گیاه

ماده اصلی برای رشد ریشه و شکل‌گیری دانه و گل در گیاهان فسفر است. این نوع عنصر در خاک‌هایی با پی اچ پنج و نیم الی هفت فراوان یافت می‌شود. لذا گیاهانی که در بستر این خاک‌ها رشد می‌کنند از فسفر به اندازه کافی برخوردار هستند. فسفر نقش بسزایی در تبدیل انرژی خورشید به سایر انرژی‌های مورد نیاز گیاهان دارد.

ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست

 • نقش پتاسیم در گیاه

نیاز گیاهان برای رشد ریشه و جوانه و در نتیجه میوه‌دهی به وجود پتاسیم کافی بستگی دارد. وجود پتاسیم مقاومت گیاه را در برابر بیماری افزایش می‌دهد. گیاه را در برابر آسیب دیدگی ناشی از تغییرات آب و هوایی مانند هوای خیلی گرم یا خشکی و یخ زدگی مصون می‌دارد. بنابراین وجود این ماده برای رشد تمام گیاهان به‌ویژه گیاهانی که در شرایط بد آب و هوایی هستند لازم و ضروری است.

پتاسیم به این تمایل دارد که در خاک باقی بماند. سبزیجات از منابع پتاسیم نهایت استفاده را می‌کنند. از این جهت خاک کشت گیاهان باید مدام با کودهای حاوی پتاسیم تقویت شود.

 • مزایای کود سه بیست

مزایای کود سه بیست عبارتند از:

 1. در کشت آب یا کشاورزی هیدروپونیک بهترین نوع کود است.
 2. به راحتی در آب حل می‌شود، در نتیجه کلیه مواد مغذی وارد گیاه می‌شود
 3. در مرحله ابتدایی کاشت گیاه، باعث تقویت ریشه زایی می‌شود و در مراحل بعدی به رشد دانه و گل با کیفیت کمک می‌کند
 4. برگ‌های رنگ پریده، رنگ می‌گیرند
 5. باعث افزایش و بزرگ شدن برگ‌ها می‌شود
 6. فتوسنتز در گیاه بهبود می‌یابد
 7. باعث تحریک شدن رشد ریشه، ساقه، برگ و شاخه گیاه می‌شود
 8. گل و دانه در گیاه شکل می‌گیرد
 9. باعث رسیدن میوه‌ها می‌شود
 10. به افزایش سایز و کیفیت گل، کمک می‌کند
 11. برگ‌های گیاه درخشان می‌شود
 12. انواع میکرومغذی‌ها برای گیاه تامین می‌شود
 13. باعث افزایش طول عمر مفید گیاهان می‌شود

ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست

 • معایب کود سه بیست

معایب کود سه بیست نسبت به سایر کودها بسیار کم است. اگر این کود به درستی استفاده نشود ممکن است آسیب بسیار خفیفی به گیاه برسد. به دلیل وجود ازت (نیتروژن) بسیار بالا در این نوع کود استفاده آن برای گیاه کاکتوس و ساکولنت توصیه نمی‌شود.

 • موارد مصرف کود سه بیست

کود سه بیست در کشاورزی و حتی گل‌های آپارتمانی بسیار مورد مصرف است. این کود باعث رشد مطلوب و شادابی گیاهان می‌شود. به دلیل وجود عناصر مورد نیاز گیاهان جهت رشد آن‌ها از این کود تغذیه می‌کنند. به طور کل کود سه بیست برای کلیه مراحل کاشت، داشت، برداشت استفاده می‌شود.

 • روش مصرف کود سه بیست

اگر کود سه بیست را به صورت پودری تهیه نموده‌اید باید آن‌را طبق نسبت‌های گفته شده طبق دستور با آب مخلوط نمایید. نکاتی در مورد مصرف کود سه بیست:

 1. سه قاشق چایخوری از کود را با پنج لیتر آب مخلوط نموده و به خوبی تکان دهید. از این محلول هفته‌ای یکبار به اندازه یک فنجان به گیاه بدهید.
 2. جهت تقویت گیاهان کوچک نصف قاشق چایخوری پودر سه بیست را با یک لیتر آب مخلوط کرده و هر 15 روز یکبار گیاه را کوددهی نمایید.
 3. برای استفاده از کود سه بیست، ابتدا بخش کوچکی از گیاهان را کوددهی نمایید، سپس آن‌را به سایر گیاهان گسترش دهید.
 4. هرچقدر گیاهان بزرگتر شدند، مقدار کود نیز افزایش می‌یابد.
 5. بیش از حد به گیاه کود ندهید، زیرا باعث سوختن و از بین رفتن آن می‌شود.
 • ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست

تحقیقات و بررسی‌ها نشان داده است ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست باعث می‌شود گیاه از نظر ریخت شناسی (گیاه، تعداد برگ، وزن خشک و خوشه‌های تازه) و از نظر متابولیسم (رنگ‌دانه، فتوسنتزی، کربوهیدرات کل، اسیدهای آمینه کل و پرولین) دچار تغییرات بسیاری می‌شود. هم‌چنین محتوای مواد معدنی گیاه و عملکرد آن افزایش می‌یابد. به بیانی دیگر زمانی‌که از ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست استفاده می‌شود، گیاهان از نظر مورفولو‌‌ژی، مواد شیمیایی و عملکرد در مقایسه با سایر گیاهان تغییرات بسیاری دارند.

با ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست املاح مغذی و ویتامین‌های ضروری که برای رشد گیاه لازم است به صورت مطلوب به آن‌ها می‌رسد. با ترکیب هیومیک اسید با سایر کودها از جمله کود سه بیست از آبشویی زودتر از موقع کودها کاسته می‌شود و جذب آن‌ها توسط خاک افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گلبرگ انجیری

کلام آخر

          در مقاله در مورد کود سه بیست و فواید آن و روش مصرف آن به شما دوستان توضیحاتی دادیم. هم‌چنین اشاراتی در مورد ترکیب معجزه آسای هیومیک اسید با کود سه بیست کردیم. امیدواریم با استفاده از این ترکیب نتیجه بسیار مطلوبی از رشد گیاه، چه در مزارع و چه در آپارتمان خود داشته باشید.

ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

 • سلام و تشکر از توضیحات شما
  تشکر میکنم اگر توضیح دهید چه مقدار از هیومیک اسید با چه مقدار کود سه بیست مخلوط شود و دوز مصرفی آنها چه قدر می‌باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *