تاثیرات کود k60 برای درخت بادام 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پتاسیم کافی برای عملکرد پایدار در باغ بادام حیاتی است. بسته به شرایط آب و هوایی محلی، زیرساخت های باغ و بودجه، روش های  زیادی برای تامین پتاسیم مورد نیاز درختان بادام وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از کود k60 برای درخت بادام است. در ادامه بیشتر با تاثیرات کود k60 برای درخت بادام  آشنا خواهید شد.

چرا پتاسیم یا کود k60 برای درخت بادام  اهمیت دارد؟

پتاسم یا همان کود k60   برای کمک به حرکت گیاهان و ذخیره انرژی، تنظیم از دست دادن آب، رشد، گلدهی و میوه مهم است. بادام به ویژه محصولات گرسنه K است. تحقیقات UC Davis و UCCE نشان دادند که پتاسیم ناکافی با افزایش مرگ خار و درصد خارهایی که دارای گل هستند، باعث کاهش عملکرد می شود و در نتیجه آجیل را تشکیل می دهد.

تاثیرات کود k60 برای درخت بادام پتاسیم کم تأثیری بدی بر عملکرد باغ خواهد داشت. پتاسیم پایین با کاهش تعداد شاخه های گل دهنده (و در نتیجه باردهی) در جایی که درخت آجیل را در آن قرار می دهد، محصول را در سال بعد کاهش می دهد. درختانی که در یک سال زراعی سنگین (4040 پوند بر ac در تمام تیمارها) پتاسیم دریافت نکردند، در سال بعد در مقایسه با درختانی که پتاسیم کافی دریافت کردند، 15 درصد کمتر عملکرد داشتند.

درختان بادام چقدر به پتاسیم یا  نکود k60 برای درخت بادام  یاز دارند؟

تحقیقات آزمایشگاه براون در UC Davis نشان داد که 80 پوند پتاسیم به ازای هر 1000 پوند مغز بادام از جمله پوسته، پوسته و مغز برداشت می شود. 61-45 درصد این پتاسیم در سه ماه اول (86 روز) پس از شکوفه کامل در میوه انباشته می شود.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت گردو 

چگونه می توان فهمید که درختان به اندازه کافی پتاسیم دریافت می کنند؟

علائم بصری اگر درختان به اندازه کافی کمبود پتاسیم داشته باشند تا علائم برگ را نشان دهند، سلامت و عملکرد درخت در حال حاضر تحت تأثیر قرار گرفته است. در حالی که بهتر است برای مدیریت پتاسیم به تجزیه و تحلیل برگ تکیه کنید، اما هنوز هم خوب است که علائم بصری پتاسیم ناکافی را بدانید. درختان بادام کمبود پتاسیم در بهار علائم برگ را در صورت شدید بودن کمبود نشان می‌دهند، اما در اوایل تابستان حتی کمبودهای خفیف‌تر نیز می‌تواند علائمی را ایجاد کند.

درختان به شدت برداشت شده اگر خاک بسیار مرطوب و سرد باشد، درختان دارای کمبود پتاسیم در اولین برگ‌ریزی، رنگ پریده و برگ‌های کوچک با رشد کمی دارند. هنگامی که شاخه‌های جدید در آوریل و می رشد می‌کنند، برگ‌های رنگ پریده و فاقد پتاسیم به شکل قایقی در می‌آیند و نوک و سوزاندن حاشیه‌ای ایجاد می‌کنند. این علامت کلاسیک در بالای درختان روی برگ ها در وسط رشد شاخه های جدید دیده می شود.

تجزیه و تحلیل برگ. از آنجایی که کمبود پتاسیم می تواند تاثیر قابل توجهی بر عملکرد قبل از مشاهده علائم کمبود داشته باشد، تجزیه و تحلیل برگ یک ابزار مهم برای نظارت بر وضعیت پتاسیم درخت است. نمونه‌های برگ جمع‌آوری‌شده در ماه جولای برای ارزیابی سطوح K مفید هستند، زیرا سطوح بافت برگ در آن زمان از سال نسبتاً پایدار است. سطح بالای 1.4 درصد کافی در نظر گرفته می شود. تحقیقات UC نتوانست هیچ مزیت عملکردی را از هل دادن پتاسیم برگ بسیار بالاتر از این سطح کافی نشان دهد. برخی تحقیقات نشان می دهد که پتاسیم بیش از حد در جذب و استفاده از کلسیم و منیزیم اختلال ایجاد می کند. با این حال، نگه داشتن درختان کمی بالاتر از 1.4٪ ممکن است منطقی باشد.

نتایج تجزیه و تحلیل برگ میانگین تمام درختان نمونه برداری شده است، بنابراین اگر نتایج به طور مربع در سطح کافی 1.4٪ قرار بگیرند، به این معنی است که برخی از درختان بالاتر از آن سطح و برخی پایین تر هستند. بیش از 1.4٪ باعث می شود درختان بیشتری بالاتر از آستانه کافی باشند. سطوح بالاتر از حد کافی همچنین به ارائه «پشتیبان» برای سال‌های سنگین کمک می‌کند، که ممکن است به ویژه برای باغ‌های آبیاری بارانی که در آن کوددهی فصلی برای رفع نیازهای بیشتر از حد معمول به پتاسیم مؤثر نباشد، مهم باشد.

مواد تشکیل دهنده کود k60 برای درخت بادام  چیست ؟

با استفاده از این کود ، پتاسیم را می توان به خاک اعمال کرد، به سیستم آبیاری قطره ای (کود دهی) تزریق کرد یا از طریق محلول پاشی استفاده کرد. اینکه کدام رویکرد برای یک باغ خاص “بهترین” است به خاک، بارندگی، سیستم آبیاری، سطوح پتاسیم و کلرید موجود و بودجه بستگی دارد. یون‌های پتاسیم (K+) به‌راحتی به ذرات رس با بار منفی در خاک جذب می‌شوند، که سپس آنها را به آرامی در دسترس درخت قرار می‌دهد.

تاثیرات کود k60 برای درخت بادام در خاک های غنی از رس ورمیکولیت، تثبیت می تواند سریع و تقریبا غیر قابل برگشت باشد. به همین دلیل، پتاسیم استفاده شده در خاک اغلب در یک نوار متمرکز می شود تا ظرفیت جذب پتاسیم خاک در آن نوار کوچک را از بین ببرد. کود دهی در فصل این تثبیت را با تمرکز پتاسیم در ناحیه مرطوب یک سیستم آبیاری میکرو یا قطره ای مدیریت می کند. محلول پاشی این مشکل تثبیت  و اعمال پتاسیم به طور مستقیم به درخت دور می زند.

SOP رایج ترین منبع پتاسیم مورد استفاده در خاک است. KCl همچنین برای کاربردهای خاک استفاده شده است و اگر کلرید (Cl) را بتوان بر روی خاک های عمیق زهکشی شده برای جلوگیری از تجمع کلر شستشو داد، می تواند نیاز K را برآورده کند. به دلیل نیاز به باران یا آبیاری بارانی برای انتقال SOP نواری یا KCl به داخل خاک، روش باندینگ پاییزی ممکن است در مناطق کم بارش کارآمد نباشد، و مطمئناً بعید است که برای بسیاری از دره سن خواکین مناسب باشد. در باغات آبیاری قطره ای و ریز، پتاسیم نواری خارج از ناحیه ریشه خیس شده، هدف را از دست می دهد و بعید است که به طور کامل در دسترس باشد.

کود دهی در فصل تزریق پتاسیم از طریق آبیاری قطره ای در فصل نیز بسیار موثر است زیرا مقدار پتاسیم در هر منطقه خیس شده بسیار زیاد است، تثبیت پتاسیم به حداقل می رسد و پتاسیم به فعال ترین ناحیه ریشه درخت نفوذ می کند. منابع متعددی از پتاسیم قابل تزریق وجود دارد، از جمله KTS، خلوص بالا، SOP ریز آسیاب شده، KCl و نیترات پتاسیم. آبیاری قطره ای یک سیستم انتقال پتاسیم بسیار کارآمد است. تزریق از طریق ریزآبیاری نیز می تواند زمانی موثر باشد که منطقه مرطوب متمرکز باشد.

کاربردهای محلول پاشی بهاره کمبود پتاسیم را نیز می توان با محلول پاشی در طول فصل رشد و در صورت استفاده از مواد کافی اصلاح کرد. نیترات پتاسیم و KTS منابع رایج هستند. منابع دیگر عبارتند از کربنات پتاسیم و بسیاری از ترکیبات برگی. در حالی که این روش یک وسیله مستقیم و کارآمد برای انتقال پتاسیم است، پتاسیم برگی گرانتر از پتاسیم استفاده شده در خاک است. کاربرد. بنابراین، محلول‌پاشی‌ها برای تقویت برنامه مدیریت پتاسیم موجود، به‌ویژه در سالی که مجموعه سنگینی دارد، مناسب‌تر است

مزایای استفاده از کود k60 برای درخت بادام  چیست

این کود دارای پتاسیم (K) برای بسیاری از فرآیندهای رشد ضروری در بادام، از جمله توانایی آن در حمایت از دفاع طبیعی درخت، حیاتی است) می باشد. این به ویژه زمانی مفید است که منابع آب کم است و درختان ممکن است تحت تنش خشکسالی باشند.

تاثیرات کود k60 برای درخت بادام یکی از عملکردهای کلیدی پتاسیم ارتقاء سلامت و استحکام ریشه است. اگر درختان کمبود پتاسیم داشته باشند، ریشه‌های آن‌ها ممکن است کمتر قادر به جذب آب باشند و در صورت کمبود رطوبت، آنها را بیشتر تحت فشار قرار می‌دهد. حتی در سالهای خشک، غلظت بالاتر پتاسیم در محلول خاک به موارد زیر کمک می کند:

  • پشتیبانی از کارایی ریشه
  • جذب آب را تحریک کنید
  • تحویل مواد مغذی را به حداکثر برسانید
  • کاهش تلفات رطوبت.

Protassium+® (سولفات پتاس، 0-0-50-17S) همچنین به گیاهان تحت تنش خشکی کمک می کند تا میزان آب از دست رفته از طریق برگ ها را کاهش دهند.

روزنه (منافذ ریز) در برگ درختان، تبادل اکسیژن، دی اکسید کربن و بخار آب بین گیاه و جو را تنظیم می کند که برای فتوسنتز، سلامت گیاه و سایر عملکردها ضروری است. باز و بسته شدن موثر منافذ تحت تأثیر سطوح پتاسیم گیاه است و اگر پتاسیم کم باشد، روزنه ها دیر پاسخ می دهند. یعنی بسته شدن منافذ بیشتر طول می کشد و سپس رطوبت با ارزش به طور طبیعی از طریق برگ ها خارج می شود.

در شرایط خشکسالی، منافذ معمولاً به عنوان مکانیزم دفاعی برای حفظ آب و به حداقل رساندن استرس، محکم‌تر بسته می‌شوند، اما اگر از کمبود K رنج می‌برند، به خوبی کار نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی برای باغ انار

کلام آخر

کود k60 برای درخت بادام  سرشار ار پتاسیم است، برای به حداکثر رساندن پتانسیل عملکرد در سال‌های خشک، داشتن پتاسیم کافی در خاک بسیار مهم است. انتخاب شما از پتاسیم همچنین می تواند بر خطرات استرس محصول تأثیر بگذارد. از آنجایی که بادام به شدت به کلرید حساس است، استفاده از کود پتاسیمی مانند پروتاسیم + که تقریباً بدون کلرید است، ایمن تر است. همچنین دارای مزیت باروری سولفات سولفات است که بر خلاف سایر منابع گوگرد مانند عنصری یا آلی فوراً برای جذب توسط گیاه در دسترس است. سایر منابع پتاسیم می توانند دارای کلرید بالایی باشند که در واقع جذب موثر مواد مغذی توسط ریشه گیاه را کاهش می دهد.

تاثیرات کود k60 برای درخت بادام 
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

  • سلام
    یک دلیل دیگر در استفاده از کود k60 جلوگیری از عدم احساس سیری و پر خوری در سطح ملی در جوامعی که از محصولات کشاورزی کم پتاس استفاده میکنند!.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *