زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی  

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همواره استفده از هیومیک اسید و کود های شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی مفید بوده است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه استفاده از هیومیک اسید در تولید و کشت گوجه فرنگی آشنا کنیم و اطلاعاتی درباره زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی  به شما بدهیم.

اسید هیومیک برای گوجه فرنگی

در حال حاضر صنعت کشاورزی در سراسر جهان، پس از آشکار شدن عوارض زیان آور کود های شیمیایی، به استفاده از روش های کاملا ارگانیک و محدود کردن استفاده از مواد شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی روی آورده است.

بدون شک اگر جایگزین قدرتمندی برای بسیاری از کودهای شیمیایی موجود نبود، بشر هرگز استفاده از این مواد را کاهش نمی داد.خوشبختانه محصولی از استخراج مواد ته نشین شده در بستر اقیانوس ها و دریا ها تولید شده که مصرف آن برای تمامی گیاهان ضروری بوده و هر ساله بایستی مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از محصولاتی که افزایش کیفیت و کمیت آن در گرو استفاده از مواد ارگانیک میباشد، گوجه فرنگی است.! گوجه فرنگی که یکی از پرکاربردترین محصولات غذایی به شمار رفته و استفاده زیادی در آشپزخانه های ما ایرانیان دارد.با توجه به کشت مزرعه ای و گلخانه ای گوجه فرنگی، اسید هیومیک به عنوان مهم ترین ماده آلی موردنیاز کشاورزی، برای گوجه فرنگی در تمام طول سال کاربرد دارد.

اسید هیومیک و اثرات فوق تصور آن، سبب می گردد گوجه فرنگی با بالاترین و بهترین کیفیت به دست مشتری رسیده و روز به روز بر توانایی خاک در ریشه دوانی گوجه فرنگی و بهبود شرایط رشد بوته پس از کاشت افزوده گردد. در ادامه مطالب از مزیت های بیشمار اسید هیومیک برای گوجه فرنگی مطلع خواهید شد.

زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی

اسید هیومیک ماده آلی دارای پی اچ اسیدی همراه با توانایی های بیشمار است که از ابتدای کاشت گوجه فرنگی برای آن اهمیت دارد.

اسید هیومیک منجر به فراهم شدن بستر غنی، حاصلخیز و با زهکشی عالی برای خاک گوجه شده و سبب توسعه و رشد بهتر ریشه گوجه فرنگی می گردد؛ هر چه ریشه گیاه گسترش زیادی در خاک داشته باشد، با قدرت بالاتری مواد غذایی را جذب نموده و به اندام های هوایی میرساند؛ از آنجایی که درشتی و رنگ گیری گوجه فرنگی از اهمیت بالایی برخوردار است، جذب عناصر مهمی نظیر: پتاسیم، نیتروژن، کلسیم،آهن، فسفر، روی بسیار ضروری است.

بیشتر بخوانید: میزان مصرف هیومیک اسید آمریکایی

افزایش کیفیت محصول

اسید هیومیک کود گیاهی با قابلیت های باورنکردنی است که سبب تولید محصول خوش طعم با ویژگی های بازار پسندی عالی می گردد. این ماده از اجزای اصلی هوموس خاک می باشد که با افزودن آن به خاک، بخش زیادی از مواد آلی آن تامین می شود. برخی از انواع اسید هیومیک مرغوب مانند اسید هیومیک شوک، غنی شده با فولویک اسید، پتاسیم، ازت، فسفر، گوگرد و مقادیر اندکی از عناصر ریز مغذی نظیر: کلسیم، منیزیم، روی است که استفاده از آن به هر دو صورت آبیاری و محلول پاشی، منجر به افرایش کیفیت گوجه فرنگی می گردد.

نکته: مصرف اسید هیومیک برای گوجه فرنگی بر خواص کیفی، ویتامین ها و مواد اصلی آن نظیر ویتامین ث و لیکوپن می افزاید در نتیجه هم بازار پسند بودن محصول افزایش می یابد و هم محصول سالم به دست مردم میرسد‌.

زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی جلوگیری از بیماری پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

وقتی کشت گوجه فرنگی در مقیاس وسیع و حتی پایین انجام میگیرد، شما با صحنه ای مواجه میشوید که اصلا باب میل نیست.

وجود لکه سیاه بزرگ و سفت در بخش انتهایی گوجه و از دست دادن کیفیت این محصول!

پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی در اثر کمبود عنصر بسیار مهم کلسیم رخ داده و به ویژه در خاک های دارای کمبود مواد آلی رخ می دهد.

اگر کود حاوی کلسیم مانند نیترات کلسیم را به شکل آبیاری استفاده میکنید، حتما اسید هیومیک را نیز همراه آن به کار  ببرید تا صد در صد جذب ریشه شده و تبادل کاتیونی به نحو عالی صورت گیرد. در چنین شرایطی گیاه با کمبود کلسیم مواجه نشده و از پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی در امان می ماند.

افزایش فرآیند فتوسنتز در گوجه فرنگی

اسید هیومیک بر میزان شاخص کلروفیل برگ ها و بوته گوجه فرنگی می افزاید در نتیجه با افزایش سبزینگی گیاه، عمل فتوسنتز با کارایی بیشتری همراه خواهد بود. همچنین اسید هیومیک به دلیل اینکه ماده قهوه ای تیره رنگی است، پس از آبیاری یا محلول پاشی، منجر به جذب انرژی خورشید با قدرت بیشتری در گوجه فرنگی خواهد شد.

کاهش هزینه های سر سام آور کودهای شیمیایی

از آنجایی که گیاهی نظیر گوجه فرنگی برای درشتی و رنگ گیری به عناصر غذایی نیاز داشته و کودهای شیمیایی پس از مصرف سریعا جذب شده و در اثر آبشویی به راحتی از دسترس گیاه خارج می گردند، کشاورز به اجبار دفعات افزودن کودهای شیمیایی را افزایش داده و منجر به نابودی خاک و آلودگی آب و کاهش طعم محصول می گردد.

در اثر استفاده از اسید هیومیک برای گوجه فرنگی، نیاز به مصرف کودهای شیمیایی بسیار کاهش پیدا کرده، ماندگاری عناصر غذایی در خاک افزایش یافته و کشاورز از صرف هزینه های زیاد برای کودهای شیمیایی خلاص میشود. در نتیجه با هزینه مناسب برای تهیه کود اسید هیومیک، از فواید بی نظیر آن نیز بهره مند شوید!

زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی بهبود خصوصیات فیزیکی خاک

خاک بستر گوجه فرنگی بایستی نرم و دارای قابلیت زهکشی مطلوبی باشد اما مصرف مداوم کودهای شیمیایی منجر به کاهش فعالیت میکروارگانیسم های مفید در هوادهی خاک و افزودن مواد آلی  به آن می گردد.

همین امر منجر به سفتی و مسمومیت بستر کشت گوجه فرنگی میشود.

افزودن اسید هیومیک به خاک های سفت و رسی، منجر به سله شکنی و افزایش نفوذ آب و ریشه شده، در نتیجه با بهبود رشد ریشه، گیاه به خوبی تقویت می گردد.

هم چنین اسید هیومیک در خاک شنی نیز، منجر به افزایش مواد آلی و حفظ بهتر مواد ضروری جهت رشد گیاه می گردد.

بیشتر بخوانید: زمان گلدهی بوته گوجه فرنگی

سخن پایانی

گوجه فرنگی از محصولاتی است که در مقادیر زیاد و در تمام فصول مورد مصرف قرار میگیرد لذا استفاده از موثر ترین کودها در بهبود کمی و کیفی آن در کشت مزرعه ای و گلخانه ای بسیار اهمیت دارد. کود اسید هیومیک با عملکرد بی نظیر خود بهترین گزینه کودی جهت افزایش باردهی و بهبود خصوصیات کیفی گوجه فرنگی به شمار می آید.

استفاده به موقع از کودهای شیمیایی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در تولید محصولات کشاورزی می‌تواند نتایج بسیار مطلوبی را به همراه داشته باشد. امیدواریم که با خواندن مقاله زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی بتوانید به بهترین شکل محصولات خود را پرورش دهید.

زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *