کود سفید برای زعفران

کود سفید برای زعفران

امروزه کودهای شیمیایی که اصطلاحاً به آن ها کود سفید و کود سیاه هم گفته می شود حدوداً ۴۰ تا ۶۰ درصد از منابع غذایی گیاهان را می تواند تامین کند. در این مقاله می خواهیم درباره تاثیر کود سفید برای زعفران بیشتر بدانیم.

کود شیمیایی و انواع آن

کودهای شیمیایی دارای یک یا چند منبع غذایی مورد نیاز گیاه است که به سه صورت:

  • جامد
  • مایع
  • گاز

یافت می شوند، این ترکیبات را هم می توان به گیاه بطور مستقیم پاشید و هم با خاک مخلوط کرد.

نقش کود سفید در زعفران

کود سفید یا همان کود اوره از نیتروژن تشکیل شده است که خود نیتروژن جز مهم ترین و اصلی ترین عنصر مورد نیاز گیاه می باشد، که اگر کمبود نیتروژن داشته باشد مشکلاتی را برایش ایجاد خواهد کرد.

کود سفید برای زعفراننیتروژن میتواند ترکیبات مهمی همچون: آمونیاک، اسید نیتریک، سیانید ها را شکل بدهد، نیتروژن خود از اجزای ساخت آمینو اسید و پروتئین ها می باشد که آمینو اسید ها جز منبع اصلی انرژی در گیاه هستند و نبود نیتروژن یا کم بودن آن باعث ساخته شدن در گیاه نمی شود.

بیشتر بخوانید: زمان کاشت زعفران

نیتروژن نقش های مهمی در فرایند و روند فیزیولوژیکی نیز دارد، نیتروژنی که در کود سفید موجود است رشد ساقه، رشد رویشی و برگ دهی را افزایش می دهد.

لازم به ذکر است که کود شیمیایی سفید در واقع یکی از انواع ماده معدنی و آلی و بیولوژیک می باشد.

از کود سفید چگونه استفاده کنیم؟

برای استفاده از کود سفید نیاز به توجه و دقت بسیار بالایی است، و همچنین اگر از کودهای شیمیایی در زمان مناسب استفاده نشود، موجب خارج شدن کود از دسترس گیاه و نیز آب شویی خواهد شد، به خصوص خاک های شنی به دلیل سطح تبادل پایینی که دارند استفاده کردن نامناسب از آن تاثیر کود را از بین خواهد برد.

قیمت کود شیمیایی سفید

بازار قیمت کود شیمیایی سفید به دلیل نوسان بودن بازار در سال ۱۴۰۱ نسبت به سالهای قبل متفاوت بوده است، مواد اولیه در هر نوع کود مایع متفاوت است و به همین دلیل قیمت آن هم بر اساس جنس و وزن محاسبه میشود.

این از محصولاتی است که از مهمترین مواد برای پرورش گیاه یا درخت می باشد و بسیار مهم و پر استفاده است، کود شیمیایی به دلیل ویژگی های خوبی که دارد می‌تواند به خارج از کشور هم صادر شود کشورهایی همچون: ترکیه، عراق، روسیه و غیره.

کود سفید برای زعفرانخریدن کود شیمیایی سفید برای زعفران

یکی از مکان و برنامه های معتبر که با خیال راحت می توان از آن این کود را خریداری کرد دیجی کالا می باشد، امروزه کود شیمیایی بسیار مورد توجه کشاورزان و باغداران قرار گرفته و باعث شده که تولید کنندگان این محصول به فکر تولید انبوه محصول باشند.

کود ارگانیک پودری نسبت به نیازتان تولید خواهد شد که هرکدام قیمت های مختلفی دارند، کود شیمیایی سفید وظیفه آبرسانی به ریشه های درختان را بر عهده گرفته است.

کود شیمیایی سفید برای درختان

یکی از مواد معدنی مفید که موجب رشد مناسب درخت می شود و برای آن گزینه خوبی است کود شیمیایی سفید می باشد، این محصول به دلیل خصوصیت های زیادی که دارد بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت که هر کدام خاصیت فراوانی خواهند داشت.

کود شیمیایی به دلیل مواد مناسبی که درون خود دارد باعث می‌شود تا ویتامین های مناسب به درخت برسد، علاوه بر موارد ذکر شده این محصول در رنگ سفید یافت می شود می‌تواند در رنگهای سیاه و زرد هم مورد پذیرش کشاورزان قرار بگیرد بنابراین مشتری های اصلی تجارت کود شیمیایی باغداران و کشاورزان عزیز خواهند بود که برای پرورش دادن محصولات خود از کود شیمیایی استفاده می کنند.

انواع کودهای شیمیایی سفید یا همان نیتروژن

  • نیترات آمونیوم

نیترات آمونیوم از کودهای شیمیایی سفید غلیظ و مطلوب می باشد، که می‌شود آن را با کمترین هزینه برای کود های شیمیایی نیتروژن تولید کرد، مشکلی که مصرف آن ایجاد میکند جذب زیاد برای آب هست.

  • اوره

اوره را نیز از کودهای شیمیایی سفید غلیظ است، زمانی که در خاک قرار بگیرد نیتروژن به آمونیاک تبدیل می گردد.

اوره به آسانی از طریق برگ های زیادی از گیاهان جذب می شود و به اندازه ترکیب های آلی مانند: نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم در زمان اسپری روی شاخ و برگ سبزموجب سوختگی برگ نمی گردد.

کود سفید برای زعفران

  • فرم اوره

مواد اوره و فرم آن توسعه یافته است و برای استفاده کردن به عنوان کود پیشنهاد می شود که از واکنش اوره و فرمالدئید تولید می شود، در استفاده کردن از این کود شکل رشد گیاه پایدار و یکنواخت تر از منابع استاندارد نیتروژن می باشد، همچنین رشد ریشه را زیاد می کند.

  • سیانامید کلسیم

از واکنش کاربید کلسیم و گاز نیتروژن در دمای بالا سینامید کلسیم تولید می شود سیانامید ها واکنش قلیایی دارند و با خاک های اسیدی سازگار می شوند.

بیشتر بخوانید: نانو کود یونجه

کلام آخر

گیاهان نیتروژن را می توانند بیشتر از هر عناصر دیگری جذب بکنند، استفاده کردن از کود شیمیایی سفید برای مطمئن شدن از سلامت گیاه ضروری می باشد.

امیدواریم مطالب برایتان مفید بوده و کاربردی بوده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366