نانو کود یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

در سال های اخیر ، استفاده از کود های نانو ، رواج بیشتری پیدا کرده است . این نوع مواد توانسته اند به خوبی جای کود های شیمیایی را گرفته و با داشتن تاثیرات بهتر و قوی تر ، مزرعه را غنی کنند . این نوع کود ، بر خلاف کود های شیمیایی ، مشکلات زیست محیطی همچون آلودگی ، فرسایش خاک ، الودگی آب و … را ایجاد نمی کنند ؛ با این وجود ، تمام مواد مغذی را از طریق پوشش خود ، به محصولات مزرعه انتقال می دهند. نانو کود یونجه یکی از کودهایی ست که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است . این نوع کود، میزان بازدهی و تقویت مزرعه را در سریع ترین زمان، چند برابر می کند. درنتیجه میزان بهره برداری از مزرعه افزایش می یابد .

این کود، به تنهایی می تواند غنی ترین کود برای یونجه ها باشد . چرا که حاوی تمام مواد ضروری برای رشد و تقویت گیاه می باشد . به همین دلیل از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه بوده و نیاز کشاورز به خرید سایر مکمل ها را به حداقل می رساند .

نانو کود چیست ؟

نانو کود در واقع ترکیبی از آهن ، اسید آمینه ، پتاسیم ، منگنز ، روی ، کبالت ، انواع ویتامین های ضروری ، اسید فولیک ، کلسیم و … می باشد .  این مواد با افزوده شدن به خاک مزرعه ، از طریق ریشه ها جذب گیاه می شوند . در این شرایط ، در مرحله ی  اول ، رشد و تقویت گیاه را بر عهده دارند . تقویت گیاه ، علاوه بر این که رشد و بهبود سلامتی یونجه ها را بر عهده دارد ، باعث می شود تا در برابر آفات و بیماری ها نیز بتواند مقاومت بیشتری از خود نشان دهد .

نانو کود یونجه در مرحله دوم، استفاده از نانو کود یونجه، تا حدود زیادی از شیوع آفات نیز در مزرعه جلوگیری می کند . به عنوان مثال ، با تسریع فرایند باردهی گیاه و برداشت سریع آن ، احتمال شیوع سر خرطومی برگ یونجه نیز در مزرعه به حداقل می رسد .

بیشتر بخوانید: زمان هرس درخت پسته

فواید کود برای مزرعه یونجه

نقش این کود در در مزارع یونجه غیر قابل چشم پوشی است . چرا که به قدری تاثیر گذار است که تمامی کشاورزان برای افزایش سود دهی و کاهش خسارات و ضرر از آن مرتبا استفاده می کنند .

نانو کود یونجه دارای مزایایی ست از جمله این که:

 • با استفاده از این کود ، نیاز کشاورز به خرید انواع مکمل ها و کود های دیگر به حداقل می رسد . در نتیجه به نوعی سود اقتصادی را به همراه دارد .
 • کود نانو ، روی کیفیت و تقویت خاک مزرعه نیز اثر گذار است . به این صورت که خاک را از عناصر ضروری و ویتامنی ها تا مقادیر زیادی غنی کرده و  می تواند خاک های ضعیف را تقویت و اصلاح کند .
 • این کود در تقویت گیاه موثر است . به این صورت که منجر به ضخیم شدن ساقه ها می گردد ؛ پروتئین موجود در بافت گیاه را افزایش می یابد ؛ پنجه زنی و گل دهی را نیز بهبود می بخشد .
 • این کود موجب می شود تا ورس در هنگام کشت یونجه نیز کاهش پیدا کند . علاوه بر این ، پس از برداشت نیز ماندگاری گیاه تا حدود زیادی افزایش پیدا می کند .
 • کود نانو ، به طور کلی منجر به بهبود سلامت و حفظ ارزش های غذایی مواد در حال کشت می شود . در نتیجه ، این اطمینان حاصل می شود که مواد مورد پرورش در مزرعه ، حتی الامکان ارگانیک بوده و از کود های شیمیایی برای بهبود مزرعه استفاده نشده است .

نانو کود یونجه لازم به ذکر است که تقویت یونجه ها با استفاده از نانو کود یونجه، در اکو سیستم انسانی نیز تاثیر دارد . چرا که یونجه ها از اصلی ترین مواد غذایی دام هستند. در صورت ارسال یونجه های با کیفیت و غنی به دامداری ها ، این پروتئین های غنی به مصرف دام رسیده و در شیر ، فراورده های لبنی و حتی گوشت دام نیز تاثیرات مطلوبی را ایفا می کند .

نحوه مصرف نانو کود یونجه :

 • نانو کود یونجه، مشابه با سایر کود های رایج ، از نوع محلول غلیظ شده می باشد . در نتیجه جهت مصرف ، ابتدا باید آن را با مقادیر مشخص شده ای از آب ، رقیق نمود . غلظت بالا منجر به سوختگی گیاه گردیده و غلظت ضعیف نیز تاثیرات مطلوب را ایفا نمی کند.
 • محلول رقیق  شده استاندارد را می توان به روش آبیاری و روش محلول پاشی به مزرعه اضافه نمود. معمولا روش آبیاری بیشتر برای این امر مورد استفاده قرار می گیرد.

نانو کود یونجه

 • به منظور کنترل غلظت نانو کود یونجه، پیشنهاد می شود که نسبت کود به آب ، نسبت 2 به 1000 لیتر باشد . این میزان محلول می تواند برای حدود 1 هکتار مزرعه ی  یونجه کافی و مناسب باشد.
 • پس از رقیق نمودن کود و افزودن آن به تانکر آبی ، محلول باید فورا به مزرعه اضافه شود . چرا که با قرار گرفتن آن در معرض اکسیژن هوا به مدت طولانی، ترکیبات شیمیایی آن دستخوش تغییرات شده و اثرات مطلوبی به جای نخواهد گذاشت .
 • جهت آبیاری محلول ، بهتر است آن را به بخش سایه انداز پای گیاه اضافه نمود . در صورتی که نوع کود دهی از نوع محلول پاشی است ، می توان از تانکر های سم پخش استفاده کرد ؛ و این کار را به نحوی انجام داد که تمامی اندام ها و برگ های گیاه به کود رقیق شده آغشته شوند .

بیشتر بخوانید: هرس درخت زردآلو

 • علاوه بر این، نانو کود یونجه نسبت به نور و نور خورشید نیز حساس است . در نتیجه بهتر است کود دهی در زمان هایی انجام شود که خورشید به طور کامل در آسمان حضور ندارد . به عنوان مثال ، پیش از طلوع افتاب و نیز پس از غروب آفتاب می توانند زمان مناسبی برای این کار باشند .
نانو کود یونجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *