مقابله با سرمازدگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سرمازدگی بیشتر در مناطقی از کشور اتفاق می‌افتد که هوای معتدل و سرد دارد. سرمازدگی باعث ایجاد خسارت های فراوانی برای محصولات میشود. همچنین  خسارت سرمازدگی در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر بین دمای صفر تا ده درجه اتفاق می افتد. اگر دمای هوا کمی بیشتر از صفر درجه باشد سرمازدگی اتفاق می افتد و اگر دمای هوا کمتر از صفر درجه باشد یخ زدگی اتفاق می افتد. خسارت های ناشی از سرمازدگی خیلی کمتر از خسارت های ناشی از یخ زدگی است. همچنین شناسایی یخ زدگی خیلی راحت تر و آسان تر از سرمازدگی اتفاق می افتد. در مناطقی که آب و هوای معتدل دارند بیشتر عمل یخ‌زدگی اتفاق می افتاد اما ممکن است که در فصل پاییز و بهار عمل سرمازدگی هم اتفاق بیفتد. در این مقاله می خواهیم به موضوع مقابله با سرمازدگی بپردازیم.

 فصل های سرمازدگی و میزان خسارت ناشی از آن

 سرمازدگی بهاره: در منطقه هایی که هوا معتدل است و همچنین با سرد شدن هوا پس از شکوفه دادن جوان ها با توجه به این موضوع که در کدام مرحله رشد باشند، مقدار و میزان خسارت های وارد شده متفاوت است. گل های نیمه باز می توانند دمای ۵ درجه سانتیگراد را تحمل کند همچنین گلهای باز دمای ۳ درجه سانتی‌گراد و میوه های کوچک نیز تا دمای ۲ درجه سانتیگراد را میتواند تحمل کند و در صورت کم شدن دما از این مقدار های گفته شده خسارت های زیادی وارد می شود. درختانی که در ابتدای فصل بهار زودتر شکوفا  می‌شوند، نیاز به سرمای کمتری دارند پس اینگونه درختان که از انواع آن می توان درختان زردآلو، آلو، هلو و انار را نام ببرد بیشتر در معرض سرمازدگی قرار دارند پس این نوع درختان بیشتر دچار خسارت می شوند.

 سرمازدگی پاییزه: سرمازدگی پاییزی در فصل پاییز و قبل از زرد شدن برگ‌ها و ریزش آنها اتفاق می افتد و به خاطر تخلیه نشدن مواد غذایی برگها به درون تنه ایجاد می شود. به  بیشتر درختانی که محصول پاییزی دارند مانند انار، سرمازدگی زمستانه یا یخ زدگی، در دماهای کمتر ۱۰_درجه سانتیگراد وارد می شود و آنها را دچار خسارت های فراوانی می کند.

مقابله با سرمازدگیآفتاب سوختگی زمستانه

 در فصل زمستان به دلیل هوای بسیار سرد آب موجود در بافت درختان یخ میزند و منجمد می شود و اگر روز بعد هوا آفتابی باشد تابش  نور آفتاب از سمت جنوب یا جنوب غربی به درخت باعث آب شدن یخ ها می شود وقتی که خورشید غروب می‌کند دوباره آب های یخ میزنند تکرار این امر یعنی یخ زدن و آب شدن باعث آفتاب سوختگی  سطح پوست درخت می شود.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن فیکوس

 خسارت به طوقه

 اگر آبی که در خاک وجود دارد دچار یخ زدگی بشود سبب می شود تنه درختان و گیاهانی  مانند توت فرنگی دچار خسارت فراوانی بشوند همچنین شاخه هایی که با زاویه های بسته هرس شده‌اند در محل اتصال شان به تنه دچار خسارت بشوند

شکاف تنه درخت

 درختانی که در ساختار خود فضای بین سلولی بیشتری دارند به دلیل جمع شدن آب و یخ زدن تنه درخت، شکاف می خورد.  اگر این آسیب دیدگی  شدید نباشد می توان ازچسب پیوند و همچنین قارچ کش برای کاهش آلودگی و آسیب استفاده کرد.

راهکار های مقابله با با آسیب سرمازدگی

 ۱ درختانی که به سرما حساس هستند و زود شکوفه می دهند را در شیب های جنوبی بکارید.

 ۲ _ دو روز قبل از سرمازدگی از محلول پاشی با کود های آمینو اسیدی مثل کودهای کلسیمی و قارچ کش  بردوفیکس استفاده کنید تا به جلوگیری از سرمازدگی کمک کند

 ۳ نابود کردن علف های هرز که در کف باغ ایجاد شده است بعد از آن شخم زدن و آبیاری کردن، دمای محیط باغ را  در میان درختان  گرمتر می کند بنابراین می تواند از سرمازدگی جلوگیری کند.

 ۴_ هرس کردن درختان به حالت عمودی در مناطقی که احتمال سرمازدگی وجود دارد این امر سبب می‌شود که درختان کمتر دچار سرمازدگی شوند

 ۵ _در مناطق گرمسیر برای محصولاتی مانند انار، انجیر، زیتون و مرکبات می توانید از بخاری های گازوئیلی به منظور گرم کردن باغ استفاده کنید. اما این  روش مقرون به صرفه نیست و انرژی زیادی را مصرف می‌کند و از نظر اقتصادی مناسب نمی باشد.

  ۶ _می توانید در مناطق بادخیز با کاشت درختان بادشکن مثل افرا، چنار و زبان گنجشک از سرمای مستقیم به درختان جلوگیری کنید و از  آن ها در برابر سرمازدگی شدید محافظت کنیم.

مقابله با سرمازدگی نشانه های سرمازدگی در گیاهان

  • چروک شدن برگهای گیاه
  • قهوه ای شدن نوک برگ گیاه و سپس قهوه ای شدن تمام سطح برگ گیاه
  • افتادگی ساقه گیاه
  • ایجاد شدن حالت آبدار در سطح برگ گیاه
  • از بین رفتن جوانه های گل و برگ گیاه

مقابله با سرمازدگی درمان سرمازدگی

 اگر گیاه شما دچار سرمازدگی شده باشد می‌توانید گیاه خود را به یک محل گرمتر ببرید سپس باید قسمت هایی از گیاه را که دچار سرمازدگی  شدید شده است را از گیاه جدا کنید البته این کار باید در فصل بهار انجام شود این کار برای گیاهانی انجام می شود که دچار سرمازدگی شده اند  اما دارای قسمت های سالم نیز هستند.

 بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت مورت

سخن پایانی

 سرمازدگی یکی از اتفاقاتی است که در دمای بیشتر از صفر درجه اتفاق می افتد و باعث خسارت های فراوانی نیز می‌شود بنابراین برای جلوگیری از سرمازدگی شدید و ایجاد خسارت های زیاد باید از راهکارهای مقابله با سرمازدگی که متناسب با محیط کاشت و نوع محصول و شما است استفاده کنید تا در فصل های سرد سال محصولاتتان کمتر دچار سرمازدگی شوند. همچنین اگر محصول گیاه شما دچار سرمازدگی شد می توانید  از روش های درمان سرمازدگی استفاده کنید. برای این امر می توانید از متخصصان این حوزه کمک بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه را در این زمینه بگیرید و خسارت کمتری ببینید.

مقابله با سرمازدگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *