قلمه زدن گل قاشقی

گل قاشقی با نام انگلیسی Desert privet و نام علمی Peperomia magnoliaefolia که در فارسی پیرومیا، قاشقی نامیده می شود. این گیاه زینتی دارای برگ های گوشتی ، ابلق و قلبی شکل است که می تواند زیبایی منزل شما را دو چندان کند . در این مقاله می خواهیم شما را با قلمه زدن گل قاشقی آشنا نماییم.

مراحلی که باید برای قلمه زدن ساقه پپرومیا انجام دهید

این دستورالعمل های ساده را در مورد نحوه تکثیر پپرومیا از قلمه های ساقه را حتما انجام دهید:

1) یک یا چند ساقه سالم با چند برگ سبز تیره در نوک هر کدام انتخاب کنید.

2)   با استفاده از ابزار برش تیز، ساقه ها را دقیقاً در زیر محل اتصال جدا کنید. برای شناسایی گیاهان خود به خاک بچسبید.

چند سوراخ در یک کیسه پلاستیکی شفاف ایجاد کنید و آن را به آرامی روی گلدان قرار دهید تا رطوبت را حفظ کند.

3)   گلدان یا سینی را در محیطی با نور روشن و غیرمستقیم خورشید و دمای دائماً گرم بین 60 تا 70 درجه فارنهایت (15 تا 21 درجه سانتیگراد) قرار دهید.

4)   اگر قلمه های خود را در پاییز شروع می کنید و در آب و هوای بسیار خنک زندگی می کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که گرمای زیرین را برای گرم نگه داشتن خاک به اندازه کافی تامین کنید. به خاطر داشته باشید که پپرومیا سیستم های ریشه ای بسیار کم عمقی دارد و ریشه ها تا حدودی ظریف هستند. هنگامی که گیاهان جدید خود را به گلدان های دائمی خود پیوند می زنید، یک ظرف کم عمق انتخاب کنید و از مخلوط گلدانی با زهکشی خوب استفاده کنید که باعث گردش هوای خوب در اطراف ریشه ها شود.

قلمه زدن گل قاشقی

 تکثیر پپرومیا با قلمه برگ

برای تکثیر پپرومیا فقط با استفاده از قلمه‌های برگ، کافی است چند برگ سالم انتخاب کنید و آن‌ها را با کمی ساقه به طور تمیز جدا کنید. در مورد رشد پپرومیا از دانه ها چه می توان گفت؟ رشد از بذر ذخیره شده منجر به یک گیاه غیر متنوع می شود. اگر به دلایلی به گیاه مادری دسترسی ندارید یا نوع خاصی از پپرومیا را می خواهید که در منطقه شما موجود نیست، بذر را به صورت آنلاین خریداری کنید. دستورالعمل های بسته بندی را به دقت دنبال کنید. در حالی که می توانید از کل برگ استفاده کنید، توصیه می کنم برگ را به دو قسمت در عرض برش دهید. برای تشویق رشد ریشه جدید، لبه های بریده شده برگ را در محیط ریشه زایی فرو کنید. پس از ایجاد یک سوراخ کوچک در گلدان از قبل مخلوط شده، لبه بریده برگ را در عمق 0.3-0.7 اینچ (1-2 سانتی متر) در خاک قرار دهید. پس از اطمینان از سفت بودن خاک گلدان اطراف قلمه، کاملاً آبیاری کنید.

بیشتر بخوانید: هرس درخت زردآلو

پرورش گیاهان از قلمه ها یک مهارت ارزشمند است

این ایده خوبی است که بتوانید قلمه‌های گیاه پپرومیا را خودتان ریشه‌دار کنید، زیرا گیاهان پپرومیا با گذشت زمان بد شکل و ضعیف خواهند شد.

هنگامی که گیاهتان ضعیف شد، به سادگی گیاهان قدیمی خود را دور بیندازید و آنها را با گیاهان جدید خود جایگزین کنید، یا می توانید گیاهان نازک را هرس کنید و از قلمه ها برای ایجاد گیاهان جدید بیشتر استفاده کنید.

نحوه تکثیر پپرومیا: تولید گیاهان عالی و درجه یک

اگر بخواهیم پپرومیا را در سه کلمه توصیف کنیم، می‌گوییم تند، فراوان، و… تکثیر! اگر قبلاً گیاه پپرومیا داشته اید، می‌دانید که آنها محکم، سازگارهستند.

آیا می دانستید که برخی از انواع پپرومیا ساکولنت محسوب می شوند؟ اکثر گونه ها دارای برگ های بدنام گوشتی و آبدار هستند که به مقاومت عالی آنها در برابر خشکی کمک می کند.

قلمه زدن گل قاشقی

نحوه تکثیر پپرومیا و نکات آن با استفاده از قلمه های ساقه

قلمه های ساقه: ساقه ای را انتخاب کنید که سه یا چند برگ روی آن باشد و درست زیر برگ پایینی آن را گیره دهید. برگ های پایینی را بردارید تا فقط دو برگ در بالا باقی بماند. ریشه ها از درزهایی که برگ های برداشته شده بودند رشد می کنند. پس از اینکه قلمه های تازه گرفتید، آنها را به سرعت در گلدان قرار دهید. بیش از دو ساعت منتظر نمانید!

انتهای قلمه را در پودر ریشه زایی آغشته کنید تا فرآیند را تسریع کنید (این کار بدون شک نتیجه مطلوبی را به شما خواهد داد).

گلخانه کوچک خود را در مکانی با دمای اتاق و دور از آفتاب کامل قرار دهید. مراقب نور مستقیم خورشید باشید زیرا قلمه های پپرومیا به راحتی می سوزند. هر چند روز یکبار گنبد را بردارید تا گلخانه کوچک بتواند هوا خارج شود و از پوسیدگی جلوگیری شود. خاک را مرطوب، اما نه خیس نگه دارید. مجموعه را با یک کیسه پلی اتیلن بپوشانید تا گرما و رطوبت را در داخل محبوس کند و جایگزین گلخانه شود. به نظر من، برش ساقه بهترین روش تکثیر است، اگر در حال تکثیر پپرومیا رنگارنگ هستید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت خرمالو

 ابزار مورد نیاز برای پرورش پپرومیا

  1. قیچی تیز استریل یا چاقو
  2. حوله کوچک یا بیل جابجایی
  3. ظروف برای آب
  4. گلدان های کوچک برای کاشت
  5. اب
  6. مخلوط گلدان

تکثیر گیاه پپرومیا از طریق آب

قسمت کوچکی از ساقه را برش دهید. مطمئن شوید که این فقط یک برگ نیست، بلکه بخشی از ساقه واقعی است. پس از این، شما باید به پرورش گیاه کودک خود مانند تقریباً هر نهال دیگری که در حال تولد است، ادامه دهید. در نهایت، قلمه ساقه کوچک شما شروع به جوانه زدن ریشه ها و برگ های جدید می کند.

قلمه زدن گل قاشقی

مراقبت از گیاه پپرومیا تازه تکثیر شده

گیاهان پپرومیا عاشق تابستان هستند. آنها در دمای کمتر از 50-55 درجه فارنهایت (10-12.8 درجه سانتیگراد) زنده نمی مانند، بنابراین در ماه های زمستان، سعی کنید یک منبع مصنوعی گرما (نه گرمای مستقیم) فراهم کنید تا بتوانند نیاز های آن ها را تامین کند. گیاهان پپرومیا عاشق گرمای بخار و مرطوب هستند. در واقع، این ترفندی است که به افزایش رطوبت محیط برای گیاهانی مانند جنس پپرومیا که برای بقا به گرما و رطوبت نیاز دارند کمک می کند. یک مرطوب کننده در مقیاس کوچک نیز به همین صورت عمل خواهد کرد، بنابراین اگر منابع لازم را دارید، می توانید روی آن سرمایه گذاری کنید!

این گیاهان در طول سال به گرما و رطوبت به خوبی پاسخ می دهند، اما در تابستان این شرایط برای رشد و بقای این گیاهان حیاتی می شود و نمی تواند مقاومتی را از خود نشان دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366