قلمه زدن و هرس کردن گیاه بونسای

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

قبل از بحث در مورد تکنیک های پرورش درختان، کسب اطلاعات اساسی تر در مورد نحوه رشد درختان مفید است. درختان تمایل طبیعی به رشد با تسلط راسی دارند. برای مثال، روی یک شاخه، ساقه اصلی شاخه بر روی آن غالب است. شاخه های کناری آن این مکانیسم طبیعی درختان را تشویق می‌کند تا رشد بیشتری داشته باشند و از سایه افتادن آنها توسط درختان رقیب جلوگیری کند.دانستن الگوهای رشد طبیعی درختان به ما می گوید که چگونه می توانیم از تکنیک های هرس برای مقابله با اثرات تسلط آپیکال استفاده کنیم. از آنجایی که رشد غالب در ساقه های مرکزی درختان رخ می دهد، می دانیم که باید قسمت های بالایی و بیرونی درخت را با دقت بیشتری هرس کنیم. در این مقاله می خواهیم به قلمه زدن و هرس کردن گیاه بونسای بپردازیم.

ایجاد برش مناسب

دقت کنید که قبل از اینکه بخواهید اقدامی انجام دهید، مطمئن شوید که ابزار شما تیز و تمیز است. به این ترتیب، شانس کمتری برای آسیب رساندن به درخت یا ایجاد برش بد وجود دارد. شاخه را به صورت خرد برش دهید که طول آن تقریباً به اندازه ضخامت شاخه در پایه باشد. اکنون به خرد دسترسی دارید و می توانید برش دقیق تری انجام دهید. توجه داشته باشید که ، تمام چوب را به اندازه کافی برش دهید نه بیشتر نه کمتر. این بدان معناست که قسمت بالای برش شما تنه را لمس می کند، در حالی که قسمت پایین برش بیشتر از تنه خارج می شود. در واقع این کار باعث یک ضربه کوچک در گیاه می شود که فتوسنتز را کاهش می دهد، درخت را شوکه می کند و می تواند باعث ایجاد بیماری شود.

قلمه زدن و هرس کردن گیاه بونسای

به ویژه گیاهان مخروطی را نباید بیش از یک بار در هر چند سال هرس کرد. اگر چندین برش در یک منطقه دارید، وقت بگذارید و آنها را در چند دسته تقسیم بندی کنید و در طی مدت طولانی این کار را انجام دهید. برای گیاهان همیشه سبز، شاخه های جدید را تا نقطه ای از شاخه ای که رو به بیرون است جدا کنید.

اگر خراب کردید، نگران نباشید.

بیشتر بخوانید: کاشت فلفل در گلدان

نحوه شکل دهی بونسای با سیم

 کار و شکل دهی با استفاده از چوب های جوان نسبت به چوب هایی که قدیمی تر هستند، بسیار آسان تر است. یکی از اقداماتی که می توانید برای سالم نگه داشتن گیاه جوان خود انجام دهید، استفاده از  Raffia   برای سیم کشی شاخه های قدیمی، است زیرا پشتیبانی بسیار خوبی را برای گیاه فراهم می کند.

انعطاف پذیری آن را بهبود می بخشد، بنابراین شانس کمتری برای شکستن چوب وجود دارد. برای سیم کشی، اگر از آن استفاده می کنید مقداری رافیا را خیس کنید. بعد از اینکه حدود 30 دقیقه خیس شد، آن را از آب خارج کنید و آن را به عقب و جلو بزنید تا اضافی آن گرفته شود. این کار را در بیرون انجام دهید.

قلمه زدن و هرس کردن گیاه بونسایطرز استفاده از رافیا برای شکل دهی به گیاه

رافیا را دور شاخه ای که می خواهید شکل دهید بپیچید و شاخه ها و برگ ها را در معرض دید بگذارید. رافیا باید محکم باشد نه شل. در واقع با خشک شدن، منقبض می شود و تکیه گاه اضافی ایجاد می کند و همچنین از شاخه محافظت می کند.

همچنین این کار باعث ایجاد استحکام و پشتیبانی اضافی می شود. قبل از شکل دادن به شاخه یا شاخه هایی که در حال رشد هستند، سیم را حداقل دو بار دور تنه بپیچید. اگرچه گاهی اوقات به خودی خود ممکن است، این اتفاق بیوفتد اما به چگونگی عبور سیم بسیار دقت کنید.

اگر شاخه ضخیم یا سرسختی برای شکل دادن دارید، می توانید سیم را دو برابر کنید. اکنون می توانید شروع به خم کردن شاخه به شکل دلخواه خود کنید. سعی نکنید یکباره بیش از حد آن را خم کنید، در غیر این صورت ممکن است شاخه را بشکنید. از انگشت شست خود برای اعمال فشار به یک طرف و از سایر انگشتان خود برای قالب گیری سمت مخالف استفاده کنید.

خلاقیت مهم ترین عامل زیبایی گیاه شماست

مهمترین چیزی که باید بدانید این است که چگونه برش های خود را ایجاد کنید تا به گیاه آسیب نرسانید.

هدف شما چه شکلی است؟

 آیا شما یک نمونه گریان دوست داشتنی دارید؟

یا شاید در حال ساختن یک درخت عرعر زیبا و فراگیر هستید؟

یک بار دیگر حتماً به مرور زمان شاخه ها را به آرامی خم کنید.

 سعی نکنید یکباره یک شاخه را خیلی خم کنید، در غیر این صورت ناامید خواهید شد. به گیاه خود فرصت دهید ، برای مثال رافیا را می توان حداکثر برای چند ماه در جای خود رها کرد. چون شاخه را کاملا می پوشاند از انجام فتوسنتز در آن ناحیه جلوگیری می کند.

از سوی دیگر، سیم می تواند برای مدت طولانی تری در جای خود به صورت ثابت بماند. اما شما باید هر چند وقت یکبار آن را بردارید، در غیر این صورت در معرض خطر رشد شاخه به داخل سیم قرار می گیرید که می تواند باعث ایجاد علائم ناخوشایند یا حتی مرگ درخت شود.

قلمه زدن و هرس کردن گیاه بونسایچرا گیاهان خود را هرس میکنیم؟

این کار به دو دلیل انجام می شود: برای علاقه زیبایی شناختی و برای ثبات ساختار.

  • به دلایل زیبایی شناختی، شاید شما بخواهید هر شاخه ای را که حالت هنری درخت شما را درهم و برهم می کند، حذف کنید. اینها شامل شاخه هایی هستند که از یکدیگر عبور می کنند، آنهایی که در زوایای بسیار تیز رشد می کنند و آنهایی که در سراسر تنه رشد می کنند و خط پیوسته درخت را قطع می کنند.
  • به دلایل ساختاری، شما می خواهید شاخه ها را دست نخورده باقی بگذارید که باعث افزایش رشد در مناطق ضعیف می شود. به عنوان مثال، شاخه ها را در قسمت های نازک تر تنه بگذارید تا به ضخیم شدن آن کمک کند. اگر تنه به شدت به یک جهت خم می شود، شاخه ها را در آن جهت جدا کنید و در جهت مخالف آن را حفظ کنید.

بیشتر بخوانید: پرورش و نگهداری درخت زردآلو

در قلمه زدن و هرس کردن گیاه بونسای به موارد بالا دقت کنید. توجه داشته باشید که، گهگاه سیستم ریشه درخت را کوتاه کنید تا از رشد بیش از حد شدید آن جلوگیری کنید و بدین گونه گیاه پرورش یافته ی زیباتر و منظم تری را خوهید داشت.

قلمه زدن و هرس کردن گیاه بونسای
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *