زمان هرس درخت پسته

Pistachios with green leaves . On a Wooden background.


تمامی درختان برای ثمر دادن بیشتر و نظم دهی به باغ ، نیاز به هرس شدن دارند . هرس کردن درختان و گیاهان، فرایندی ست که طی آن، شاخه و برگ های اضافی و غیر ضروری گیاه حذف می شود؛ و انرژی دریافت شده عمدتا صرف محصولات اصلی درخت می شود. در این شرایط، رشد گیاه سریع تر شده و وضعیت کلی آن نیز بهبود بخشیده می شود . درخت پسته یکی از مرغوب ترین محصولات کشور را تولید می کند و حتی بخش عمده ای از صادرات کشور مربوط به میوه این درخت است.  این درخت نیز با هرس شدن منظم، بهره برداری بیشتری را به بار خواهد آورد. درخت پسته از درختانی ست که جهت باروری هرچه بهتر، نیاز به هرس شدن مداوم دارد تا باروری آن به حداکثر برسد . زمان هرس درخت پسته نقش مهمی را در این مساله ایفا می کند .

زمان هرس درخت پسته

برای رشد بهتر، کامل  و ثمر دادن به نحو مطلوب، تمامی گونه های درختان و حتی بوته ها نیاز به هرس شدن دارند. ممکن است این اتفاق توسط طبیعت یا به صورت اتفاقی صورت بگیرد. همچنین  ممکن است حیوانات باعث حذف شاخ و برگ ها شده؛ و یا عواملی همچون وزش باد شدید و یا بارش شدید برف و دیگر عوامل مشابه، منجر به هرس شدن درختان شود. اما با اطمینان می توان گفت که این اتفاقات همیشه نتیجه مثبتی برای گیاه و درختان نخواهد داشت .

زمان هرس درخت پستهاین امر برای درخت پسته نیز صدق می کند. این درخت گران بها باید طبق استاندارد ها و روش های خاصی هرس شود تا بتواند به بیشترین میزان شکوفایی خود دست یابد.

بیشتر بخوانید: راه های تقویت یونجه

معمول ترین زمان هرس درخت پسته در زمان است. چرا که در این زمان، درخت در خواب زمستانه قرار داد. انجام دادن این کار در سایر فصول، باعث ضعیف و سست شدن درخت می گردد. همچنین ریسک ابتلا به بیماری های قارچی و … را نیز افزایش می دهد. در دیگر فصول از سال، کشاورزان معمولا زمانی  برای هرس کردن شاخه ها اقدام  می کنند که شاخه ای دچار خشکی شده و یا توسط قارچ ها و  عوامل  مشابه، دچار آسیب دیدگی شده باشد .

انواع روش های هرس کردن درخت پسته و شرایط انجام آن

_ هرس کردن به روش سر برداری: در این روش باید قسمت فوقانی شاخه را قطع کرد تا از انرژی که شاخه برای رشد به صورت عمودی داشته باشد حذف شود و در این شرایط ،  به شاخه های جانبی یا عرضی قرار است جوانه بزنند و رشد کنند کمک شود . این روش هرس کردن بیشتر جهت درختان جوان کاربرد دارد . بهترین زمان انجام این کار در زمستان است .

_ هرس کردن به روش تنک شاخه: در این نوع روش هرس کردن ، درخت از انتهای شاخه  خود بریده می شود . این روش باعث می شود نور خورشید به تمامی قسمت های درخت رسیده و رشد محصول را به حداکثر مقدار ممکن برساند . همچنین با انجام این کار ،  از رشد عرضی بیش از حد درخت نیز  جلوگیری می شود  درخت به صورت مطلوبی در جهت  طول به رشد خود ادامه می دهد .

زمان هرس درخت پسته

_ هرس پاجوش ها و تنه جوش ها: این شاخ های تازه و زیبا است از کنار تنه اصلی رشد می کنند . پاجوش ها به این دلیل که در ابتدای تنه و نزدیک به خاک هستند ، بیشترین و بهترین مواد غذایی را مصرف می کنند . در نتیجه ،  رشد بسیار سریع تری نسبت به بقیه قسمت های درخت دارند . این شاخه ها را در هر زمان و فصلی که مشاهده شدند ،  می توان هرس کرد ؛  چرا که برای بار دهی درخت مضر بوده و از میزان بهره دهی آن می کاهد .

در زمان هرس درخت پسته باید دقت داشت که کدام شاخه ها باید جدا شوند و کدام شاخه ها باقی بمانند . در این شرایط ، بیشترین نتیجه  ی  مثبت از کار دریافت خواهد شد .

مزایای  هرس درخت پسته

 هرس فرم ، نوعی از هرس کردن درختان است . این روش هرس کردن باعث می شود درخت استحکام بیشتری به دست آورد . همچنین کمک می کند تا در برابر خطرات محیطی همچون باد مقاوم شود . از طرف دیگر ،  کمک می کند تا در برابر فشاری که از میوه ها به درخت وارد می شود ، شاخه ها دچار شکستگی نشوند .

 از دیگر مزایای این کار، تقسیم نور خورشید است . در این شرایط  نور خورشید به صورت منظم و یک نواخت به تمامی قسمت های درخت تابیده می شود .  در نتیجه درخت پسته بیشترین ثمر خود را ارائه خواهد نمود  .

زمان هرس درخت پستهعلاوه بر این ، با هرس کردن شاخه های پیر ، می توان ساقه های خشک شده را با ساقه های جوان تعویض نمود . در نتیجه درخت به طور کلی جوان تر شده و ثمر دهی آن افزایش پیدا می کند .

هرس کردن درخت در کیفیت پسته ها نیز اثر گذار است . قطع شاخه های اضافی ، کمک می کند تا مواد جذب شده از خاک عمدتا صرف میوه   ی درخت شده ؛ در نتیجه کیفیت پسته ها به طور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد .

بیشتر بخوانید: هرس درخت زردآلو

هرس با ایجاد شکل منظمی که به باغ و درختان می دهد ، شرایط را برای عبور و مرور ماشین آلات و تراکتور و دیگر رفت و آمد ها اسان می کند . این امر در زمان برداشت و رسیدگی به باغ باعث می شود که  زمان برداشت کوتاه تر شده ؛ و همین  طور انرژی کمتری برای برداشت محصول صرف شود  .

علاوه بر این، انجام کار های لازم در زمان داشت ، تسهیل پیدا می کند . در زمان داشت درخت پسته ، نیاز به انجام کار هایی همچون سمپاشی و … وجود دارد . حذف شاخه های اضافی ، باعث می شود تا رسیدگی به شاخه های اصلی افزایش پیدا کند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366