بهترین فاصله کاشت درختان پسته چقدر است؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

با توجه به اینکه هدف اصلی همه باغداران رسیدن به برداشت بیشتر محصول در واحد سطح کمتر است، به همین دلیل تصور می شود هر چه فاصله کاشت درختان میوه از یکدیگر کمتر باشد، تعداد درختان در واحد سطح بیشتر شده و به تبع میزان محصول برداشتی بالاتر می رود. اما باید دانست که رعایت اصول بهترین فاصله کاشت درختان پسته چقدر است و در باروی هرچه بهتر آن چه تاثیر دارد.

کاشت درخت پسته

در بیشتر اوقات باغداران درختان پسته را نزدیک به هم می کارند و و کمتر دیده می شود که درختان پسته با فاصله زیاد از یکدیگر کاشته شوند. اما نکته مهم آنست که هردوی این حالات می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

دانش کشاورزی نوین نشان داده است که تراکم زیاد باعث رقابت ریشه درختان کنار هم و کاهش چشم‌گیر رشد درخت و محصول آن می‌شود. همچنین رعایت فاصله استاندارد درختان برای ایجاد باغ، باعث می‌شود کنترل بهتر علف‌های هرز و کوددهی هدفمندتری در باغ صورت گیرد.

بهترین فاصله کاشت درختان پسته چقدر است؟پسته محصولی است که به دلیل سودآوری زیاد کاشت آن در حال حاضر زیاد شده است، به همین دلیل باید بهترین فاصله کاشت درختان پسته به طور علمی در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت انگور

درخت پسته در اکثر مناطق کشور قابل‌کشت و بهره‌برداری است اما برای باردهی مناسب و به‌صرفه باید در زمستان به سرمای مناسب برسد و در فصل باردهی نیز دمای مناسب برای رسیدن محصول وجود داشته باشد.

پسته‌کاری در مناطق سردسیر کشور هم به دلیل کاشت نهال‌های هیبریدی رونق گرفته است. این نهال‌ها مناسب برای آب‌وهوای نیمه سردسیر هستند. البته دمای مناسب و گرمای معتدل در تابستان و بهار هم مورد نیاز آنها هست.

بهترین فاصله کاشت درختان پسته هیبریدی

درختان پسته هیبریدی با توجه به اینکه حجم تاج و ریشه زیادی دارند و در طول عمر خود رشد زیادی داشته و به درخت بزرگ و تنومندی تبدیل می شوند برای بهره برداری بهینه از محصول درخت، نیاز به کاشت اصولی و علمی دارند. روش تکثیر نهال هیبریدی کشت بافت بوده و کاشت آن در خاک غیر شور و آبیاری با آب شیرین توصیه می‌شود. نهال هیبریدی به دلیل مقاومت بالا در برابر بیماری‌ها و آفات مورد توجه اکثر باغداران قرارگرفته است.

بهترین فاصله کاشت درختان پسته چقدر است؟کشت اصولی این نهال باعث افزایش باردهی شده، کشاورزی یعنی عملیات خاک‌ورزی و داشت، آسانتر می‌شود. بنابراین بهترین فاصله کاشت درختان پسته هیبریدی در یک ردیف باید بین ۳ تا ۵ متر و فاصله ردیف‌ها از هم بین ۶ تا ۸ متر باشد.

در کشورهای آمریکا و اسپانیا با توجه به سطح زیر کشت وسیع باغات پسته، از فناوری‌های بسیار جدیدتری در باغداری این محصول استفاده می‌شود. استفاده از گاوآهن‌های دارای حسگر برای خاک‌ورزی باعث شده که علف‌های هرز از بین بروند. این گاوآهن‌ها تا نزدیکی تنه درخت را کنده و باعث می‌شوند که هم خاک زیر و رو شده و هم هوادهی خاک بهتر شود. بنابراین رعایت اصول بهترین فاصله مناسب برای درختان پسته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

همچنین در برداشت محصول نیز ماشین‌آلات بسیار قدرتمندی وجود دارد که در کمترین زمان این عملیات را انجام می‌دهند. این دستگاه ها با داشتن لرزاننده های قوی اقدام به تکان دادن درخت پسته کرده و محصول رسیده به داخل محفظه یا پارچه‌ای که اطراف درخت را گرفته است، می‌ریزد.

فاصله مناسب برای کاشت درختان به دلیل کوددهی

در بحث کود دهی نیز ماشین‌آلات پیشرفته‌ای به کار گرفته می شود. به همین دلیل به منظور تردد هرچه بهتر این ماشین‌آلات سنگین باید حتماً کشت اصولی با رعایت بهترین فاصله کاشت درختان پسته رعایت شود.

این مکانیزه شدن عملیات کاشت، داشت و برداشت درختان پسته، باعث نیاز کمتر به حضور نیروی انسانی در باغات و در نتیجه کمتر شدن هزینه‌ها می شود. از سویی این امر باعث افزایش سرعت انجام عملیات شده  و سوددهی را بالاتر می برد.

رعایت اصول احداث باغات در تمامی محصولات از اهمیت زیادی برخوردار است. کاشت درختان در فواصل معین و منظم کمک بسیار زیادی در تمامی مراحل باغداری و حتی تأثیر بسیار زیادی در افزایش محصول دارد. رعایت فاصله کاشت درختان پسته به‌صورت اصولی چه در طول ردیف و چه در عرض یعنی فاصله دو ردیف باعث می‌شود تا بهره‌وری مناسب‌تری وجود داشته باشد.

معایب کم بودن فواصل بین درختان

از سویی اگر فاصله کاشت درختان کم باشد سبب می شود که شاخ و برگ درختان در هم نفوذ کنند و در نتیجه سایه روی شاخه های درخت دیگر ایجاد شود و نور به اندازه کافی به تاج درخت نرسد و کیفیت محصول کاهش پیدا کند.

بهترین فاصله کاشت درختان پسته چقدر است؟مزایای زیاد بودن فواصل بین درختان

وقتی تراکم در درختان زیاد باشد، درختان برای دریافت نور به سمت بالا حرکت می کنند و باغ حالت جنگلی به خودش می گیرد و رشد رویشی یعنی دادن شاخه اضافه و سرشاخه برای رسیدن به نور، بیشتر از رشد زایشی جهت بازدهی می شود.

بیشتر بخوانید: طریقه محلول پاشی درختان

در این مقاله گفتیم که بهترین فاصله کاشت درختان پسته چقدر است. به طور کلی از مهمترین فواید رعایت بهترین فاصله کاشت درختان پسته می توان به مدیریت بهتر کنترل آفات و علف‌های هرز، کمتر شدن رقابت ریشه‌ای بین درختان، هرس راحت و داشتن فرم مناسب برای یک درخت، عملیات خاک‌ورزی راحت‌تر، جمع‌آوری بهتر و با صرفه تر محصول، مدیریت بهتر منابع (کود دهی، سم پاشی و …) و کند شدن سرعت انتقال بیماری‌ها و آفات اشاره کرد.

بهترین فاصله کاشت درختان پسته چقدر است؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *