تاثیر فروت ست بر درخت عناب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

فروت ست همان تنظیم میوه است یعنی تغییراتی که از زمان نهنج گل تا شکل گیری میوه اولیه صورت می گیرد. این مرحله شروع شکل گیری میوه را فروت ست می‌گویند. اهمیت محلول پاشی فروت ست زمانی که میوه تشکیل شده است، به این دلیل است که بعد از تشکیل میوه زمان رشد کند است و تقسیم سلولی داریم و رشد سلولی در حداقل مقدار است که با انجام محلول پاشی، تقسیم سلولی و ظرفیت سازی برای رشد میوه افزایش می یابد. در ادامه تاثیر فروت ست بر درخت عناب بررسی می کنیم.

 درخت عناب

میوه عناب در سالهای اخیر خیلی رواج پیدا کرده است و آن را با نام های «خرمای قرمز» و «خرمای چینی» نیز می‌شناسند. عناب در مناطق گرمسیر و خشک رشد می کند و برگ‌های کوچک سبزرنگ، تخم‌مرغی شکل و بدون کُرکی دارد که در زمستان می‌ریزند. میوه عناب دارای خواص دارویی زیادی است، این میوه در ابتدا سبز و گرد بوده و زمانی که به رنگ قرمز درآمده، زیتونی شکل و چروک می‌شود و کاملا رسیده است. در ایران، خراسان جنوبی را قطب تولید عناب کشور می‌دانند.

تاثیر فروت ست بر درخت عنابدرختان عناب می توانند آب و هوای گرم و خشک را تحمل کنند و در صورت زندگی در آب و هوای مناسب از ساده ترین درختان میوه به شمار می روند. در اواخر بهار کاشته می شوند،  تقریباً هر نوع خاکی برای آنها از جمله خاکهای قلیایی، اسیدی، فشرده و خاک رس قابل تحمل است و توجه داشته باشید که آنها به زهکشی مناسب نیاز دارند. برای کاشت درخت عناب مناطقی را انتخاب کنید که آفتاب کامل داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی هندوانه

روند انجام برنامه غذایی فروت ست عناب

برای تقویت جوانه‌ها گروهی از عناصر مورد نیاز است که برای اثرگذاری باید به صورت  یک برنامه غذایی روی برگ محلول‌پاشی شده تا جذب شود. برنامه غذایی فروت ست عناب مزیت هایی دارد:

تاثیر فروت ست بر درخت عناب

اولا وجود داشتن همه عناصر لازم در یک کود، تنها می تواند درصد کمی از همه عناصر را در برگیرد. بنابراین استفاده جداگانه از همین عناصر باعث می شود مواد غذایی بیشتری در اختیار برگ‌ها قرار می‌گیرد. دوما استفاده از کودها در چند مرحله و به تفکیک، فرصت کافی به برگ‎ها برای جذب و انتقال مواد غذایی می دهد. سوما اینکه در برنامه غذایی فروت ست، نکات کلیدی زیادی نهفته است که شما را راهنمایی می کند، کدام عناصر اول از همه و کدام عناصر در مراحل بعدی تاثیر بیشتری خواهند گذاشت. همه این‌ها مستلزم اجرا کردن مراحل برنامه غذایی فروت ست عناب به صورت دقیق است.

آگاهی از این مسئله که درخت تازه بارده شده، توان بالایی برای دادن عناب ندارد در پیدا کردن راهکار مناسب برای رشد میوه تاثیر گذار است. بنابراین در صورت سنگین بودن بار درخت در اول سال بعضی از شاخه ها را هرس کرده تا تمام توان درخت، صرف باردهی نشود. باردهی زیاد در درختان با سن بالا، خطر ریزش جوانه ها و کاهش شدید باردهی سال بعد را به دنبال خواهد داشت.

برنامه زمانی فروت ست عناب

مناسب ترین زمان برای تغذیه درختان با فروت ست عناب در مرتبه اول بلافاصله بعد از برداشت میوه و در مرتبه دوم زمان شکوفه زدن جوانه‌ها در بهار است. نوبت نهایی برای تغذیه با فروت ست عناب، به هنگام تشکیل شدن میوه است. در فروت ست، پس از برداشت محصول، درخت در فرصت کوتاهی که دارد باید قبل از ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها را تقویت کند. دقت داشته باشید که هر چه زمان بیشتری از برداشت عناب بگذرد، ظرفیت و توانایی برگ‌ها برای جذب عناصر کاهش می‌یابد. فروت ست در زمان تورم جوانه ها، در بسیاری از درختان مانند درختان هسته دار با توجه به وجود نداشتن برگ در زمان تورم جوانه ها تاثیر زیادی نخواهد داشت.

تاثیر فروت ست بر درخت عنابمحتویات برنامه غذایی فروت ست عناب

در مورد کود دهی و تغذیه درختان عناب به دنبال یک کود خاص نباشید و فکر نکنید به کمک کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید. با استفاده از فروت ست عناب، یک برنامه غذایی سه الی چهار ساله به صورت مرتب وعلمی، می توانید بالاترین میزان برداشت و با کیفیت ترین عناب سال را داشته باشید و عمده سهم بازار را از آن خود کنید. اساسی ترین ریزمغذی های موجود در فروت ست عناب برای تغذیه و رشد درختان شامل ازت، فسفر، روی، بور و اسیدهای آمینه هستند که ممکن است در مارک های مختلف این ترکیبات کمی متغیر باشند. مثلا در بعضی مارک ها کلسیم،منیزیم، منگنز، آهن، پتاسیم و کلسیم نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای آلوورا

در ارتباط با ریزمغذی های ذکر شده در بالا بهتر است بدانید که عنصر بور موجب افزایش کیفیت لقاح گل ها و از تشکیل میوه های ناقص جلوگیری می کند. نیتروژن، عنصر مهم دیگری است که برای افزایش فتوسنتر و ترکیبات آلی مانند اسیدهای آمینه در گیاهان است. روی نیز با تولید کلروفیل و افزایش فعالیت آنزیمی به فتوسنتز و در نهایت به شکفته شدن جوانه‌های رویشی کمک می کند و بازدهی درختان را به صورت قابل توجهی افزایش می دهند.

تاثیر فروت ست بر درخت عناب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *