شوک ده ایکس مخصوص پرکردن مغز پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

قبل از کاشت، باید موقعیت درختان را در مزرعه برچسب گذاری کنیم. درختان پسته معمولاً نباید در فاصله کمتر از 20 فوت (6 متر) کاشته شوند، به خصوص زمانی که خاک به اندازه کافی حاصلخیز باشد. اگر در فواصل کمتر از 20 فوت کاشته شوند، پس از چند سال، ازدحام بیش از حد درختان و سایه‌اندازی متقابل درختان از کمیت و کیفیت تولید کاسته و برداشت و هرس را دشوارتر می‌کند. همچنین کوددهی باید با دقت انجام گردد تا بتواند به رشد و باردهی درخت کمک نماید. در این مقاله می خواهیم بدانیم که کود شوک ده ایکس مخصوص پرکردن مغز پسته چه نوع کودی است و چگونه باید مورد استفاده قرار بگیرد.

کود کامل مورد نیاز برای درختان پسته

از مهم ترین کارهایی که یک باغدار باید برای بارور کردن درختان انجام دهد این است که به کودهای مقوی برای مصرف درختان اهمیت ویژه بدهد. معمولا کودهای زیادی در بازار موجود هستند. این کود می تواند به اصلاح و بهبود خاک نیز بپردازد و شوری خاک را که حاصل استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی است برطرف نماید. این کود کامل از عناصر پتاسیم، آهن، آمینو اسید، کلسیم، اسید فولیک، بور، اسید هیومیک، نیتروژن و عصاره جلبک دریایی تشکیل شده است.

شوک ده ایکس مخصوص پرکردن مغز پستهچگونگی استفاده از کودکامل ده ایکس برای پر کردن مغز پسته

پیش از انجام هر کاری و شروع کوددهی با استفاده از محصول کود شوک ده ایکس لازم است تا از خاک تست خاک یا برگ بگیرید. این آزمایش از این جهت مهم و ضروری است که بدانید آیا درختان با کمبود مواجه هستند یا خیر و در صورت مشاهده کمبود دارای کمبود چه مواد و عناصری هستند.با بررسی و با استفاده از این آزمایش در صورتی که درختان پسته کمبود برخی مواد غذایی دارند لازم است تا به طور دقیق مقدار کمبود مواد و اینکه که چه عناصری در این درختان کم است را بدانید تا بتوانید به بهترین نحو کار کوددهی درخت پسته را با استفاده از کود شوک ده ایکس شروع نمایید. همچنین علاوه بر انجام این آزمایش لازم است تا نوع بافت خاک و پ هاش و میزان شوری خاک را نیز تعیین نمایید. کود شوک ده ایکس بر روی پسته‌ را می توان با دو روش آبیاری و محلول پاشی روی کود بریزید و کوددهی کنید.

بیشتر بخوانید: شوک ده ایکس مخصوص افزایش باردهی پسته

بهترین زمان کوددهی درختان پسته با استفاده از کود شوک ده ایکس

 برای این که درختان شما محصولات بهتری را تولید کند، لازم است تا طبق یک برنامه منظم کار کوددهی به آن‌ها را به انجام دهید و از کودی استفاده کنید که کمبودهای گیاه را جبران کند. در نظر داشته باشید که می توانید کود شوک ده ایکس را در همه دوره‌های رشد درختان به آن‌ها بدهید و ین یکی از ویژگی های خوب در این محصول می باشد. در آغاز فصل بهار که درختان پسته نیاز به تغذیه بیشتری دارند درنتیجه باید مواد مغذی را به مقدار کافی در اختیار آن‌ها قرار بدهید. اگر چنین کاری را انجام ندهید و نسبت به این عمل کوتاهی کنید، سبب می شوید تا درختان پسته محصولات با کیفیتی به شما ندهند. بهترين كود برای درخت پسته شامل عناصر زير می باشد:

نیتروژن:  نیتروژن به عنوان عنصر اصلی مورد نیاز برای رشد مناسب شاخه ها است. رشد و باروری درخت پسته تا حدود زیادی وابسته به نیتروژن است و کمبود آن باعث محدودیت در رشد و تولید محصول می شود.  در واقع نقش اصلی نیتروژن در پسته، تولید پروتئین های گیاهی است. نیتروژن در رشد رویشی گیاه تولید، کلروفیل، تسریع در فتوسنتز، ساخت و ساز پروتئین، نقش مهمی را ایفا می کند.

پتاسیم:  پتاسیم کافی به پرشدن مغز پسته، افزایش درصد پسته شکافته بسیار کمک می کند و همچنین باعث بهبود کیفیت محصولات درخت پسته شما می شود. کمبود پتاسیم در اکثر موارد منجر به وجود درصد بالای پسته های خالی می شود. : پتاسیم باعث خوش رنگ شدن و خوش طعم شدن  محصولات می‌شود وکیفیت محصولات را بالا می برد.

شوک ده ایکس مخصوص پرکردن مغز پستهعناصر مغذی و موثر موجود در کود کامل ده ایکس شوک عبارتند از:

 • نیتروژن (5 درصد)
 •  فسفات (20 درصد)
 • پتاسیم (10 درصد)
 •  فولیک اسید (10 درصد)
 • هیومیک اسید (10 درصد)
 • آهن (10 درصد)
 • آمینو اسید (5 درصد)
 • کلسیم (5 درصد‌)
 • بور (5 درصد)

اسید هیومیک موجود در کود شوک ده ایکس

باعث اصلاح خاک، افزایش ریشه‌زایی، نگهداری آب درخاک، صرفه‌جویی در مصرف آب، افزایش جذب عناصر تغذیه‌ای و سایر موارد می‌شود.

فولیک اسید: فولیک اسید موجود در کود، وظیفه هدایت عناصر غذایی کلاته به داخل ریشه را دارد. هم‌چنین باعث بهبود رشد گیاه می‌شود

آمینو اسید: آمیونو اسید باعث جلوگیری از ورود تنش ناشی از استرس‌های محیطی، آفات، بیماری، سرمازدگی می‌شود.

فسفر: این عنصر باعث ریشه‌زایی، تشویق به گلدهی، تشکیل پروتئین و پر شدن مغز میوه‌ها، افزایش کیفیت محصول می‌گردد.

پتاسیم موجود در کود شوک ده ایکس برای پر کردن مغز پسته

کود پتاس چیست؟ این کود حاوی عنصر پتاسیم است که مقاومت ریشه را افزایش می دهد و باعث افزایش جذب مواد مغذی از خاک می گردد،همچنین در کیفیت و طعم محصول در گیاهان بارور نیز تاثیر چشمگیری دارد.گیاهانی که از کمبود این ماده رنج می برند، در مقابل خشکسالی، رطوبت و آب زیاد از حد، تغییرات دمایی، آفات و بیماری ها مقاومت بسیار کمتری در مقایسه با گیاهانی که سطح مناسبی از این عنصر را دارند، از خود نشان می دهند.

شوک ده ایکس مخصوص پرکردن مغز پستهاز تاثیرات مهم این ماده بر گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث افزایش رشد ریشه شده و مقاومت گیاه را در برابر خشکی، دمای پایین و یخ زدگی بهبود می بخشد
 • به انتقال شکر و نشاسته کمک می کند

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گل شمعدانی

سولفات موجود در کود شوک ده ایکس  برای پر کردن مغز درخت پسته

گیاهان و درختان جهت تامین عناصر و مواد معدنی مورد نیاز خود به کود های کشاورزی نیازمند هستند.گاهی کود های کشاورزی خود تامین کننده ای عناصر هستند .گاهی از کود های کشاورزی جهت اصلاح خاک های قلیایی استفاده می شود. دوره پر شدن مغز پسته یکی از بحرانی ترین و مهم ترین دوره ها در درختان پسته می باشد.

در اینجا به  موضوع کود شوک ده ایکس مخصوص پرکردن مغز پسته پرداختیم. امیدواریم که این مطالب ذکر شده بتواند شما را در پرورش هرچه بهتر کمک نماید.

شوک ده ایکس مخصوص پرکردن مغز پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *