کود پتاس بالا برای درخت انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پتاسیم از عنصرهای ضروری برای رشد و پرورش گیاهان است. در همه‌ی مراحلی که برای رشد و تکثیر گیاهان و درختان انجام می‌شود پتاسیم نقش مهمی دارد.این کود برای تمامی درختان و گیاهانی که با کمبود این کود مواجه هستند، ضروری است. اگر می خواهید درباره تاثیر این کود بر روی درختان میوه مطلع شوید، مقاله کود پتاس بالا برای درخت انگور را مطالعه نمایید.

کود پتاس بالا چه فایده ای برای گیاه دارد؟

کمبود این عنصر در گیاهان باعث می‌شود تا گیاه مقاومت کم تری در برابرخشکی و سرما و گرمای زیاد داشته باشد. همچنین موجب می شود گیاه در برابر انواع بیماری ها و آفت ها آسیب پذیر باشد. از پتاسیم به عنوان عنصر کیفیت نام می‌برند چون پتاسیم کیفیت قسمت های مختلف گیاه را بالا می برد و موجب برداشت محصول بیشتری می‌شود. اثرات دیگری که پتاسیم روی گیاهان و درختان دارد:

  • افزایش رشد ریشه ها و مقاوم کردن آن ها نسبت به خشکی
  • آنزیم های زیادی را در گیاه فعال می‌کند و باعث رشد بیشتر گیاه می‌شود
  • عمل فتوسنتز را سرعت می‌بخشد
  • میزان پروتیین و تولید نشاسته را در گیاه افزایش می‌دهد.
  •  جلوی بروز بیماری را در گیاه می‌گیرد.

کود پتاس بالا برای درخت انگورگیاهان معمولا در مراحل اولیه‌ی رشد پتاسیم را جذب می‌کنند. این پتاسیم باید به صورت محلول باشد و درصد کمی از پتاسیم موجود در خاک به صورت محلول است. برای همین لازم است برای تامین نیاز پتاسیم گیاه از کودهای حاوی پتاسیم استفاده کرد.

نشانه هایی وجود دارد که نشان می‌دهد درخت یا گیاه کمبود پتاسیم دارد. مثل سوختگی حاشیه‌ی برگ‌های درخت, رشد کند و ضعیف بودن ساقه ها و همچنین گرمازدگی و سرمازدگی.

بیشتر بخوانید: علت رشد نکردن درخت پسته

کود پتاس بالا حاوی درصد بالایی از پتاسیم است و در مراحل مختلف رشد, گلدهی و قبل از برداشت محصول قابل استفاده است.

 باعث افزایش سوخت و ساز در گیاه و افزایش حرکت روزنه ها می‌شود و تاثیر بسیاری زیادی روی باردهی, اندازه‌ی میوه و رنگ آن دارد. استفاده از کود پتاس بالا در مراحل مختلف رشد گیاهان ضروری است. کود پتاس بالا انواع مختلفی دارد و انتختب و استفاده از هر کدام شرایط خاص خود را دارد. باید آن‌ها را رعایت کرد در غیر این صورت باعث آسیب به گیاه می‌شویم. کلرید پتاسیم, سولفات پتاسیم به همراه منیزیم, فسفات پتاسیم و پتاسیم نیترات از انواع کود پتاس بالا هستند.

زمان و روش استفاده از کود پتاس بالا در گیاهان و درختان مختلف, متفاوت است. در مصرف هر کودی باید دقت کرد چون چیزی که باعث تقویت گیاه می‌شود روش درست استفاده است. مثلا این‌که چه زمانی و با چه غلظتی و یا چه مقدار برای گیاه استفاده شود.

همه‌ی کودهای پتاس بالا در آب حل می‌شوند و هنگام آبیاری یا به صورت محلول پاشی می‌توان از آن ها استفاده کرد.

کود پتاس بالا برای درخت انگوردرخت انگور و مشخصات آن

انگور از میوه هایی است که از زمان قدیم از آن استفاده می‌کردند. این درخت شاخه های رونده دارد. در هوای گرم و معتدل می تواند به خوبی رشد کند.  ریشه های عمیق دارد و نسبت به خشکی مقاوم است برای همین به آبیاری متوسطی نیاز دارد. از ابن میوه برای تولید آب میوه, کشمش, مویز, سرکه و چیزهای مختلف دیگر استفاده می‌شود. درختان انگور را  با روش های گوناگون مثل کاشت نهال, قلمه زدن و هم از طریق تکثیر به کمک جوانه,  پرورش می‌دهند.

بهترین فصل برای کاشت درختان انگور اوایل فصل بهار است. این درخت به نور زیاد آفتاب نیاز دارد و اگر نور کافی دریافت نکند برگ هایش پوسیده می‌شوند. نوع خاک برای درختان انگور و‌انواع مختلف آن اهمیت زیادی ندارد و ریشه ها برای انواع خاک مقاوم هستند اما بهترین خاک خاکی سبک با کمی آهک است که آب را به راحتی عبور دهد. آفت ها و بیماری های مختلفی درخت انگور را تهدید می‌کنند. آفاتی مثل خوشه خوار و کرک درخت مو و بیماری هایی مثل سفیدک سطحی و پوسیدگی خاکستری انگور.

کود پتاس بالا برای درخت انگورکود پتاس بالا برای درخت انگور

درختان انگور به کوددهی هم نیاز دارند و بخش مهمی در پرورش این درختان است. درخت انگور برای رشد به عنصرهای نیتروژن, بور, فسفر و پتاسیم و به مقدار کم تر آهن منگز و منیزیم نیاز دارد. تامین این عناصر برای درخت موجب رشد و باردهی خوب درخت می‌شود.  کودهای پتاس بالا این نیاز را کاملا برطرف می‌کنند. یکی از مسائلی که هنگام استفاده از کود پتاس بالا باید در نظر گرفت آزمایش خاک است تا متوجه مقدار پتاسیم مورد نظر شویم.

از علائم کمبود پتاسیم در درختان انگور کاهش رشد شاخه های درخت و زردی و سوختگی برگ‌های آن در تابستان است. بهترین زمان استفاده ازکود پتاس بالا برای درختان انگور در طول بهار و تابستان است. هنگامی که میوه‌ها در حال رشد هستند. کود اوره هم برای این درختان استفاده می‌شود و باعث از بین رفتن آفت ها می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا

به طور کلی اگر روش کوددهی درخت انگور به خوبی تنظیم شود و در سال دوبار با بهترین کودهای موجود کوددهی شود, نتیجه‌ی خوبی برای باغدار خواهند داشت. انگور از آن دسته میوه‌هایی است که به تغذیه‌ی خوب نیاز دارد. نتیجه‌ی این تامین عناصر مغذی برای درخت میوه هایی خوش رنگ و لعاب و شفاف و فراوان خواهد بود.

کود پتاس بالا برای درخت انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *