تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نارنج ( Citrus aurantium) دارای خاصیت های درمانی متعددی است. خواص بیولوژیکی این میوه شامل خواص های ضد سرطان، ضد اضطراب، ضد چاقی، ضد باکتری، آنتی اکسیدان، آفت کش و ضد دیابت است. در ادامه مطلب ضمن آشنایی بیشتر با این میوه پرخاصیت، با تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج نیز آشنا می شوید.

درخت نارنج

Citrus aurantium به میوه نارنجی تلخ اشاره دارد. آب، پوست و پالپ را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد. این فرآورده ها برای کاهش اضطراب، هضم غذا و بی خوابی استفاده می شوند. این نوع مرکبات همچنین برای کاهش وزن  نیز استفاده می شود.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنججالب است بدانید که روغن آن که به روش پرس سرد از پوستش استخراج می شود دارای خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتری و قارچ کش است. همچنین روغن آن سم زدایی می کند، با التهابات مبارزه می کند و پوست را شاداب می کند. نارنج ممکن است در مراقبت از پوست بخصوص در درمان سلولیت نیز استفاده شود.

بیشتر بخوانید: تأثیر فروت ست بر روی درخت گردو

نام های رایج درخت نارنج

پرتقال تلخ، پرتقال سویا، پرتقال مارمالاد، پرتقال ترش، پرتقال بیگاراد

البته گونه پرتقال بیگاراد بومی آسیای جنوب شرقی است.

آنها درختانی همیشه سبز با تاج گرد و شاخه های خاردار هستند که ارتفاع آنها به 5-6 متر می رسد. برگها چرمی، بزرگ و بیضی شکل هستند. گلهای معطر سفید رنگ بوده و به صورت منفرد یا به شکل کوریم به نظر می رسند. آنها از اواسط پاییز تا اوایل بهار شکوفا می شوند. میوه ها (نارنج) به دلیل طعم تلخ خوراکی نیستند، اما از آنها برای تهیه مربا استفاده می شود و با آب آنها می توان گوشت ها را مزه دار کرد.

آنها در باغ های کوچک و متوسط، در خیابان ها و پارک های عمومی استفاده می شوند. آنها همچنین در عطرسازی و در صنعت داروسازی استفاده می شوند.

  • Citrus aurantium به نور کامل آفتاب یا سایه روشن و آب و هوای گرم نیاز دارد و در برابر سرما مقاومت نمی کند.
  • خاک این درخت باید سبک، دارای زهکشی مناسب و حاوی مواد آلی باشد.
  • برای آبیاری نارنج صبر کنید تا بستر تقریباً خشک شود قبل از آبیاری و تقریبا به آبیاری متوسطی ​​نیاز دارد.
  • در پاییز با کمپوست یا کود و در زمستان با کود معدنی آن را کود دهی کنید.

این درخت در اوایل پاییز به آرامی هرس کنید تا یک تاج گرد داشته باشید. تأثیر فروت ست بر روی درخت  نارنج موجب شده تاج و برگ های این درخت رنگی درخشان، با ظاهری سالم و بدون ریزش داشته باشند.

آنها نسبت به آفات و بیماری های معمولی کاملاً مقاوم هستند.

آنها از طریق بذرهای کاشته شده در نهالستان، در پاییز یا زمستان، با خیساندن آنها به مدت 48 ساعت، تکثیر می شوند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنجشرایط کاشت درخت نارنج

قبل از بیان تأثیر فروت ست بر روی درخت نارنج باید بدانید که برای کاشتن این درخت خاک زمین به هیچ وجه نباید خشک باشد و با کمبود آب مواجه باشید زیرا این شرایط موجب آسیب به درخت می‌شود و عملیات گلدهی در آن صورت نمی گیرد. بنابراین باید همیشه خاک درخت نارنج را مرطوب نگه دارید. توجه کنید که درختان را به صورت متناوب آبیاری کرده چراکه آبیاری بیش از حد موجب قارچی شدن ریشه گیاه می گردد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

در مورد تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج باید ذکر کنیم که این درخت برای رفع نیاز هایی مانند مواد غذایی و ریز مغذی ها نیاز به کود کاملی مانند کود فروت ست دارد.

کود فروت ست حاوی عنصر اصلی فسفر، پتاسیم و ازت است که این عناصر برای رشد درخت مرکبات و تقویت آنها بسیار موثرند. توجه داشته باشید که این درخت سالیانه باید نیم کیلو ازت استفاده کند.

بهترین روش کوددهی به درخت نارنج در سال سه مرتبه است که کود فروست را حتما باید اطراف درخت بریزید تا در زمان برداشت نتیجه موثرتری دهد.

بهترین تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج هنگام بهار، اوایل تابستان و اوایل فصل پاییز است که توصیه می شود مطابق همین دستور از آن استفاده کنید.

از ماه مرداد تا مهر سهم و ارزش مراحل فروت ست بر روی درخت نارنج 70 درصد بوده که این بازه زمانی به پس از برداشت میوه و قبل از ریزش برگها برمی گردد. البته از اسفند تا اردیبهشت اثر فروت ست بر روی این درخت همان 70 درصد است.

بازه زمانی اسفند تا اردیبهشت زمان تورم جوانه ها و قبل از تشکیل گل بوده و پس از آن از اردیبهشت تا خرداد تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج ۳۰ درصد است که این زمان دقیقاً در مدت زمان تشکیل میوه ها قرار دارد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنجاثر نارنج در طب سنتی

نارنج در طب سنتی برای سوء هاضمه، حالت تهوع و یبوست استفاده می شود. امروزه محصولات مختلف نارنج برای سوزش سر دل، احتقان بینی، کاهش وزن، تحریک یا سرکوب اشتها و عملکرد ورزشی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: ترکیب هیومیک اسید با کلسیم

اثر درخت نارنج بر روی مو

عصاره نارنج طراوت واقعی را به پوست می بخشد و آلودگی ها را از آن خارج می کند. مناسب برای انواع مو، درخشندگی و نرمی زیادی را به موها می بخشد و در عین حال گره خوردن را تسهیل می کند. اثر محرک آن روی میکروسیرکولاسیون باعث تحریک پوست سر و تقویت موهای آسیب دیده می شود.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *