تأثیر فروت ست بر روی درخت گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت گردو در میان بسیاری از مردم محبوبیت دارد، گردو در بین ایرانیان جزو خشکبار مقوی و سرشار از انرژی محسوب می‌شود. درخت گردو با اندازه بزرگ و طبیعت بسیار قوی خود به عنوان یک گونه، بسیار چشمگیر است. همچنین با فضای کافی که دارد می تواند انتخاب مناسب و عالی برای باغ ها باشد. درخت گردو متعلق به خانواده گردو (Juglandaceae) است و بیشتر به خاطر گردو محبوب شناخته شده است. برگ‌های گردو از 7 تا 9 برگ تشکیل شده است. گل های گردو نر با سر گل های بلند و مارپیچ شکل خاصی دارند. فضای کافی این درخت می تواند برای حیوانات و انسان ها مفید باشد. در صورت کمبود جا در باغ، از کاشتن درخت گردو در باغ خودداری کنید، زیرا این درخت بسیار بزرگ و پهن می شود. در این مقاله علاوه بر به بررسی تأثیر فروت ست بر روی درخت گردو به موضوعاتی مانند تکثیر، برداشت، استفاده از گردو و غیره نیز خواهیم پرداخت.

محبوب ترین انواع درخت گردو

انواع مختلفی از درختان گردو وجود دارد: آنها از نظر رشد، سختی، زمان رسیدن، ویژگی های میوه و زمان جوانه زدن متفاوت هستند.

ارقام درخت گردو “مارس” (Juglans regia “Mars”) یا “Franquette” (Juglans regia “Franquette”) به خصوص مقاوم هستند و به دلیل جوانه زدن دیرهنگام به یخبندان دیررس حساس نیستند. عملکرد گیاهان پیوندی را می توان از سال سوم یا چهارم در مقادیر زیاد و منظم انتظار داشت. “Franquette” گونه ای نسبتاً کند است که رشد می کند. یکی دیگر از واریته های جدید با عملکرد خوب، “Buccaneer” است که آن نیز دیر جوانه می زند. گونه های دیگری که دیر جوانه می زنند و بنابراین برای مکان های سرد نیز مناسب هستند، «گردو گیزنهایم» یا «گردو واینهایم» هستند. گونه های “مشتری” یا “استرهازی ” به دلیل جوانه زدن زودرس برای مکان های گرم تر مناسب تر هستند. در گونه های گردو واینهایم، گردو گیزنهایم و Buccaneer تأثیر فروت ست بر روی درخت گردو موجب شده که این گونه علاوه بر تاخیر در جوانه زنی، مرحله تشکیل میوه نیز به تاخیر بیفتد.

تأثیر فروت ست بر روی درخت گردوبرای باغ‌های کوچک‌تر، انواع مختلفی از ارقام درخت گردو کوتوله مانند «اروپا» وجود دارد که ارتفاع آن‌ها فقط به ۳ تا ۴ فوت می‌رسد.

بیشتر بخوانید: روش های تکثیر یوکا

کاشت درخت گردو

قبل از بیان تأثیر فروت ست بر روی درخت گردو باید بدانید که مکان ایده آل برای این درخت شامل فضاهای گرم، آفتابی و با نور فراوان می‌شود. علاوه بر این، درخت گردو به فضا و فاصله کافی نیاز دارد، زیرا می تواند تاجی بسیار بزرگ ایجاد کند. بر این اساس باید فاصله 5 تا 10 متری از ملک همجوار رعایت شود و در صورت نداشتن این فضا، کاشت درخت گردو بزرگ در باغ حداقل طبق قوانین کاشت مرزی طبق قوانین محلی ممنوع است. در مکان هایی که برگ ها و غلاف های میوه درخت گردو می ریزند این درخت بسیار کم رشد می کند. این موضوع به دلیل مواد فعال موجود در آن است که می تواند توسط میکروارگانیسم ها به ماده برنزه کننده جوگلون تبدیل شود. این ماده می تواند از رشد گیاهان دیگر نیز جلوگیری کند.

برداشت و استفاده از گردو

در مورد تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو باید ذکر کنیم که حدود ماه سپتامبر بهترین زمان برای برداشت درخت گردو یا همان زمان فروت ست است. هنگامی که میوه رسیده باشد، پوسته سبز رنگ آن جدا می شود تا گردوی قهوه ای نمایان شود. این لکه به شدت قهوه ای است، به همین دلیل استفاده از دستکش و لباس های مقاوم برای جمع آوری بهترین گزینه هستند.

تأثیر فروت ست بر روی درخت گردوآفات و بیماری های رایج

آفت رایج درختان گردو مگس پوسته گردو (Rhagoletis completa) است که نسبتاً اخیراً در اروپا کشف شده است و این آفات موجب کاهش تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو می‌شود. این آفت به پوسته سبز رنگ خنجر می‌زند تا تخم‌گذاری کند. متعاقباً، ماگت ها گوشت میوه را می خورند که به طور مشخص سیاه می شود.

لکه سیاه یکی از بیماری های رایج درخت گردو محسوب میشود که عمدتاً در هوای بسیار مرطوب و اندکی پس از گلدهی رخ می دهد. این بیماری می تواند توسط پاتوژن های مختلف باکتریایی یا قارچی ایجاد شود. آلودگی شدید می تواند باعث شود این آجیل برای مصرف نامناسب شود و درخت تمام شاخ و برگ های خود را قبل از رسیدن میوه بریزد. برخی از ارقام مانند “Sheinovo” یا “Reinuss Kläusler” مقاومت یا تحمل بیشتری نسبت به برخی بیماری های لکه برگی دارند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

مهم‎‌ترین مرحله تغذیه‌ای درخت گردو مرحله ای به نام فروت ست در باغات میوه است.

  • هدف از اجرای برنامهٔ فروت ست
  • تولید میوه با کیفیت
  • کاهش ریزش گل و میوه
  • تضمین تولید گل و تشکیل میوه
  • کاهش ریزش جوانه‌ها در سال جاری
  • کاهش سال‌آوری در برخی درختان

تأثیر فروت ست بر روی درخت گردواز ماه مرداد تا مهر سهم و ارزش مراحل فروت ست بر روی درخت گردو ۵۰ درصد بوده که این بازه زمانی به پس از برداشت میوه و قبل از ریزش برگها برمی گردد. البته از اسفند تا اردیبهشت اثر فروت ست بر روی این درخت ۲۰ درصد است.

بیشتر بخوانید: هیومیک اسید پودری بهتر است یا مایع

بازه زمانی اسفند تا اردیبهشت زمان تورم جوانه ها و قبل از تشکیل گل بوده و پس از آن از اردیبهشت تا خرداد تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو ۳۰ درصد است که این زمان دقیقاً در مدت زمان تشکیل میوه ها قرار دارد.

تأثیر فروت ست بر روی درخت گردو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *