تاثیر فروت ست بر درخت پرتقال

تاثیر فروت ست بر درخت پرتقال

منظور از فروت ست (تنظیم میوه) یعنی تغییراتی که در نهنج گل رخ میدهد تا میوه اولیه را تشکیل دهد. اساسا مرحله شروع شکل گیری میوه را فروت ست می‌گویند. با این تعاریف، ممکن است فکر کنید چه نیازی به محلول پاشی فروت ست پرتقال است و تاثیر فروت ست بر درخت پرتقال چیست؟ در واقع زمانی که میوه تشکیل شده است، بعد از تشکیل پرتقال ها به دلیل آهسته بودن زمان رشد، در واقع تقسیم سلولی داریم و رشد سلولی در کمترین مقدار است. در این مرحله با محلول پاشی فروت ست، میزان تقسیم سلولی افزایش پیدا میکند و افزایش ظرفیت سازی برای رشد میوه را مشاهده خواهیم کرد. میتوان این را هم به نوعی تنظیم میوه یا فروت ست دانست. در واقع محلول پاشی های فروت ست پرتقال برای تشکیل میوه صورت میگیرد و برای درختان بارده استفاده میشود. برای نهال پرتقال نیازی به استفاده از فروت ست ندارید.

نحوه انجام و زمان اجرا فروت ست پرتقال

برای درخت پرتقال، مجموع تاثیرفروت ست نوبت اول که بعد از برداشت پرتقال و قبل از ریزش برگ هاست (مرداد تا مهر ماه) و نوبت دوم که در زمان تورم جوانه ها و باز شدن برگ های اولیه تا قبل از تشکیل گل است (اسفند تا اردیبهشت ماه) ۷۰ درصد، و آخرین نوبت فروت ست پرتقال بعد از تشکیل میوه (اردیبهشت تا خرداد ماه) ۳۰ درصد است.

تاثیر فروت ست بر درخت پرتقالدقت کنید در مرکبات جنوب از تاریخ آبان تا بهمن ماه،  قبل از شروع گلدهی و در مرکبات شمال بعد از برداشت میوه و قبل از شروع گل در تاریخ اسفند تا فروردین ماه، زمان مناسب برای محلول پاشی فروت ست است. به یاد داشته باشید برخی از ترکیبات فروت ست قابل ترکیب و استفاده با هم هستند و برخی دیگر نباید با هم ترکیب شوند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر درخت سیب

دلایل اهمیت فروت ست پرتقال

جوانه های تازه ایجاد شده در گیاه، مجموعه ای از عناصر را در خود ذخیره میکنند. این عناصر مستقیما در روند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه نقش دارند. با توجه به تغییرات اقلیمی و تغییرشرایط محیط به صورت دائم، گیاه توان یا فرصت کافی برای ذخیره این عناصر در فرایند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه را ندارد. به همین علت استفاده از برنامه غذایی فروت ست اهمیت بسیاری دارد و امروزه برای تمامی کشاورزان و باغ داران توصیه می گردد. فروت ست پرتقال علاوه بر تاثیرگذاری خوب بر موارد فوق مانع ریزش میوه در مراحل بزرگ شدن می شود. توجه داشته باشید فروت ست کود نیست بلکه یک برنامه با مراحل مختلف و میزان اثرگذاری متفاوت است.

برنامه غذایی فروت ست پرتقال

برای فروت ست یا تقویت جوانه‌ها گروهی از عناصر مورد نیاز است که برای اثرگذاری باید در قالب یک برنامه غذایی روی برگ محلول‌پاشی شده تا جذب شود. مزایای برنامه غذایی فروت ست به این صورت است:

نکته اول اینکه قرار گرفتن همه عناصرلازم در یک کود، تنها میتواند شامل درصد کمی از همه عناصر باشد. بنابراین اگر همین عناصر به صورت جداگانه استفاده شود درصد بالاتری در اختیار برگ‌ها قرار می‌گیرد.

تاثیر فروت ست بر درخت پرتقالنکته دوم اینکه استفاده از کودها در چند مرحله و به صورت مجزا، فرصت کافی به برگ‎ها برای جذب و انتقال مواد غذایی میدهد. درحالیکه استفاده از برنامه غذایی فروت ست پرتقال همه عناصر را در یک مرحله در اختیار برگ قرار خواهد داد که این کار کارایی جذب را کاهش میدهد.

سوم اینکه در برنامه غذایی فروت ست پرتقال، نکات کلیدی زیادی نهفته است و شما را راهنمایی میکند که کدام عناصر در ابتدا و کدام عناصر در مراحل بعدی رشد پرتقال تاثیر بیشتری خواهند گذاشت. همه این‌ها مستلزم اجرا کردن مراحل برنامه غذایی فروت ست به صورت دقیق است و با مصرف یک کود امکان دستیابی به همه این اهداف وجود ندارد.

ترکیب سم با فروت ست و تاثیر آن در زرد شدن درختان

توجه داشته باشید که شور بودن آب محلول‌پاشی میتواند به دلیل مخلوط کردن سم و کود با هم‌باشد و شور نبودن آب به میزان سم مصرفی برمیگردد که نشان میدهد مقدار سم رو بیش از حد مجاز استفاده کردید.  پیشنهاد می کنیم در صورت مناسب نبودن وضعیت درختانتان، سریعا آنها با آب خالی محلول پاشی کنید. دقت کنید مقداری که روی کود فروت ست نوشته میشود برای شرایطی است که کود مورد نظر به تنهایی مصرف شود و با هیچ کود دیگری مخلوط نشود. بنابراین با توجه به نوع درخت میوه مقدار ذکرشده داخل برنامه غذایی باید اجرا شود تا تاثیر فروت ست بر درخت پرتقال نمایان گردد.

تاثیر فروت ست بر درخت پرتقالبرای افزایش کیفیت و درشت شدن پرتقال، فروت ست به تنهایی تاثیر گذار نیست و استفاده از فروت ست پرتقال همراه با برنامه غذایی توصیه میشود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا مایع شوک

آگاهی از این مسئله که درخت تازه بارده شده، توان زیادی برای باردهی ندارد در تشخیص و پیدا کردن راهکار مناسب برای رشد میوه تاثیر گذار است. بنابراین بهتر است با مشاهده سنگین بودن بار درخت پرتقال در اول سال بعضی از شاخه ها را هرس کنید تا تمام توان درخت، متمرکز روی باردهی نشود. باردهی بیش از اندازه در درختان با سن بالا باعث میشود بخش اصلی مواد غذاییِ تولید شده در برگ ها و جذب شده توسط ریشه ها به سمت میوه رفته و در آن ذخیره شود که خطر ریزش جوانه ها و کاهش شدید باردهی سال بعد را به دنبال خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366