تاثیر فروت ست بر درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

فروت ست به معنای تنظیم میوه است. تنظیم میوه یعنی ایجاد تغییرات در نهنج گل تا زمانی که میوه اولیه تشکیل شود. در اصل مرحله شروع شکل گیری میوه را فروت ست می‌گویند. با این تعاریف، ممکن است فکر کنید چه نیازی به محلول پاشی فروت ست است زمانی که میوه تشکیل شده است، پس از تشکیل میوه به علت کند بودن زمان رشد، در واقع تقسیم سلولی داریم و رشد سلولی در کمترین مقدار است. در این مرحله با محلول پاشی فروت ست، تقسیم سلولی افزایش یافته و افزایش ظرفیت سازی برای رشد میوه را شاهد خواهیم بود. این هم میتوانیم به نوعی تنظیم میوه یا فروت ست بدانیم. در واقع محلول پاشی های فروت ست سیب برای تشکیل میوه صورت میگیرد و برای درختان بارده استفاده میشود. برای نهال سیب نیازی به استفاده از فروت ست سیب ندارید. در ادامه مقاله تاثیر فروت ست بر درخت سیب را بررسی می کنیم.

زمان مناسب اجرای فروت ست بر درخت سیب

مناسب ترین زمان برای تغذیه کردن درختان با فروت ست در اولویت اول دقیقاً بلافاصله بعد از برداشت میوه و در اولویت دوم زمان شکوفه زدن جوانه‌ها در بهار است. نوبت بعدی برای تغذیه با فروت ست، به هنگام تشکیل شدن میوه است. در فروت ست سیب، پس از برداشت محصول، درخت در فرصت کوتاهی که دارد باید قبل از ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها را تقویت کند. دقت داشته باشید که هر چه زمان بیشتری از برداشت سیب ها بگذرد، ظرفیت و توانایی برگ‌ها برای جذب عناصر کاهش می‌یابد.

تاثیر فروت ست بر درخت سیبدر نوبت آخر که بعد از تشکیل میوه،  فروت ست اجرا می‌شود و موجب بزرگ شدن میوه و جلوگیری از ریزش آن در فصل گرم می‌شود. زمان انجام این مرحله کاملا مشخص است و برای درختان سیب به صورت زیر است:

محلول‌پاشی فروت ست درخت سیب بعد از برداشت میوه و قبل از ریزش برگها (مرداد تا مهر ) به میزان۵۰ درصد، در زمان تورم جوانه ها و باز شدن برگ های اولیه و قبل از تشکیل گل (اسفند تا اردیبهشت) به میزان ۲۰ درصد و بعد از تشکیل سیب در بازه زمانی اردیبهشت تا خرداد ماه، فروت ست ارزشی معادل ۳۰ درصد دارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت گلابی

دلایل اهمیت فروت ست سیب

جوانه های تازه ایجاد شده در گیاه ذخیره ای از عناصر را در خود دارند. این عناصر مستقیما در فرایند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه نقش ایفا میکنند. با توجه به تغییرات اقلیمی، گیاه توان یا فرصت کافی برای ذخیره این عناصر در فرایند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه را ندارد و به همین علت استفاده از برنامه غذایی فروت ست سیب اهمیت بسیاری دارد. فروت ست سیب علاوه بر تاثیرگذاری خوب بر موارد فوق مانع ریزش میوه در مراحل بزرگ شدن می شود. توجه داشته باشید که فروت ست کود نیست و یک برنامه غذایی با مراحل مختلف و میزان اثرگذاری متفاوت است.

یکی از مواردی که از لحاظ اقتصادی برای باغداران حائز اهمیت است، افزایش میوه‌های سر درختی است. در اوایل فروردین و اواخر اسفند ماه که خاک دمای بسیار پایینی دارد و برگ ها هنوز به وجود نیامده‌اند، تغذیه جوانه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. قابل ذکر است که محلول پاشی درختان توسط فروت ست را در فصل سرد انجام می دهند؛ چون تاثیر بسزایی در تمامی فعالیت هایی که درخت باید در طول سال انجام دهد (مانند فعالیت دوباره، رویش جوانه ها، گلدهی، میوه و …) می گذارد.

تاثیر فروت ست بر درخت سیباز دیگر ویژگی های فروت ست سیب افزایش مقاومت درختان سیب در برابر عوامل محیطی مثل تگرگ، برف، باران و سرماست. همچنین این برنامه غذایی با وجود عناصری که دارد، تاثیر فراوانی در خوشه‌بندی و تلقیح گیاه داشته و عملکرد محصول را افزایش می‌دهد. تحقیقات متعدد نشان داده است که اولین قدم پس از برداشت محصول و قبل از برگ ریزان، محلول پاشی باغات با ترکیب فروت ست نقش اساسی در تشکیل و تکامل تخمک و افزایش میزان گرده افشانی در بهار سال بعد دارد.

برنامه غذایی فروت ست سیب

برای فروت ست یا تقویت جوانه‌ها گروهی از عناصر مورد نیاز است که برای اثرگذاری باید در قالب یک برنامه غذایی روی برگ محلول‌پاشی شده تا جذب شود. برنامه غذایی فروت ست سیب مزیت هایی دارد:

نکته اول در رابطه با برنامه غذایی فروت ست، این است که قرار گرفتن همه عناصر موردنیاز در یک کود تنها میتواند شامل درصد کمی از همه عناصر باشد. به طور مثال یک بطری یک لیتری که داخل آن آب و نوشابه میریزید‌ به نسبت زمانی که در همان ظرف آب و نوشابه و دوغ و دلستر میریزید درصد کمتری از آب و نوشابه را در خود دارد. بنابراین اگر همین عناصر به صورت جداگانه و در قالب برنامه غذایی فروت ست سیب استفاده شود درصد بالاتری در اختیار برگ‌ها قرار می‌گیرد.

تاثیر فروت ست بر درخت سیبنکته دوم اینکه استفاده از برنامه غذایی فروت ست سیب در چند مرحله و به تفکیک، فرصت کافی به برگ‎ها برای جذب و انتقال مواد غذایی میدهد. درحالیکه استفاده از کود همه عناصر را در یک مرحله در اختیار برگ قرار خواهد داد که این کار کارایی جذب را کاهش میدهد.

بیشتر بخوانید: کود فولیک اسید شوک

سوم اینکه در برنامه غذایی مربوط به فروت ست سیب، نکات کلیدی زیادی نهفته است و شما را راهنمایی میکند که کدام عناصر در ابتدا و کدام عناصر در مراحل بعدی تاثیر بیشتری خواهند گذاشت. همه این‌ها مستلزم اجرا کردن مراحل برنامه غذایی فروت ست سیب به صورت دقیق است و با مصرف یک کود امکان دستیابی به همه این اهداف وجود ندارد، اما تاثیر فروت ست بر درخت سیب با دیگر رسیدگی هایی که لازم است، بسیار شگفت انگیز خواهد بود.

تاثیر فروت ست بر درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *