کود افزایش گلدهی خیار گلخانه ای

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گیاه خیار سریع رشد می کند و در بیشتر موارد اگر خاک مشکل شوری نداشته باشد، خاک از نظر مواد آلی در سطح بالایی قرار دارد و PH آن بین 6 تا 7 است و محیط دارای دما، رطوبت و نور بالا است. ، فاصله کوتاهی بین دانه های خیار رشد بسیار خوبی دارد. خیار در میان عناصر ماکرو به پتاسیم، فسفر و منیزیم زیادی و در میان عناصر خرد به منگنز نیاز دارد. بنابراین از کودهایی استفاده می کنند که تمام موارد فوق را به اندازه کافی و با توجه به شرایط رشد داشته باشد؛ اما باید به خاطر داشت که به دلیل حساسیت گیاه خیار به شوری و سختی آب، از کل کود در محل استفاده نشود. اما باید به آرامی و به صورت آبیاری یا محلول پاشی انجام شود. حال که به طور تقریبی با پرورش این میوه آشنا شدید در ادامه میخواهیم بدانیم کود افزایش گلدهی خیار گلخانه ای چه نوع کودی است.

افزایش عملکرد خیار با استفاده از کود شوک x10   

برای افزایش گلدهی گیاه خیار و تولید این میوه های سبز و لذیذ مورد استفاده در سالاد، ترشیجات و تهیه خیار شور، بهترین گزینه کود، استفاده از شوک x10 است زیرا:

 1)  شوک  x10همانطور که از نامش پیداست به عنوان یک اسید آلی باعث کاهش PH خاک بستر کشت خیار شده و آن را برای عملکرد عالی آماده می کند. از طرفی گیاه خیار به شوری بسیار حساس است و استفاده از  شوک x10 به صورت آبیاری باعث کاهش شوری خاک می شود.

2) به دلیل نیاز آبی زیاد بوته های خیار،   شوک x10 نیز قادر است رطوبت اطراف ریشه گیاه و خاک را حفظ کند و در نتیجه از خشک شدن ریشه ها جلوگیری کرده و گیاه را در برابر تنش های محیطی از جمله محافظت از تنش کم آبی محافظت می کند.

کود افزایش گلدهی خیار گلخانه ای 3) شوک x10 دارای فسفر بالایی در ترکیبات خود است و به جذب فسفر توسط ریشه گیاه کمک می کند. بهترین ماده تقویت کننده در جهان است و از آنجایی که نیاز اصلی ریشه به انبساط و افزایش کارایی مربوط به عنصر فسفر است و اسید هیومیک غنی از این عنصر است. فسفر در نتیجه استفاده از اسید هیومیک در آب آبیاری خیار موثرترین راه برای حجیم کردن ریشه برای جذب مواد مغذی و افزایش عملکرد خیار است. اهمیت تامین عنصر فسفر از طریق مصرف اسید هیومیک به حدی است که کمبود آن منجر به سختی و زبری پوست خیار، تغییر رنگ و ارغوانی شدن ساقه و برگ خیار، کاهش انتقال انرژی در فرآیند فتوسنتز و مانند آن می شود. در نتیجه عدم باروری محصول. استفاده از اسید هیومیک مایع شوک در آب آبیاری خیار کامل ترین منبع فسفر است.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود کامل شوک ۱۰ ایکس بر موسیر

4) اسید هیومیک سرشار از نیتروژن است و با افزایش جذب نیتروژن توسط ریشه گیاه، تولید آن را چند برابر می کند زیرا نیتروژن عنصری است که خیار به آن بسیار نیاز دارد و باعث رشد خیار، سر سبزی و سایز آن می شود. برگها؛ به دلیل کمبود نیتروژن، برگ های خیار زرد شده و زود می ریزند، خیارها به جای کشیده شدن، کوتاه، ضخیم و رنگ پریده می شوند که در نتیجه مشتری پسندی آن کاهش می یابد. با مصرف اسید هیومیک نیتروژن کافی در اختیار گیاه خیار قرار می گیرد و این ماده تقویت کننده مطمئن ترین کود برای افزایش عملکرد خیار و ظاهر بازارپسند آن خواهد بود

اثر کود نیتروژن روی خیار

نیتروژن یکی از درشت عناصری است که گیاه خیار به آن نیاز زیادی دارد زیرا کمبود آن باعث کاهش رشد، زردی و کوچکی برگها، ریزش زودرس برگها، کوتاهی و ضخیم شدن میوه ها می شود و باعث تغییر رنگ خیار می شود. رنگ سبز کم رنگ تغییر می کند و در برخی موارد باعث جمع شدن انتهای خیار می شود. بنابراین می توان از کود نیتروژن به عنوان کود برای افزایش عملکرد خیار استفاده کرد که به دو صورت موجود است. کودهای آلی شامل کود حیوانی، پودر استخوان، خون خشک و کودهای شیمیایی شامل نیترات آمونیوم، فسفات آمونیوم و غیره است.

کود افزایش گلدهی خیار گلخانه ای اثر کود فسفر روی خیار

فسفر یکی از عناصری است که خیار به شدت به آن نیاز دارد. کمبود آن در خیار باعث توقف رشد گیاه، سفت شدن و تغییر رنگ برگ های جوان کوچک به سبز تیره و خاکستری می شود. همچنین کمبود فسفر در خیار باعث عدم انتقال انرژی در حین فتوسنتز و تجمع مواد قندی در برگ و ساقه می شود که در اثر ترشح هورمون، برگ ها و ساقه ها ارغوانی می شوند. کود پتاسیم: پتاسیم نیز از دیگر درشت عناصری است که گیاه به آن بسیار نیاز دارد. پتاسیم موجود در خیار نقش های مختلفی از جمله لازم برای رشد مناسب و عملکرد بالا و کیفیت مطلوب، متعادل کردن اسیدهای عمومی تولید شده در سلول ها و کنترل تعریق را بر عهده دارد. در نتیجه کمبود آن باعث زرد شدن لبه های برگ ها، انتهای توسعه نیافته خیار به همراه نوک بلند می شود.

کود افزایش گلدهی خیار گلخانه ایاثر کود کلسیمی روی خیار

 عنصر کلسیم موجود در گیاه غیرقابل انتقال است، بنابراین باید همیشه در دسترس گیاه خیار باشد، به طوری که کمبود آن باعث توقف رشد گیاه، بلند شدن برگ های جوان و حاشیه آنها، ریزش برگ ها، کندی رشد ریشه شود. و غیره با پاشیدن کود کلسیمی که نوعی کود باعث افزایش عملکرد خیار می شود و یا با افزودن آهک در محیط های اسیدی کمبود کلسیم خیار را جبران می کنند.

بیشتر بخوانید: نانو کود یونجه

 اثر کود منیزیم روی خیار

 منیزیم یکی از ریز عناصری است که گیاه خیار به شدت به آن نیاز دارد و کمبود آن به دلیل PH پایین خاک یا کلسیم، پتاسیم یا آمونیوم زیاد، باعث ایجاد لکه های زرد و لکه های قهوه ای روی گیاه خیار می شود. برای رفع کمبود منیزیم در خیار از کود مربوطه به صورت محلول پاشی 20 گرم در لیتر سولفات منیزیم استفاده می شود که نوعی کود افزایش دهنده عملکرد خیار است.

در این مقاله با کود افزایش گلدهی خیار گلخانه ای آشنا شدیم. امیدواریم که با استفاده از این کو بتوانید محصولات با کیفیتی را تولید نمایید.

کود افزایش گلدهی خیار گلخانه ای
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *