بهترین کود برای درخت گردو

کود شوک مخصوص درخت گردو

برای اینکه نهال گردو بعد از کاشت قدرت کافی برای رشد و باردهی داشته باشد، لازم است قبل از کاشت درخت گردو میزان کاشت و نوع خاک مورد آنالیز قرار گیرد.

 زیرا میزان کود به نوع خاک و زمینی که نهال در آن کاشته می شود بستگی دارد. درخت گردو به دلیل باردهی بالا، بزرگی و ریشه های فراوان به کودهای لازم برای پرورش و نگهداری بهتر احتیاج دارد. در این مقاله سعی بر آن داریم که انواع کود مورد نیاز درخت گردو را شناسایی کرده و بهترین کود را برای مصرف باغدار محترم که مقرون به صرفه نیز باشد معرفی کنیم. اگر می‌خواهید به سوالاتتان در مورد درخت گردو و نوع کود مورد نیاز آن پاسخ داده شود، پیشنهاد می‌کنیم مقاله را تا انتها دنبال کنید.

کود 12 12 36 برای درخت گردو

برای کود دادن به درختان گردو نباید تنها به استفاده از کودهای دامی اکتفا کنید. برای رسیدن به بهترین باروری نیاز است تا برنامه ای 3 تا 4 ساله منظمی را تدوین نمایید تا به بهترین رشد و باروری در درختان گردو دست یابید. در این صورت است که می توانید محصول دهی با کیفیت و بازار پسندی ایجاد نمایید. درختان مانند صیفی جات نمی توانند سریعا باروری داشته باشند. لازم است تا به آن‌ها مدت زمان بیشتری دهید تا به مقصود خود برسید. اما در این جا یک راه وجود دارد تا بتوانید در مدت زمان کوتاه محصول دهی عالی داشته باشید و آن استفاده از کود اسید هیومیک شوک مایع است. کود اسید هیومیک بهترین کود برای درخت گردو است. این کود به دلیل فرمولاسیون خاصی که دارد می تواند درختان گردو را در عرض یک سال بارور نماید. اما همان طور که در قبل ذکر کردیم حتما استفاده از یک برنامه اصولی و صحیح برای درختان گردو نیاز است. این همان کاری است که کشاورزان نمونه هر استانی انجام می دهند. بهترین کود برای درخت گردو را باید بر اساس برنامه منظم به آن ها داد.

بیشتر بخوانید: خاکستر برای درخت گردو

بهترین کود افزایش تناژ گندم

کود کامل ده ایکس شوک بهترین کود برای درخت گردو

کودهای شیمیایی علی رغم اینکه می توانند برخی مواد مفید را به درختان برسانند می توانند به علت داشتن برخی مواد مضر نیز باشند. برخی کودهای شیمیایی تقلبی در بازار وجود دارند که حاوی کلر و سدیم زیادی هستند. بنابراین به علت زیاد بودن این مواد در کود، خاک می تواند شور شود. شوری خاک سبب می شود تا ریشه درختان سوزانده شود و خشک گردد. از طرفی دیگر کودهای شیمیایی بسیار گران هستند. در این میان استفاده از کود ده ایکس شوک کامل توصیه می شود. این کود ساخت کشور آمریکا است و با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی‌ها ساخته شده است.

استفاده از فن آوری نانو در این کود سبب شده است تا مواد غذایی بتوانند بهتر و سریع تر به ریشه درختان برسند. این کود حاوی ده نوع ماده مغذی و آلی است که بسیار برای رشد درختان مناسب هستند. همچنین این کود می تواند کمبودهای غذایی در خاک را جبران نماید و به اصلاح خاک بپردازد. غنی شدن خاک سبب می شود تا درختان نیز غنی شوند و تمام کمبودهای غذایی خود را از طریق خاک جبران نمایند. لازم است تا این کود را تنها از مراکز معتبر تهیه نمایید تا بهترین نتیجه برای شما ایجاد شود. زیرا بسیاری از کودهای تقلبی موجود در بازار هستند که به نام کود ده ایکس شوک به فروش می رسند. استفاده از این کودها نه تنها سبب سلامت درختان گردو نمی شود بلکه می تواند موجبات مریضی درختان را نیز فراهم آورد.کود ده ایکس شوک کامل  اصل سبب می شود تا درختان گردو در مدت زمان بسیار کمی به حداکثر رشد و باروری برسند. همچنین این کود سبب حاصلخیزی خاک می گردد. استفاده از این کود برای تغذیه درختان سبب می شود تا درختان بتوانند در برابر تمام عوامل بد بیرونی به خوبی مقاومت کنند. زیرا با تغذیه از این کود سیستم دفاعی آن‌ها قوی می گردد. بنابراین در برابر حشرات موذی و آفات قوی می گردند.

درخت گردو را بشناسیم

درخت گردو بسیار بزرگ و گسترده است، در نتیجه به نور زیادی برای رشد احتیاج دارد. به نکته توجه داشته باشید که فاصله درخت گردو با درخت دیگر کمتر از ۱۰ متر نباشد، زیرا در زمان بلوغ، این درختان به نور زیادی برای باردهی بهتر احتیاج دارند.

کود k60 برای درخت گردو 

از جمله مواردی که می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت و باردهی درخت گردو داشته باشد می توانیم به: نهال خوب، کیفیت آب و هوای، کیفیت خاک و محیط کشت درخت اشاره کنیم.

تاثیر کود کامل شوک ۱۰ ایکس بر گردو

درخت گردو درخت، مناطق سرد و معتدل است. در این مناطق درخت گردو رشد بهتری پیدا کرده و باردهی و نوع بهتری از گردو را تحویل میدهد. معمولاً در حالت کلی کاشت درخت گردو از طریق بذر انجام شده و پس از دو سال به وسیله پیوند، درخت گردوی مرغوب تری به وحود خواهند آورد. بهترین زمان برای کاشت نهال گردو فصل بهار است.

انتخاب درست کود می‌تواند باعث باردهی بهتر درخت گردو شود. در سال‌های ابتدایی کاشت درخت، شما می‌توانید از کود هایی مانند کود حیوانی و به همراه کودهای شیمیایی بصورت چالکود استفاده کنید.

بهترین کود برای درخت گردو

 

 

تاثیر عناصر موجود در کود شوک ده ایکس بر روی درخت گردو

جلبک دریایی موجود در این کود سبب می شود تا محصولات درشت تر و با کیفیت بالایی به دست آورید. همچنین آمینو اسید موجود در این کود باعث می شود تا درختان در برابر تنش‌های بیرونی مقاوم شوند. این کود به شکل مایع است و از غلظت بالایی برخوردار است. بنابراین هنگام استفاده لازم است تا آن را با میزان مناسبی آب مخلوط نمایید. این کود دارای انحلال پذیری بالایی است. بنابراین می توانید این کود را به شکل آیاری و محلول پاشی به درختان گردو بدهید. این کود کامل قابلیت اختلاط با سایر کودها را دارا است. بنابراین می توان آن را به راحتی با کود اسید هیومیک مخلوز کرد بدون اینکه هیچ گونه تئاخلی ایجاد نماید. کود کامل ده ایکس شوک به علت داشتن مواد ریز مغذی می تواند در بالا بردن کیفیت و مرغوبیت محصولات کمک شایانی کند. با استفاده از این کود دیگر نیازی به استفاده از کودهای شیمیایی را نخواهید داشت. آهن موجود در این کود سبب می شود تا مزه میوه‌های درختان بسیار بهتر شود و از این نظر محصولات بازار پسند تر شوند.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

از طرفی نیتروژن موجود در این کود نیز سبب می شود تا رشد رویشی درختان افزایش پیدا کند. کلسیم موجود در این کود نیز سبب استحکام درختان می شود. اسید فولیک موجود در کود کامل ده ایکس شوک سبب می شود تا جذب و انتقال مواد ریز مغذی به ریشه درختان بهتر صورت گیرد و درختان بتوانند با سهولت بیشتری به جذب مواد غدایی بپردازند. اثرات این کود به قدری شدید است که در مدت زمان کوتاه می توانید نتایج حیرت انگیز این کود را ببینید. پتاسیم موجود در این کود سبب بهبود رنگ محصول در درختان می شود. این ماده سبب می شود تا اندازه محصولات  یکنواخت شود و سیستم دفاعی گیاهان بسیار افزایش یابد. همچنین میوه‌ها دارای طعم عالی شوند. بنابراین نباید نقش پتاسیم موجود در این کود کامل را دست کم بگیرید. فسفر موجود در ساختمان  این کود باعث ریشه زایی خوب گیاه، ترغیب گیاه به گل دهی، تشکیل پروتئین‌ها، بالغ شدن محصول، پر شدن مغز گردوها و افزایش کیفیت محصولات می شود. بور در این کود  سبب گرده افشانی بهتر در گیاهان، افزایش تولید گل و ساخته شدن دیواره سلولی می شود.

بیشتر بخوانید: علت رشد نکردن درخت گردو

شناخت انواع کود برای درخت گردو

 کودها مورد نیاز درخت گردو به دو صورت کود های درشت مغذی یا ماکرو و کودهای ریز مغذی یا میکرو در بازار وجود دارد. به طور کلی کودهای ماکرو کود نیتروژن، پتاسیم و فسفر بوده که کودهای اصلی مورد نیاز درخت گردو می‌باشند.

کودهای میکرو یا ریز مغذی مانند: منیزیم، روی، منگنز، مس، بور و آهن هستند. با اینکه مقدار مورد نیاز این عناصر برای درخت گردو اندک است، اما وجود این مواد برای درخت گردو ضروری است.

در کود دهی درخت گردو به این نکته توجه داشته باشید که، تقویت ریشه‌ها بسیار مهم بوده و رعایت این نکته ضروری است که ریشه ها به صورت مستقیم با کود در تماس نباشند.

ابتدا برای کودهای یک لایه خاک در اطراف ریشه ریخته و سپس بالای این لایه را کود بریزید، بعد از کود دهی نیز آبیاری اصولی برای درخت انجام شود تا مواد ضروری بتواند از طریق آبیاری به سمت ریشه ها جریان پیدا کند. مراقبت از درخت گردو از زمان کاشت نهال تا زمان باردهی به صورت مستمر لازم است.

  • کود نیتروژن

از جمله کودهای بسیار مهم برای رشد تمامی گیاهان و درختان کود نیتروژن است. کود نیتروژن یکی از عناصر اصلی برای کلروفیل گیاه می‌باشد. کلروفیل ترکیب شیمیایی است که، باعث عمل فتوسنتز، رشد برگ ها، شاخه ها، رشد ریشه و جوانه زنی در گیاه می شود.

 نیتروژن نقش مهمی در ساخت پروتئین در گیاه دارد. با توجه به میزان مهم بودن آن، نیتروژن از کود های اصلی مورد نیاز درخت گردو است. البته میزان استفاده از آن به آزمایش خاک آن منطقه بستگی دارد و استفاده کافی و درست از نیتروژن در زمان باردهی مشخص خواهد شد. این کود منجر به سفید شدن مغز گردو میشود.

  • کود فسفر

از کودهای مهم دیگری که درخت گردو به آن احتیاج داشته و در رشد و سلامتی گیاهان نقش بسیاری دارد، فسفر است. این کود باعث افزایش مقاومت در ساقه ها، برگ های گیاه، ریشه های آن و همچنین مستحکم شدن دیواره سلولی درخت گردو خواهد شد.

از این کود با محلول پاشی برای درخت گردو استفاده می کنند. به یاد داشته باشیم فسفر در برنامه کودی درخت گردو باعث می‌شود که ریشه ها محکم تر شده و نهال ما سالم تر بوده و در انتها درختی سالم تر و پربارتر داشته باشیم.

فسفر در گردو مقاومت آن را در برابر سرما، گرمای هوا، تنش های محیطی و بیماری ها خصوصاً در زمان کوچک بودن درخت افزایش می‌دهد. همچنین فسفر می‌تواند جوانه زنی را در رشد میوه را افزایش دهد.

  • کود پتاسیم

برای درختانی که گل و میوه میدهند پتاسیم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا این عنصر مقاومت درختان را افزایش داده و آنزیم های لازم و مناسب برای رشد درخت را به آنها خواهد داد.

البته کود پتاسیم نیز درخت گردو را در برابر سرما و خشکسالی مقاوم می کند. از کود پتاسیم باید با ترکیب کود های دیگر برای درخت استفاده نمود.

سخن پایانی بهترین کود برای درخت گردو 

باغداران محترم به این نکته توجه داشته باشید که همواره باید از معتبر بودن و کیفیت کود مصرفی خود برای درختان گردو باخبر بوده و مطمئن باشید که این کودها را درست و استاندارد خریداری می‌کنید.

 اگر کود شما درست و اصولی نباشد، باردهی درخت شما را کم خواهد کرد. در مقاله اشاره کردیم که درخت گردو به طیف وسیعی از انواع کودها احتیاج دارد.

تهیه تمامی آنها به صورت جداگانه، برای باغداران محترم هزینه بردار بوده و از لحاظ اقتصادی توجیه درستی نخواهد داشت.

 اما اینجا برای شما یک خبر ویژه داریم؛ آیا دوست دارید که تمامی کودهای مورد نیاز درخت گردو را یکجا و در یک محصول داشته باشید؟

شما می توانید با تهیه کود شوک کامل ۱۰ ایکس آمریکایی اصل از سایت آل کود می‌توانید، تمامی مواد معدنی و مغذی مورد نیاز درخت گردو را فراهم کنید.

 این کود کامل می تواند کمک بسیار زیادی به باغداران محترم کرده و از لحاظ اقتصادی نیز برای باردار بسیار مقرون به صرفه باشد و باغدار را از خرید انواع کود بی نیاز سازد.

خبر دیگر اینکه شما اگر شما از سایت آل کود برای تهیه کود کامل شوک ۱۰ ایکس اقدام کنید، می‌توانید از ۵ درصد تخفیف ویژه آل کود برخوردار شوید.

چنانچه برای مشاوره و خرید کود شوک ۱۰ ایکس سوالی دارید با کارشناسان مجرب آل کود تماس بگیرید.

کود دهی درخت گردو

مقدمه و اهمیت کوددهی گردو

یکی از مهم ترین مراحل نگهداری درخت گردو آبرسانی و تغذیه و کوددهی درخت است. رشد و تغذیه درخت گردو و نوع رقم  گردو و نکاتی قبل از کاشت گردو و حین رشد باید رعایت شود  تاثیر زیادی در شکل، رنگ، طعم و کیفیت میوه گردو دارد. استفاده از کود مناسب درخت گردو علاوه بر افزایش خواص و عملکرد گردو، گیاه را در برابر امراض و آفاتی که مانع تولید محصول با کیفیت و مرغوب می شود حفظ می کند. در تغذیه درخت گردو باید عناصر و املاح مورد نیاز گیاه را در زمان مناسب در دسترس گیاه قرار داد تا مانع اختلال در رشد و تولید محصول با کیفیت نهایی شوید.

کود دهی مناسب درخت گردو باعث بهبود رنگ و طعم میوه میشود و علاوه بر آن از ریزش میوه جلوگیری میکند و مقاومت درخت را در برابر بیماری ها و آفات افزایش میدهد و تحمل سرمایی درخت را افزایش میدهد.

در سال های اولیه پس از کاشت درخت گردو برای رساندن مواد غذایی مناسب به ریشه های درخت گردو باید از کود مناسب استفاده کنید. میتوان از کود حیوانی نزدیک به درخت استفاده کرد تا باز شدن جوانه ها در نیمه دوم فروردین را سریع تر کند اما ما برای شما پیشنهاد بهتری داریم در ادامه با ما ما همراه باشید.

تغذیه گیاهان نقش اساسی در بهبود کمی و کیفی محصول دهی درختان دارد. کود دهی درخت گردو در مراحل مختلف رشد باید صورت پذیرد و برخی مراحل از اهمیت بیشتری برخوردار است. در مورد درخت گردو همانند هر درخت میوه ای اولین کار برای برنامه ریزی تغذیه ای درخت، انجام آزمایش خاک و برگ به منظور اطلاع از عناصر درخت است. درختان از دو روش تغذیه میشوند. یکی از طریق نور خورشید و فتوسنتز و دیگری از طریق خاک است. خاک در بخش های مختلف یکسان نیست به همین علت همیشه قبل از کاشت نهال در باغ یک آزمایش خاک از زمین انجام میشود تا مواد غذایی موجود در خاک بررسی شود. میزان مواد غذایی مورد نیاز هر درخت متفاوت است اما به طور کلی درختان از 14 عنصر موجود در خاک به همراه اکسیژن، هیدروژن، کربن برای ساخت ترکیبات آلی مثل پروتئین و اسید نوکلئیک استفاده میکنند. همچنین با استفاده از این عناصر درختان میتوانند ph خاک را تنظیم کنند. به علت کمبود این مواد در خاک باید با استفاده از کودهای شیمایی و دامی آن را برای درختان فراهم کنیم. بعد از اطلاع از میزان عناصر گیاه میتوان برای تعیین مقدار کود و نوع آن برنامه ریزی کرد. تقریبا در تمامی مراحل رشد درخت گردو از کود 10 ایکس شوک میتوان بهره برد و در برخی مراحل خاص محلول پاشی بعضی عناصر توصیه شده که در ادامه به طور کامل توضیح داده خواهد شد .

مراحل مختلف رشد و نیاز کودی گیاه

اولین مرحله مهم در کود دهی درخت گردو مرحله جوانه زنی میباشد که با توجه به توسعه ی ریشه نیاز به کودهای فسفر دار و محرک رشد اهمیت پیدا میکند. علاوه بر فسفر نیتروژن یکی از عناصری است که در تشکیل کلروفیل برای شاخ و برگ نقش دارد و تامین آن بر میزان فتوسنتز، رشد برگ و اندام هوایی و تشکیل قند تأثیر می گذارد و تامین آن در مراحل اولیه رشد حایز اهمیت است. از طرفی درختان گردو برای تولید پروتئین نیاز مبرمی به نیتروژن دارند، بنابراین مصرف کود نیتروژن در ابتدای رشد مهم است و برای عملکرد بهتر از مقدار و دوز صحیح استفاده کنید. برای داشتن یک درخت قوی این مرحله بسیار مهم است. کود کامل 10 ایکس شوک با دارا بودن 20 درصد فسفر میتواند یکی از بهترین کودهای شیمیایی در این مرحله باشد زیرا علاوه بر فسفر با دارا بودن جلبک دریایی، محرک رشد ریشه شده و رشد ریشه را بهبود می‌بخشد. بعد از جوانه زنی و قبل از گلدهی مرحله ی دیگر رشد درخت گردو است . در این مرحله بهتر از محلول پاشی استفاده کرد . در مرحله ی بعدی یعنی زمان ریزش گل و پس از گلدهی میتوانیم از یک کود کامل استفاده کنیم که حاوی همه ی عناصر غذایی باشد.

در مرحله ی فندقی شدن که یکی از مراحل مهم کود دهی گیاه است باید از کودی حاوی عناصر ریز مغذی بهره ببریم. در این مرحله به آهن و منگنز نیاز داریم که کود 10 ایکس شوک به خوبی میتواند تامین عناصر کند. این کود کامل میتواند به بهبود کیفیت گردو کمک شایانی کند، زیرا با تامین اسید های آمینه ضروری  و عناصر مورد نیاز درخت به  کمک میکند بهترین عملکرد را داشته باشد. مرحله بعد ، یعنی مرحله پوست نرم که درخت در این مرحله پوست سفت را میسازد و شروع به پر کردن مغز دانه میکند. در این مرحله همه ی عناصر باید در دسترس گیاه باشد اما کلسیم و پتاسیم بیشتر مورد نیاز گیاه هستند. که در صورت بروز اولین علایم کمبود به سرعت باید با محلول پاشی درمان شود.

در اخرین مرحله رشد فیزیولوژیک میوه یعنی مرحله پر شدن مغز دانه به پتاس بالا نیاز داریم . این مرحله نیز از اهمیت بالایی برخوردار است . برای این مرحله کود k60  را خدمتتان معرفی میکنم.  در این مرحله به پتاس زیادی نیاز داریم که درصورتی که خاک شرایط بهینه را نداشته باشد ضرورت مصرف پتاس چندین برابر میشود که میزان مصرف کود بسته به نوع خاک و نیاز باغ متفاوت است و باید با نظر کارشناس انجام شود.

بعد از مرحله برداشت و در پاییز در اخرین مرحله ریزش برگ میتوان با اطلاع از میزان عناصر برگ و زمین به کود دهی اقدام کرد که باعث تامین مواد غذایی درخت در سال آینده خواهد بود.

در فصل زمستان برای داشتن سال آینده عالی باید کودهای اوره، فسفاته ، پتاسه و کودهای حیوانی پوسیده و گوگرد و آهن را با توجه به آزمون خاک از اوایل دیماه تا اسفند ماه چالکود کرد. توصیه ی ما به جای استفاده از تک تک این کودها بهره مندی از کود کامل 10 ایکس شوک است . این کود با آنالیز کودی معتبر و دارا بودن اسید های آمینه ، جلبک دریایی فولیک اسید و هیومیک اسید به همراه تمامی عناصر مورد نیاز درخت میتواند برداشت چند برابری ایجاد کرده و باعث بهبود کیفیت و کمیت گردو گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366