کود کامل برای درخت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 علت استفاده از کود کامل برای درخت این است که علاوه بر رشد چشمگیر محصولات سبب افزایش کیفیت محصولات کشاورزی می شود. کود کامل برای درخت به دو شکل کودهای شیمیایی و کودهای طبیعی قابل استفاده است. امروزه به علت ساختمان منحصر به فردی که در ساختار کودهای شیمیایی وجود دارد بیشتر از 90 درصد از این کودها استفاده می شود. کودهای کامل ان پی کا و کودهای فسفات دار و نیتروژنی نیز تنها مثال هایی از انواع متفاوت کودهای شیمیایی هستند که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین به این جهت به کود کامل احتیاج داریم که کیفیت محصولات را تا حد امکان بالا ببریم. زیرا در این صورت است که میوه ها بازار پسند می شوند و می توانند برای باغدار و کشاورز سود بسیار خوبی داشته باشند. درختان در اثر کمبود مواد غذایی کیفیت خود را تا حد زیادی از دست می دهند و دچار عوارض ناخواسته می شود. انواع عازضه‌‌‌‌‌ها بر روی میوه‌‌‌‌‌ها  پیش می آید و در نهایت منجر به از بین رفتن محصولات می شود. لذا لازم است تا برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از کمبودهای تغذیه ای از همان ابتدای امر کود کامل برای درخت استفاده شود.

کود کامل برای درختمعرفی انواع کود کامل برای درخت

 چنانچه شما اطلاعات خود را در خصوص مصرف کود کامل به درخت بالا ببرید می توانید کمک در خوری به استفاده بهینه در درختان بنمایید. ضمن آن که نتیجه دلخواهی را از درخت خود به دست می آورید. اگر به فروشگاه‌‌‌‌‌های مختلفی که برای فروش کود تاسیس شده اند مراجعه نمایید می توانید مجموعه ای از اعداد را بر روی جلد انواع کودها مشاهده نمایید. ممکن است سوال شما این باشد که این اعداد چیستند و چه چیز را نشان می دهند؟ در جواب این سوال بایستی بگوییم که این اعدا مقدارهای ان پی کا را نشان می دهند. ان پی کا دارای سه عنصر مهم و حیاتی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که مقدارهای آن ها به صورت درصدی بر روی جلد بسته بندی نوشته شده است. مقدار غلظت عنصرهای به کار ر فته در کود رابطه مستقیمی با یزان عدد نوشته شده دارد. به بیان دیگر هر چه اعداد بیشتر باشند بدین معنا است که غلطت به کار رفته از آن عنصر بیشتر است. برای مثال فرض کنید که اعدا درج شده بر روی جلذ بسته 30-15-15 باشد. این اعدا نشان می دهند که به طور مثال فسفر و نیتروژن با هن برابر هستند اما میزان پتاسیم دو برابر است. مثال دیگری که می توان در این خصوص ذکر کرد این است که اگر بر روی بسته عدد 40-40-40 نوشته شده باشد نشان می دهد که تمامی عنصر ان پی کا به یک میزان به کار رفته اند.

کود کامل برای درخت لزوم استفاده از کود مناسب برای هر درخت

 اگر یکی از این عناصر در کود موجود نباشد عدد صفر بر روی جلد بسته درج خواهد شد. در نظر داشته باشید که سطح نیاز گیاهان به سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم بالا است و در صورتی که این عناصر به اندازه کافی و به مقدار لازم به درخت نرسند می توانند باعث از بین رفتن درختان شوند. بنابراین در این جا می توانیم به نقش کود کامل پی ببریم. ابتدا لازم است تا تحقیقی در خصوص نیازهای یک درخت به عمل آوریم این که این درخت به خصوص به چه عناصری برای رشد و نمو در حد عالی نیاز داردو سپس اقدام به تهیه کودهای مورد نظر درخت مربوطه نماییمو در این میان لازم است تا نحوه کود دادن به هر درخت را نیز بیاموزید. این که درخت در چه زمانی نیاز به کوددهی دارد بسیار اهمیت دارد. اگر درخت در زمان‌‌‌‌‌های مناسب و با کودهای کامل تغذیه شود می تواند محصولات پربار با کیفیت بالا به بار بیاورد. توجه داشته باشید که کمبود حتی یک عنصر مورد نیاز برای درخت می تواند سبب شود تا درخت با کاهش رشد روبرو شود و یا نتواند محصولات با کیفیت بالا به بار آورد. هر عنصر حیاتی می تواند نقش خاصی را در رشد درختان ایفا نماید. بنابراین مجموع این عناصر می توانند درختی کامل بدون هیچ گونه کم و کاستی در ظاهر به شما تحویل دهند. لازم است تا با مشاوره‌‌‌‌‌های لازم با افراد خبره در زمینه کوددهی درختان اطلاعات خود را تکمیل نمایید. توجه به نکات ریز سبب می شود تا درختان کامل و با کیفیتی به بار آورید.

نقش عناصر NPK در رشد و نمو درخت

  ذهمان طور که در قبل متذکر شدیم کود ان پی کا یک کود شیمیایی است که شامل عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. عنصر نیتروژن می تواند سبب شود تا رشد درخت به خوبی انجام پذیرد. افزایش شاخ و برگ‌‌‌‌‌های درختان نیز بر عهده این عنصر حیای است. عنصر فسفر نیز اثر مهمی بر روی بخش انتهایی درخت و ریشه دارد؛ در نتیجه می تواند سبب شود تا میوه دهی و گل دهی در درختان به بهترین نحو صورت پذیرد. عنصر پتاسیم نیز به عنوان آخرین عنصر حیاتی نقش مهمی در شکل گیری میوه و بالا بردن سطح کیفیت میوه‌‌‌‌‌ها بر عهده دارد.

کود کامل برای درخت

قیمت اسید هیومیک

 چنانچه مقادیر کافی و لازم ان پی کا را بدانید می توانید در اسرع وقت کود مناسب و مفیدی را برای درختان انتخاب نمایید. اگر شما مشغول به پرورش سبزیجاتی هستید که برگ آن‌‌‌‌‌ها برای شما از اهمیت بالاتری برخوردار است پیشنهاد ما به شما این است که از کودی استفاده نمایید که میزان نیتروژن بالاتری داشته باشد تا بتواند سبب افزایش رشد چشمگسر برگ سببزیجات شود. در مقابل اگر مشغول به پرورش گیاهان گل دار هستید بهتر است از کودی بهره بگیرید که دارای فسفر بالاتری باشد تا گل دهی درختان شما زیادتر شود. برای مثال برای افرادی که به پرورش گیاهان زینتی می پردازند این مورد بسیار مهم است. این افراد باید در نظر داشته باشند از کودی استفاده نمایند که مقدار فسفر بیشتری نسبت به دو عنصر دیگر داشته باشد.

کود کامل برای درخت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *