کلسیم بور مایع 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کلسیم بور مایع یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاه است. بنابراین کمبود آن در خاک باعث بروز علائم زیادی در گیاه می شود. در عین حال باعث کاهش کیفیت محصول نهایی نیز می شود. بنابراین تغذیه خاک با مکمل کلسیم و بور نقش مهمی در رفع کمبودهای این عنصر در خاک و گیاهان خواهد داشت. با ما همراه باشید تا در مورد این کود گلخانه ای و اثرات آن بر گیاهان بیشتر بدانید.

کود کلسیم بور مایع چه کاربردی دارد؟

یکی از مهمترین اجزای دیواره سلولی گیاه، کلسیم است. اگر پرورش دهندگان گل و گیاه در مراحل مختلف رشد گیاه و در زمان مناسب کوددهی کنند، محصول با کیفیتی بدست خواهند آورد. البته مقدار کود کلسیمی باید متناسب با نیاز گیاه و با توجه به نتیجه آنالیز خاک باشد. در برخی موارد پیش آمده است که مقدار کلسیم خاک کافی است ولی به دلیل نامحلول بودن آن نمی تواند در اختیار گیاه قرار گیرد.

کلسیم بور مایع معرفی مکمل کلسیم بور مایع

خاکهای اسیدی، اغلب حاوی کلسیم کمتری هستند. رطوبت نامناسب خاک و استفاده بیش از حد از کودها نیز می تواند منجر به کمبود کلسیم شود. گاهی با وجود اینکه کلسیم کافی در خاک وجود دارد، این عنصر به دلیل نامحلول بودن توسط گیاه قابل استفاده نیست. علاوه بر این، خاک های غنی از فسفر احتمالاً اشکال نامحلول کلسیم را تشکیل می دهند. کلسیم و منیزیم در داخل سلول های گیاهی با یکدیگر تعامل دارند. بنابراین، تعادل هموستاتیک بین کلسیم و میلی گرم در گیاه برای رشد مطلوب ضروری است. بنابراین با استفاده از این مکمل نیاز گیاه به این عنصر ضروری را پوشش داده و به نتایج مطلوب دست خواهید یافت.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود کامل شوک ۱۰ ایکس بر گردو

ویژگی ها و فواید مکمل کلسیم بور مایع

با توجه به اهمیت عنصر کلسیم در رشد و عملکرد گیاهان، سهم این عنصر برای گیاه بسیار مهم است. از طرفی کمبود کلسیم در گیاه باعث بروز علائمی مانند زرد شدن برگهای جوان و سیاه شدن برگهای مسن تر، تاخیر در رشد، تیره شدن برگهای جوان و تغییر شکل برگها می شود. علاوه بر این، برگ‌های جوان‌تر اغلب منقبض می‌شوند و لکه‌های کلروتیک قهوه‌ای در امتداد حاشیه‌های آن‌ها ایجاد می‌شوند، گسترش می‌یابند و در نهایت در مرکز برگ‌ها به هم می‌پیوندند. رگبرگ ها نیز قهوه ای می شوند.

یکی از ویژگی های گیاهان کمبود کلسیم بور مایع وجود نوارهای تیره روی برگ های کاملاً نکروزه است. با توجه به نقش نیتروژن در گلدهی و باردهی و متابولیسم نیتروژن، کمبود این عنصر نیز منجر به بدشکلی و سفتی میوه، توقف رشد یا رشد غیر طبیعی گیاه، توقف رشد ریشه ها و عدم تولید ریشه های ثانویه خواهد شد. با توجه به این عوارض و مشکلات ناشی از زغال اخته و کلسیم، استفاده از مکمل کلسیم و بور یک گام اساسی در کمک به رشد و شکوفایی گیاه است.

کلسیم بور مایع 

ترکیبات و فرمول های مکمل های کلسیم بور مایع

کلسیم بور مایع یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاه است و هرگونه کمبود کلسیم در خاک و گیاه عوارض و علائمی را در گیاه به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این، میله نیز یکی از عناصر ریز است که نقش مهمی در رشد و سلامت گیاهان دارد. نقش این عنصر بیشتر به ساختار دیواره سلولی و مراحل زایشی و گلدهی گیاه مربوط می شود. بنابراین بسته به نیاز به این عناصر در خاک و گیاه، تهیه مکمل های کلسیم ضروری است. این کود حاوی یک لیتر کود کلسیم و بور با 11 درصد کلسیم و 0.025 درصد بور است.

موارد مصرف مکمل کلسیم  بور مایع

با وجود فراوانی عنصر کلسیم در خاک، اکثر گیاهان از کمبود این عنصر رنج می برند و مصرف کودهای کلسیمی برای رشد مطلوب گیاه ضروری است. استحکام دیواره سلولی گیاه و تقویت آن به وجود کلسیم بستگی دارد. همچنین کلسیم بر فرآیندهای جذب سایر عناصر ضروری گیاه و فعالیت آنزیمی و هورمونی گیاه موثر است. در خاک های شور و در دمای پایین از آنجایی که تبخیر و تعرق این عنصر در گیاه و خاک کاهش می یابد، استفاده از این مکمل ضروری است.

کلسیم بور مایع مقدار و روش مصرف مکمل کلسیم بور مایع

با در نظر گرفتن نیاز گیاه به کلسیم و استفاده از مکمل های حاوی این عناصر برای کمک به رشد گیاهان ضروری است. میزان مصرف این کود بسته به نوع گیاه متفاوت خواهد بود اما به طور کلی برای استفاده از این مکمل در آبیاری 3 لیتر در هکتار و در محلول پاشی 400 سی سی در هکتار نیاز دارید. برای مصارف خانگی مقدار 2 سی سی در هر لیتر آب کافی است. زمان مناسب استفاده از این مکمل نیز بسته به دوره رشد و گلدهی هر گیاه متفاوت است.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گل های آپارتمانی

اقدامات احتیاطی لازم هنگام مصرف مکمل های کلسیم بور مایع

تهیه عناصری که گیاه برای رشد و گلدهی گیاه به آن نیاز دارد بسیار مهم است. اما استفاده از هر کود باید طبق دستورالعمل ذکر شده روی محصول باشد. در هنگام استفاده از این مکمل باید میزان کود را نیز بسته به نوع گیاه و روش مصرف در نظر بگیرید.

کلسیم بور مایع 
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *