کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زایی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از کودهایی که فسفر بالایی در ترکیبات خود دارد کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ است. این کود در ابتدای مرحله کاشت و تعویض گلدان به ریشه زایی آن کمک کرده و توانایی افزایش رشد ریشه گیاه را دارد. همچنین علاوه بر آنکه کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زایی استفاده می شود، در زمان گلدهی هم می توان از آن استفاده کرد. در ادامه مطلب اطلاعات تکمیلی و کامل را در خصوص این کود برای شما بیان می کنیم.

کود ۱۰۵۲۱۰

همان طور که می دانید این کود جزو کودهای کریستالون است که در ترکیبات خود حدود ۱۰ درصد نیتروژن، ۵۲ درصد فسفر و ۱۰ درصد پتاسیم دارد. کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زایی در زمان کاشت بسیار مفید بوده و می‌توان از آن برای انواع کاکتوس و ساکولنت استفاده کرد. دقت کنید که بسیاری از شرکت ها ترکیبات دیگری را هم مانند آهن، منیزیم و غیره به این کود اضافه می کنند.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زاییعناصر موجود در کود 10 52 10

از جمله عناصر موجود در کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ می توان به نیتروژن اشاره کرد که برای بهبود رشد و نمو و تکثیر گیاه کمک بسزایی می ‌کند. همچنین عنصر فسفر که در کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زایی وجود دارد علاوه بر این ویژگی موجب افزایش جذب عناصر غذایی دیگر هم می شود. عنصر پتاسیم موجود در این کود موجب بالا بردن کیفیت میوه شده و تولید مثل گیاه را بهبود می بخشد.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس

عنصر روی در فرایند فتوسنتز و منظم کردن رشد گیاه موثر بوده و عنصر منگنز موجب افزایش رشد میوه و تولید کلروفیل می گردد. عناصر دیگری مانند مس به عنوان عنصر کم مصرف وظیفه تضمین حفظ سلامتی گیاهان و درختان میوه را دارد و عنصر آهن باعث می‌شود تا از پژمردگی گیاه جلوگیری شود. علاوه بر این ویژگی عنصر آهن موجب بالا بردن سبزینگی و کمک به فتوسنتز گیاه می گردد.

قابلیت های کود ۱۰۵۲۱۰

بهترین زمان برای استفاده از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زایی زمانی است که یک ماه از تعویض گلدان گذشته و زمانی که دوست دارید گیاه پاجوش بزند. همچنین جهت تحریک گلدهی هم استفاده از این کود بسیار مفید است. این کود یک محلول در آب است و برای استفاده باید آن را با آب حل کرده و بعد آن را مصرف کنید. کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ قابلیت تامین تمامی نیاز گیاه به فسفر را دارد.

نشانه هایی برای استفاده از کود ۱۰-۵۲-۱۰

از جمله نشانه هایی که می توان با توجه به آن برای گیاه از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ استفاده کرد می توان به مواردی همچون کم شدن رشد گیاهان آپارتمانی، مشاهده تیره شدن برگ گیاهان سبز و یا ارغوانی شدن برگ های قدیمی، نداشتن ریشه خوب به گیاه برای درختان میوه زمانی که میوه ترش می شود اشاره کرد.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زاییمیزان مصرف کود 10-52-10

هر کودی که شما خریداری می کنید باید در ابتدا طریقه مصرف را از روی بسته بندی آن مطالعه کنید اما در حالت کلی برای استفاده از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زایی در جهت مصرف گیاهان آپارتمانی شما باید سه گرم یا یک قاشق چای خوری از کود را در آب حل کرده و به شکل آبیاری یا به شکل محلول پاشی از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از کود ۱۰۵۲۱۰

بعد از اینکه مقدار لازم از کود را با آب حل کردید می توانید دو الی سه هفته یکبار بر اساس سایز گیاه و سن آن به شکل آبیاری در فصل رشد که از اوایل بهار آغاز می گردد تا اواسط پاییز از این کود استفاده کنید.

خرید کود 10 52 10

تهیه کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زایی برای گیاهان و مصرف کافی آن نقش مهمی در تولید محصولات بازارپسند دارد در نتیجه قیمت کود جزو عواملی است که قبل از تهیه آن مورد توجه افراد قرار می گیرد. امروزه شرکت های تولید کننده، کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ را در حجم مختلف با برندهای گوناگون به فروش می رسانند که کشاورزان و باغداران با توجه به نوع گیاه خود می‌توانند از این مدل های مختلف موجود در بازار استفاده کنند اما برای کاهش هزینه ها برای گلخانه های بزرگ پیشنهاد می کنیم که به مراکز فروش عمده مراجعه کرده و این کود را تهیه کنید.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زاییاز میان انواع گوناگون خارجی این کود برندهایی مثل دلتا شناخته شده تر هستند. به طور کلی کارشناسان کشاورزی کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ چینی را به باغداران برای تامین فسفر مورد نیاز گیاهانشان پیشنهاد می کنند. همان طور که پیش از این گفته شد مصرف کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ در آغاز فصل رویشی با تحریک رشد ریشه و افزایش گلدهی موجب برداشت محصولات مرغوب می شود. این نکته را هم باید بدانید که قیمت کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ خارجی در مقایسه با برندهای داخلی گران تر است.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل در مورد این کود و عناصر تشکیل دهنده آن و نکات دیگر صحبت کردیم. دقت کنید که در مصرف کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ به هیچ عنوان نباید زیاده روی کنید زیرا باعث مشکلات زیادی در گیاهان شما می گردد. رعایت نکات و اطلاعات مفید در این مقاله باعث می شود تا به راحتی بتوانید با استفاده از کود 10 52 10 برای گیاهتان موجب افزایش ریشه زایی شوید.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زایی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *