کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پیش از این که در مورد تاثیر کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس صحبت کنیم باید آشنایی به طور خلاصه با درخت گیلاس و شرایط مورد نیاز آن و کوددهی آن داشته باشیم.پس با ما در ادامه همراه باشید.

درخت گیلاس

این درخت برای مناطق کوهستانی و سردسیر قابل کشت است. باید پیش از کاشت حتما رقم مناسب و سازگار با همان منطقه خریداری شده تا درخت باروری و رشد مناسبی داشته باشد. برای درخت گیلاس وجود نور مستقیم آفتاب ضرورت دارد و مکان هایی که نور کمی دارند یا میوه تولید نمی کنند یا میوه های کمی تولید می کنند که مزه ترشی دارند بنابراین وجود نور مستقیم آفتاب روی شیرین شدن و رنگ میوه های درختان گیلاس تاثیر دارد.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاسبافت خاک برای کاشت درخت گیلاس مهم و ضروری بوده چراکه مستعد بیماری قارچی و آوندی است. درخت گیلاس به خاطر ریشه های کم و سطحی نیازمند خاک با زهکشی و بافت خوب است. اگر قصد کاشت درخت گیلاس را دارید بهترین نوع خاک برای این درخت خاک‌های لومی شنی است. این مدل خاک ها نیازمند زهکش خوب است برای اینکه درختان گیلاس خاک های مرطوب را نمی‌پذیرند و ریشه هایشان پوسیده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: کود 10-52- 10 برای درخت پرتقال

کوددهی درخت گیلاس

انتخاب یک کود مناسب برای درخت گیلاس جزو بهترین راه ها جهت داشتن درخت پربار در سال‌های باردهی است. اگر می خواهید که درخت گیلاس شما شاخه های آویزان به همراه شکوفه های صورتی و سفید داشته باشد باید از یک برنامه کوددهی برای آن استفاده کنید. بهترین کود برای درخت گیلاس کودی است که مواد مغذی مناسب و عناصر مورد نیاز گیاه را دارا باشد.

کوددهی به درخت باعث شده تا در زمان باردهی شما محصولی با کیفیت و طعم مطلوب و بازار پسند داشته باشید. کشاورزان بر این باور هستند که کوددهی برای درختان گیلاس که سنی کمتر از ۳ تا ۵ سال دارند و به سن بلوغ نرسیدند نیاز نیست. دوران کوددهی در فصل پاییز بهترین زمان برای کود دهی درختان میوه است زیرا در این زمان برگ های درخت کامل ریزش کرده اما هنوز ریشه آن در حال رشد است.

ریشه درخت گیلاس سطحی است و می تواند مواد مغذی را به خوبی جذب و ذخیره کند و در فصل رویش وارد مرحله جدید رشد خود شود. توصیه می کنیم که خاک زیر کشت از نظر مواد مغذی تقویت شده باشد به همین دلیل است که کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس مزایای زیادی دارد زیرا باعث افزایش ریشه زایی در این درخت می شود.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاسبرنامه کوددهی درخت گیلاس

توجه کنید که کوددهی به درخت به شکل افراطی باعث تولید میوه بیشتر نمی شود. برای مثال اگر شما از کود نیتروژن بیش از نیاز گیاه استفاده کنید نتیجه آن رشد شاخ و برگ بیشتر و کاهش باروری درخت گیلاس می‌شود. در این حالت آب بیشتری در بافت های گیاه ذخیره شده و شیره آن افزایش پیدا می‌کند و گیاه از نظر اندازه بزرگ شده اما وارد مرحله گلدهی نمی شود که از نظر اقتصادی این اتفاق به صرفه نیست. همچنین حساسیت گیاه به آفات و بیماری ها با این کار افزایش پیدا می‌کند در نتیجه شما باید از یک برنامه کوددهی مناسب برای درخت گیلاس جهت داشتن گیلاس پر بار استفاده کنید.

کود 10 52 10

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ توسط برندهای مختلف در کشورهای گوناگون تولید می گردد و عناصر مختلفی مانند مس، آهن، کلسیم، منگنز، روی، مولیبدن، فسفر، پتاس و غیره در آن وجود دارد. به همین خاطر به عنوان یک کود کامل شناخته می شود و تمامی نیاز های گیاه را به طور کامل برطرف می کند. با توجه به این مطلب درست است که این کود کامل است اما با توجه به این که ۵۲ درصد فسفر را در داخل ترکیبات خود دارد می‌توان گفت که جزو بهترین کود ها برای ریشه دهی گیاهان است.

عنصر فسفر برای گیاهان باعث افزایش رشد ریشه می شود و استفاده از  کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس در دو مرحله پیشنهاد می شود. در مرحله اول اوایل دوره رشد درخت جهت افزایش ریشه زایی و در مرحله دوم پیش از گل دهی گیاه جهت افزایش گل دهی و کاهش ریزش گل استفاده می شود که در نهایت موجب افزایش تبدیل گل به میوه خواهد شد.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاسویژگی های کود 10-52-10

از جمله ویژگی های کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس می توان به مواردی همچون تحریک ریشه دهی به خاطر دارا بودن درصد بالایی از فسفر، افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری ها، صد در صد قابل انحلال، باقی نگذاشتن رد پس از مصرف بر روی گیاه، افزایش ریشه گیاهان، کمک به افزایش گلدهی گیاهان، فاقد عناصر سمی مانند کلر، افزایش مقاومت گیاه به بیماری و تنش مثل خشکی و شوری و قابل استفاده هم به شکل محلول پاشی و هم به شکل آبیاری اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت کیوی

کلام آخر

در پایان مطلب باید اضافه کنیم که اگر شما قصد خریداری کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس را دارید توصیه می کنیم که با کارشناسان ما تماس گرفته و از تجربه و تخصص ما استفاده کنید. تیم مشاوره ما می توانند شما را در زمینه انتخاب بهترین کود ها و ارائه بهتر برنامه غذایی برای باغ پرتقال، لیمو، نارنج، گریپ فروت، نارنگی، گیلاس سیب و غیره راهنمایی کنند و روش های کاربردی را در این زمینه به شما ارائه دهند.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *