کود رشد سریع

برای داشتن محصولات گیاهی هر چه بهتر نیاز است که یک سری نکات را حتما رعایت کنیم . یکی از این نکات در واقع نحوه کوددهی و نوع کود مورد استفاده در کوددهی به گیاهان می باشد . عدم انجام این کار ممکن است ناشی از سردرگمی در مورد مواد مغذی مورد نیاز گیاه و نحوه رساندن کود آنها به خاک باشد که با بالا بردن اطلاعات لازم در این باره می توان این مشکل را تا حدود زیادی حل کرد. در این مقاله می خواهیم صمن آشنایی با نحوه کوددهی با کود رشد سریع نیز آشنا گردیم.

کود چیست؟

ریشه ی گیاهان در واقع مقداری از آنچه را که نیاز دارند از خاک دریافت می کنند، اما اغلب، مقدار بهینه مورد نیازرا دریافت نمی کنند. توجه داشته باشید که با این حال  هر گیاهی به مواد مغذی یکسانی نیاز ندارد. وقتی رشد ضعیف گیاهی نشانه کمبود آن نسبت به یک سری مواد مغذی است، کود همان چیزی است که برای افزایش رشد استفاده می کنید.

گیاهان به چه مواد مغذی نیاز دارند؟

همه گیاهان برای رشد به عناصر شیمیایی نیاز دارند. سه ماده غذایی اصلی که گیاهان باید از خاک دریافت کنند عبارتند از نیتروژن، فسفر و پتاسیم. هر یک از اینها نقش مهمی در حفظ سلامت و شادابی گیاه دارند.

بیشتر بخوانید: کود کامل ریشه

نیتروژن: این عنصر رشد شاخ و برگ است. با تحریک تولید کلروفیل مورد نیاز گیاهان برای فتوسنتز، فرآیندی که به گیاهان اجازه می دهد از نور خورشید غذا بسازند، به گیاه کمک می کند تا برگ های شاداب تولید کند. فسفر: این ماده مغذی به رشد ریشه ها کمک می کند و به گیاه کمک می کند تا بلند و پایدار بماند. فسفر همچنین تولید میوه و گل گیاه را افزایش می دهد. پتاسیم: این عنصری است که به گیاهان در مبارزه با بیماری ها و مقاومت در برابر دمای شدید کمک می کند.

کود رشد سریعآیا انواع مختلفی از کود وجود دارد؟

کودها در دو نوع ارگانیک و مصنوعی وجود دارند. کودهای آلی از منابع حیوانی یا گیاهی مانند کود، پودر خون، کنجاله پنبه دانه، پودر پر و پودر خرچنگ ساخته می شوند. کودهای مصنوعی در آزمایشگاه ها تولید می شوند. این بدان معناست که آنها به سلامت یا بافت خاک شما کمک نمی کنند. این کودها با کودهای ارگانیک شروع می شوند اما کمی کود مصنوعی به آن اضافه می کنند تا مطمئن شوید که مواد مغذی فوراً در دسترس گیاه هستند.

کدام کود باعث رشد سریع گیاهان می شود؟

با توضیح مثالی امیدوارم کامل متوجه شوید که چه نوع کود باعث رشد سریع تر گیاهان خواهد شد . پدر و مادر من همیشه باغ سبزی داشتند. مادرم تا 90 سالگی هنوز گوجه‌فرنگی می‌کرد. گیاهان مانند همه موجودات زنده هستند. کود همه منظوره Miracle Grow تنها محصولی است که من پیدا کرده ام که باعث می شود همه گیاهان سریعتر رشد کنند، در موارد بیشتر. وقتی به دنبال کود عالی هستید، باید کود ایده آل را برای شرایط خاص خود پیدا کنید، که شامل دانستن وضعیت خاک در باغ شما و نیازهای گیاهانی که می روید.

شرایط ایده آل خاک برای کوددهی و رشد سریع گیاه

شرایط ایده آل خاک باغ شما تعادل سه ماده مغذی اصلی نیتروژن، پتاسیم و فسفر به همراه یک منبع خوب از مواد معدنی است: کلسیم، منیزیم، گوگرد، بور، مس، آهن، مولیبدن، روی، کلر و منگنز. هر یک از مواد مغذی هدف خاصی را دنبال می کند و این ترکیب بهترین محیط را برای رشد گیاهان به شما می دهد. بنابراین، برای تعیین اینکه خاک شما غنی از چه مواد مغذی است و کدام یک نیاز به مکمل دارند، می توانید یک کیت آزمایشی مانند این را خریداری کنید.

کود رشد سریعچه زمانی از کود برای تسریع رشد گیاه خود استفاد می کنیم؟

 وقتی رشد ضعیف گیاهی نشانه کمبود است، کود پاسخی برای افزایش عملکرد گیاه شما است. به عنوان باغبان و کشاورز، وظیفه ما این است که بدانیم کدام مواد مغذی در حیاط و خاک باغمان کم است تا بتوانیم زمین را با کود برای تامین نیاز گیاهان خود تکمیل کنیم.

راه حلی برای تعیین کمبودهای گیاه و تسریع روند رشد آن

همانطور که در بالا ذکر شد، می‌توانیم با خرید کیت و آزمایش خاک و یا بردن نمونه خاک به نماینده محلی برای آزمایش، تعیین کنیم که خاک ما حاوی چه مواد مغذی است. این آزمایش ها اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید نوع کود مورد نیاز خاک خود را برای تهیه ترکیب مناسبی از مواد مغذی برای گیاهان خود فراهم کنید.

انواع کود برای رشد سریع گیاه

سه نوع اصلی کود آلی وجود دارد که شامل بقایای گیاهی، حیوانی یا معدنی، مصنوعی، تولید شده از طریق فرآیند شیمیایی و ترکیبی با خواص آلی و مصنوعی است. در موارد پایین برخی از این کودها را معرفی کرده ایم.

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

قبل از آن باید بگوییم که برای این منظور هیچگاه یک عنصر کافی نیست و باید از عناصر مختلف در کنار هم استفاده کرد.

یکی از عناصر ماکرو که تاثیر زیادی در رشد گیاهان دارند، نیتروژن است.  یکی از بهترین کودهای کلسیم برای رشد سریع درختان میوه، کودهای نیترات کلسیم است.سایر عناصر مورد نیاز از دیگر عناصری که در بهترین کودها برای رشد سریع درختان میوه وجود دارند و برای پرورش گیاهان مناسب هستند، می توان به منیزیم، مس، منگنز، روی، بور و گوگرد اشاره کرد. این عناصر اگر چه به اندازه عناصری که در بالا گفته شد موثر نیستند، اما نبودشان باعث آسیب به گیاهان و درختان می شود.

کود رشد سریعبهترین کود محرک رشد

این مورد باید مد نظر قرار داده شود که استفاده چیزهای مناسب بیش از اندازه، امکان دارد بسیار زیان‌آور باشد. زیست‌شناسان از واقعه‌ای به نام “عامل محدود کننده” یاد می‌کنند. در صورتی که یک گیاه این امکان را داشته باشد همه موارد مورد نیاز را کسب کند، به جز یک مورد، همان یک چیز عامل محدود کننده است و فقدان آن رشد گیاه را سست می‌سازد.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای گیاهان آپارتمانی

بهترین کود برای رشد سریع گیاهان

گیاه خود را در خاک مطلوب قرار دهید. بافت متوسط یعنی خاک شامل ماسه، سیلت، رس و مواد آلی متعادل باشد.  گیاه خود را با مواد مقوی لازم تغذیه نمایید. خاک مرغوب احتیاج به خیلی از این مواد را برآورده می‌سازد، و خیلی از کودها در فروشگاه‌های باغ ارائه می‌شوند تا به عنوان کامل کننده مواد مغذی برای خاک به کار برده شوند. هنگامی که تمام مواد مغذی دیگر به مقدار کافی در دسترس هستند، نیتروژن اضافی گیاه را تحریک می‌کند تا سریع‌تر رشد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366