کود کامل اسید هیومیک

کود کامل اسید هیومیک

کشاورزی به عنوان اصلی ترین صنعت در اقتصاد از دیرباز تا به امروزه مورد اهمیت قرار دارد زراعت و باغداری به عنوان موتور محرک رشد و توسعه اقتصادی در ساختار شهری و روستایی است. در صنعت کشاورزی استفاده از کود ها برای بهره برداری بهتر بسیار مورد توجه است. کود کامل اسید هیومیک از آن دسته کود های بسیار پرمصرف است که به عنوان موثرترین ماده آلی در صنعت کشاورزی و باغداری از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. در گذشته برای تولید کود اسید هیومیک طبیعی کشاورزان از تجزیه اجساد گیاهان استفاده می کردند به این صورت که گیاهان مدفون شده در پای درخت ها و گیاهان، در اثر تابش نور خورشید و رطوبت به منبع خوبی از مواد آلی و معدنی که باعث تقویت ریشه و کیفیت بالای محصولات تبدیل می شد.

تقویت وبازدهی گیاه با کود اسید هومیک

بالا رفتن ثمربخشی خاک و در نتیجه بازدهی پروسه ‌های کشت و زرع از مزیت های استفاده از کود کامل اسید هیومیک است علاوه بر این استفاده از کود کامل اسید هیومیک علاوه بر پروش گیاهان و تقویت ان باعث بالا رفتن کیفیت تولید نیز می شود. استفاده از کود اسید هیومیک باعث کنترل شوری خاک، افزایش ریشه‌زائی، و کاهش pH و اصلاح خاک می‌ شود که همه ی این موارد از اصلی ترین موارد در تولید محصولی با کیفیت در کشاورزی است.

کود کامل اسید هیومیکخاکی که گیاه در آن کشت می شود دارای عناصر مختلفی است که کمبود و یا ازدیاد این عناصر می تواند به گیاه آسیب برساند با انالیز خاک می توان این کمبود ها را با استفاده از کود کامل اسید هیومیک جبران کرد. زیرا؛ کود کامل اسید هیومیک نقش بسیار سازنده‌ای در افزایش جذب عناصر به گیاه دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین برند کود شیمیایی

مهم‌ترین ویژگی ‌های کود کامل اسید هیومیک

* جذب بالای نیتروژن ؛ نیتروژن یکی از عناصر مورد نیاز گیاه در خاک است زیرا مزایای بیشماری برای خاک مزارع کشاورزی دارد از این رو با استفاده از اسید هیومیک جدب نیتروژن مقدار قابل‌ توجهی بالا می رود و باعث رشد سریع تر گیاه و در نتیجه کوتاه ‌تر شدن پروسه تولید محصولات کشاورزی می شود .

* افزایش هوادهی خاک ؛ قابلیت هوادهی یکی دیگر از ویژگی ‌های خاک‌ حاوی این کود است. استفاده از کود اسید هیومیک باعث رشد بهتر ریشه گیاهان می شود و خاک دارای اسید هیومیک سبک تر و بهتر و راحت ‌تر نفس می‌ کشد.

کود کامل اسید هیومیک* ایجاد تعادل در خاک ‌های اسیدی ؛ خاک مزراع کشاورزی باید از لحاظ اسیدی و قلیایی بودن در حالت طبیعی باشند اصلاح میزان PH خاک و تنظیم آن از مزیت های استفاده از کود کامل اسید هیومیک است که خاک را به لحاظ اسیدی و یا قلیایی متعادل می‌‎کند.

* جلوگیری از فرسایش خاک ؛ صنعت کشاورزی با توجه به رشدی که امروزه دارا برای تولید محصول با کیفیت و جلوگیری از هر نوع آسیب باید از کود استفاده کند امروزه بروز پدیده فرسایش خاک ضرر و زیان زیادی برای صنعت کشاورزی به دنبال دارد. از این رو  استفاده از کود کامل اسید هیومیک با توجه به دارا بودن ماده معدنی و ترکیبات کلوییدی، احتمال روی دادن این اتفاق را به حداقل ممکن می ‌رساند.

* افزایش محصول‌ دهی ؛ تحریک آنزیم های خاک و تکثیر میکرو ارگانیسم‌ های مطلوب خاک از مهم ‌ترین ویژگی‌ های هیومیک است که این تحریک کمک بزرگی به افزایش محصول ‌دهی و رشد گیاهان می کند.

* افزایش رشد ریشه گیاه ؛ ریشه با گرفتن عناصر موجود در خاک باعث تولید محصول با کیفیت تر می شود هر چه ریشه قوی باشد مطمئنا باردهی مناسبی نیز دارد استفاده از کود اسید هیومیک در خاک، باعث جذب بیشتر و بهتر آب و مواد غذایی از خاک می شود.

* جلوگیری از وقوع سیلاب ؛ وجود اسید هیومیک در خاک از فرسایش آن جلوگیری می کند و قدرت چسبندگی خاک را افزایش می دهد از این رو بافت منسجم خاک دارای کود کامل اسید هیومیک احتماع وقوع سیلاب در اینگونه مزارع بسیار ناچیز است.

کود کامل اسید هیومیک* بالا بردن سطح ویتامین ‌ها در خاک ؛ خاک ها همه ی عناصر مناسب برای رشد گیاه را ندارند اضافه کردن این کود می تواند  ویتامین‌ هایی نظیر  Zn، K+Fe، P  و N را به خاک اضافه کند.

* جذب یون ‌های آهن ؛  بالا بردن توان جذب یون ‌های آهن بوسیله ریشه گیاه یکی از مزیت ‌هایی به کارگیری کود کامل اسید هیومیک در صنعت کشاورزی است.

* افزایش ظرفیت خاک در نگهداری رطوبت ؛ صرفه جویی در مصرف اب با استفاده از این کود در صنعت کشاورزی از ویژگی منحصر به فرد این کود است مخصوصا برای مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند مهم ترین ویژگی این کود حفظ رطوبت خاک است زیرا با توجه به ساختار هیومیک استفاده از آن در بافت خاک، آن را در مقابل خشکی مقاوم می‌کند.

بیشتر بخوانید: پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

* جلوگیری از ترک‌ خوردگی ؛ خاک دارای این کود باعث چسبندگی ذرات خاک و منسجم شدن خاک می شود با توجه به ترکیبات کلوییدی این نوع خاک کمتر ترک می‌خوردو با حفظ رطوبت خاک ترکیب یکدستی از خاک را ایجاد می‌ کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366