کود کامل ریشه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

این بستگی به گیاه و نوع محصول مورد کشت ما دارد. در واقع گاهی بهترین بازدهی زمانی حاصل می‌شود که کود کامل ریشه را به صورت محلول‌پاشی انجام بدهیم. به طور مثال در ماه‌های دی تا فروردین باید اقدام به تغذیه گیاه زعفران بکنیم در حالی که در این بازه‌ی زمانی پیاز زعفران هیچ‌گونه ریشه‌ای ندارد و تغذیه گیاه باید با روش محلول‌پاشی انجام شود.

بهترین زمان استفاده از کود کامل ریشه چه زمانی است؟

بهترین راه و زمان استفاده از کود کامل به طور کامل بستگی به نوع محصول کشاورزی دارد و شرکت تولیدکننده کود مقادیر و زمان استفاده از کود را بر روی بسته‌بندی آن درج کرده است.

 بهترین کود کامل: اگر می‌خواهید بدانید که بهترین کود کامل کدام کود است؟ باید بگوییم که پاسخ این سوال کاملا به نوع گیاه، هدف از کاشت گیاه، شرایط اقلیمی، خاک و نیازهای گیاه بستگی دارد و همچنین نحوه مصرف کود کامل با توجه به نوع محصول و نوع کود متفاوت خواهد بود.

کود کامل ریشهکوددهی گیاهان با استفاده از کود کامل ریشه به صورت سطحی و رویه پاشی

کوددهی سطحی به این صورت انجام می‌شود که کود را روی سطح زمین می‌پاشند و با خاکورزی خاک سطحی و کود را با هم مخلوط می کنند و سپس زمین را آبیاری می‌کنند. این کوددهی هم به صورت دستی قابل انجام است و هم توسط ماشین های کودپاش یا کودکار. از این روش در هنگام آماده‌سازی زمین های زراعی برای احیا و غنی سازی خاک قبل از کشت استفاده می‌شود. اما اگر گیاه کاشته شده و در حال رشد باشد نمی‌توان خاکورزی انجام داد بنابراین کود را روی سطح خاک و گیاه می‌پاشند و سپس به کمک آبیاری کود را به ریشه‌ها می رسانند. که این کار رویه پاشی نام دارد که این روش ارزانترین روش در میان روش های کوددهی ست.

بیشتر بخوانید: فسفر 80 درصد شوک

چالکود یکی از روش های کوددهی با کودکامل ریشه

یکی از روش‌های مصرف کود کامل روش چالکود است که معمولا در فصل پاییز و زمستان و غالبا برای درختان و نهال‌های میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. حفره‌هایی با قطر حدود ۲۰ تا ۵۰ سانتی‌متر ایجاد کرده و حفره‌ها را با کود پر می‌کنند.

این کودهای گرانوله‌ی چال شده به تدریج و در اثربارندگی، آبیاری و… به تدریج جذب خاک می‌شوند و گیاه را تقویت می‌کنند. پیشنهادی که ما می توانیم در این جا به شما بدهیم این است که با تست خاک ‌و مشورت با یک مهندس کشاوری نیز می توان مقدار دقیق و کافی مورد نیاز آن را بدست آورد.

کود کامل ریشهیک کود کامل ریشه باید شامل چه چیزهایی باشد؟

یک کود مفید باید شامل سه ماده مغذی اساسی باشد تا کامل در نظر گرفته شود که شامل ازت ، فسفر و پتاسیم هستند. ازت به سالم نگه داشتن برگهای گیاه کمک می کند ، در حالی که فسفر در رشد ریشه سالم نقش دارد.  لازم به ذکر است که اکثر کودهای کامل حاوی مخلوطی از چندین کود شیمیایی مختلف هستند که تحت یک نام تجاری فروخته می شوند. تاثیرگذاری یک کود به نسبت های مناسب ازت (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K) بستگی دارد. اگرچه کمپوست ، مالچ ، کود حیوانی و سایر مواد آلی حاوی بسیاری از این مواد مغذی هستند ، اما هنوز هم ممکن است نواقصی وجود داشته باشد.

کود کامل NPK برای رشد ریشه

کود کامل یا NPK یکی از کودهای پرمصرف در کشاورزی است که دارای یکسری اعداد و ارغام است. در این سری از کودها شماره اول مربوط به مقدار نیتروژن ، شماره دوم نمایانگر محتوای فسفر و شماره سوم مقدار پتاسیم را نشان می دهد. کودهای تجاری اعم از مایع ، جامد یا گرانول ، مواد مغذی را بر روی برچسب خودشان درج می کنند که این مسئله می تواند نشان دهد. گیاهان نسبت به سایر مواد مغذی به مقادیر بیشتری ازت ، فسفر و پتاسیم احتیاج دارند. عناصر دیگر مانند آهن نیز برای زنده ماندن گیاهان بسیار مهم هستند اما گیاهان به مقادیر بسیار کمتری به آنها احتیاج دارند. بعلاوه گیاهان مختلف نیازهای متفاوتی دارند.

تاثیرات فسفر و نیتروژن در ریشه گیاهان

نیتروژن آزادانه در خاک حرکت می کند ، بنابراین آب حاصل از باران های سنگین یا آبیاری در فرآیندی به نام آبشویی ، نیتروژن را از بین می برد. انرژی را در رشد ریشه ها، گل ها ، میوه ها و دانه ها متمرکز می کند ، در ضمن فسفر نیز به گیاهان کمک می کند تا از سایر مواد مغذی به طور مؤثر استفاده کنند. کمبود فسفر ، ریشه ها را ضعیف می کند و مانع گلدهی و میوه دادن درختان می شود.

زمان مناسب کوددهی به ریشه درختان توسط کودکامل

محلول پاشی کود کامل را می توان در زمان تورم جوانه ها، مرحله فندقی شدن و مرحله بعد از برداشت انجام داد تا به تامین عناصر از دست رفته خاک و ذخیره این عناصر  جهت تغذیه ریشه گیاه در زمان خواب درخت و یا کشت بعدی کمک کند.

این کودها با توجه به نوع محصول می توانند به صورت پخش سطحی در زمان کشت برای محصولات زراعی ، به صورت محلول پاشی برای محصولات باغی و گل های آپارتمانی و همچنین به صورت کود آبیاری در محصولات گلخانه ای و کشت های هیدروپونیک مورد استفاده قرار بگیرند.

کود کامل ریشهمعایب کوددهی با کود کامل همراه با آبیاری به ریشه گیاهان

مستلزم زمان و هزینه بیشتری ست. محلول کود را به آب آبیاری اضافه می‌کنند بعد انجام این کار نیز آبیاری را به مدت یک ساعت دیگر ادامه می‌دهند. این روش بهترین روش در میان روش‌های آبیاری و بهترین نحوه مصرف کود کامل و NPK است زیرا در این روش گیاه بیشترین مقدار جذب را دارد. در این روش، ریشه کود را جذب و مصرف می‌کند.

بیشتر بخوانید: فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی

روش غرقابی در آبیاری با استفاده از کودکامل برای ریشه

در این روش که ناکارآمدترین نحوه مصرف کود کامل و NPK است روش انجام کار به این صورت است که کیسه های کود را در مسیر آب قرار می دهند تا آب هنگام گذر از کیسه، کود را در خود حل کند و یا اینکه از بشکه ای که یک شیر خروجی دارد استفاده می کنند تا محلول کود را وارد مسیر آبیاری کند.

کود کامل ریشه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *