کود سفید برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

رشد خوب و بازدهی مناسب درخت سیب باید کود و فرایند تغذیه ای درستی را طی بکند، این مسئله آنقدر مهم است که اگر به آن توجه نشود، بی شک تولیدات باغ کم شده و عملکرد آن به طورعجیبی پایین می آید. در این مقاله به موضوع کود سفید برای درخت سیب خواهیم پرداخت. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کود سفید برای درخت سیب

پیشنهاد می شود که قبل از آنکه درخت شما به مرحله گرده افشانی و گل دهی بخواهد برسد ، بهتر است به نوع تغذیه و کودی که برای آن استفاده می کنید توجه شود.

درست است که بزرگ بودن میوه بسته به ژنتیک آن نیز دارد اما بعد از تشکیل شدن میوه باید فکری برای بزرگ تر شدن میوه مورد نظر کرد، که این اتفاق با مصرف کود مناسب و به کار گیری روش اصولی رخ می دهد.

کود سفید برای درخت سیببرای این اتفاق نیاز نیست که حتما کود بیشتری را مصرفی کنید زیرا برخلاف آنچه فکر میکنید ممکن است حتی به باغ آسیب هم برساند، بلکه باید به درخت تاحدودی با مقدار کود متعادل کمک کرد تا بتواند از کل توانایی و ظرفیت خود استفاده کند تا تعداد یاخته های میوه را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: نحوه کاشت زعفران در منزل

کود های پیشنهادی ما به شما شامل:

 • کودهای حاوی ریزمغذی، روی و کلسیم است.

چه برنامه هایی برای کود دهی درخت سیب مستلزم رعایت است؟

 1. بعد از برداشت سیب در آغاز سال
 2. برداشت سیب در پایان سال

تنها دلیل این نوع تقسیم بندی این هست که کار های انجام شده بصورت مستقیم در روی باردهی درخت سیب اثر بگذارد.

کود سفید مخصوص درختان چطور ساخته می شود؟

این کود تقریبا مواد اولیه ای است که برای کودهای NPK استفاده می شود.

برای تامین کودهای جامد و مایع حاوی نیتروژن از کود اوره بهره می گیرند.

واکنش تحت فشار قرار گرفتن دی اکسید کربن و آمونیاک غیر هیدرات دردمای۱8۰ درجه سانتی گراد باعث تشکیل کوده اوره می شود، که اگر بخواهیم شکل فیزیکی کود اوره را برای شما بازگو کنیم :درواقع بصورت گرانول و یا دانه کوچک گرد مانند هست.

کود سفید را به شکل آبیاری مورد استفاده قرار می دهند و خیلی راحت در آب حل می شود.

کود سفید برای درخت سیب آمونیومی که در کود اوره وجود داره در فضای باز تبخیر می گردد، دراین صورت اگر خواستید که کود اوره را بطور مستقیم و بدون دخالت آب در خاک مخلوط کنید، باید حتما در لایه های خاک قرار بدهید تا نتواند درفضای باز عمل تبخیر را انجام دهد، وگرنه به غیراز این روش آمونیوم موجود تبخیر شده و خاصیت دهی نخواهد داشت.

می دانیم که کود سفید همان کود اوره است و با عنصر نیتروژن ایجاد شده است.

نیتروژن چه تاثیری در رشد گیاه دارد؟

نیتروژن باعث رشد گیاه میشود و اگر از آن در روند کاشت استفاده نشود، و یا حتی کم استفاده شود مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

 • نشان شیمیایی نیتروژنN
 • نام دیگر نیتروژن: اَزُت
 • عنصری گاز، بی بو، بی رنگ، بی مزه ونافلز
 • و نیز ۷۹ درصد جو زمین را دربرمی گیرد
 • همچنین در بافت های زنده جز عناصر اصلی می باشد.

تشکیل ترکیبات مهمی همچون: سیانید ها،آمونیاک و اسید نیتریک با نیتروژن صورت می گیرد، و خودش هم از جز اصلی پروتئین ها و آمینو اسید می باشد.

یکی از منابع اصلی انرژی برای گیاهان همین آمینو اسید ها هستند.

نیتروژن گیاه زمانی که کم باشد،آمینو اسید در گیاه ساخته نخواهد شد.

کود سفید به شکل طبیعی آن

نیتروژن موجود در خاک به سه شکل خود را نشان می دهد،

 1. یون آمونیوم
 2. نیتروژن آلی
 3. یون نیترات

خود نیتروژن دونوع می باشد:

 • نیتروژن آلی
 • نیتروژن غیر آلی

نشانه های کمبود کود سفید

همانطور که گفته شد،نیتروژن از مواد اصلی رشد گیاه هست که بطور کافی درخاک موجود است.

یکی از دلایلی که باعث شده این عنصر درخاک با مشکل مواجه شود برداشت های غیر اصولی از خاک است، به همین خاطر هم هست که درصورتی که در خیلی از محصولات عدم استفاده کردن از کود سفید، کمبود نیتروژن در گیاه را خواهیم داشت.

کود سفید برای درخت سیباگر ناگهان زمانی متوجه شدید که حشراتی به درخت و گیاه شما حمله کرده اند بهترین راه حل برای تغذیه درخت کود سفید است، لازم است که این کوددهی تا زمانی که حشرات و آفات حمله کننده از بین بروند ادامه پیدا کند و توقفی قبل از نابودی آنها نباشد، زیرا ممکن است درغیر این صورت نتیجه خوبی حاصل نشود و درمان متوقف شود

بیشتر بخوانید: نهال پسته بهتر است یا بذر پسته

سخن آخر

تامین املاح و مواد موردنیاز خاک فقط با کودهای معدنی حاصل نخواهد شد و امکان دارد که خاک از تعادل اصلی خارج گردد و علف های هرز اطراف گیاه، بیماری ها،و تعداد حشرات بیشترشوند، دراین زمان خاک و درخت ضعیف شده و نمی تواند باردهی خوبی داشته باشد و میوه های درشت و تازه ای به ما تحویل بدهد؛ از این رو از کودی استفاده می کنیم که برای درخت ضروری و بسیار هم لازم است، آن هم کود سفید.

کود سفید به بهبود رشد گیاه و درخت کمک می کندو نباید کمبودی درآن باشد، البته قابل توجه است که این کود سفید هم نباید بطور افراطی استفاده شود، هرچیزی به اندازه.

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

کود سفید برای درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *