کود آهن برای یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یونجه به عنوان یکی از پرمصرف ترین علوفجات بیشترین کشت را در بین گیاهان دارد استفاده از کود اهن برای یونجه باعث تقویت خاک آن و رشد سریع یونجه می شود. کود های زیادی وجود دارد که کود آهن برای یونجه باتوجه به عناصری که دارد بسیار مناسب است. همان طور که گفتیم عناصر موجود در کود آهن عبارت است از: آهن، گوگرد، پتاس، نیترات و مواد آلی و معدنی با درصد بالا است. یونجه انواع مختلفی دارد و ایران یکی از کشور های اصلی کاشت یونجه است یونجه برای رشد به اب و هوای خاصی نیاز ندارد از این رو این علوفه در بیشتر شهر ها مورد کشت قرار می گیرد.

استفاده از کود آهن نه تنها باعث سبزی یونجه و افزایش رشد  آن می شود بلکه با توجه به پر محصول بودن یونجه این کود تا 3 سال در خاک باقی می ماند. از این رو در این مدت زمین نیازی به کود ندارد. یونجه با توجه به خواصی که دارد یک منبع غذایی عالی برای دام محسوب می شود.

کود آهن برای تقویت یونجه

همه ی خاک ها مناسب کشاورزی و کاشت نیستند و در صورت کشت برای تقویت محصول نیاز به استفاده از کود است در واقع کود با داشتن مواد و عناصر آلی مختلف مواد غذایی مورد نیاز گیاه را تامین می کند و از همین رو باعث رشد بهتر گیاه می شود. یکی از کود های مناسب برای رشد و تقویت یونجه کود آهن است که با اضافه کردن این کود به خاک گیاهان کمبود آن را از طریق مصرف کود آهن تامین می کنند.

کود آهن برای یونجهاز کود آهن برای یونجه نه تنها در جهت افزایش کیفیت رشد یونجه بلکه برای سلامت گیاه نیز استفاده می شود در مناطقی که خاک آن دارای کمبود آهن است استفاده از کود آهن برای تقویت یونجه ضروری است.

بیشتر بخوانید: بهترین کود آهن برای درختان میوه چیست؟

زمان و نحوه استفاده از کود آهن برای یونجه

برای نتیجه گیری بهتر از کود دهی گیاهان بهتر است تا در شرایط مناسب و در فصل مناسب  از کود استفاده کرد. پس نوع کود و زمان و نحوه استفاده از کود آهن از مهم ترین مسائل در بهره وری است که همه ی کشاورزان و باغداران باید از آن اطلاع داشته باشند. از کود اهن علاوه بر یونجه برای بهره وری جهت مزارع و باغات استفاده می شود.

بسیاری از افراد بر این باورند که برای داشتن محصول بیشتر باید از کود بیشتری استفاده ککند اما این تصور غلط است و مصرف بیش از اندازه کود آهن جهت تقویت محصول و تغذیه خاک  می تواند باعث مرگ گیاه و نابودی آن شود. از همین رو بهتر است زمان و نحوه استفاده از کود آهن برای یونجه زیر نظر کارشناس کشاورزی انجام شود زیرا همان طور که گفتیم میزان کود برای گیاهان باید براساس الگوی مصرف آن به خاک و یا محصول تزریق شود.

کود آهن برای یونجهبهترین زمان کود آهن برای یونجه و گیاه

بهترین زمان برای ایتفاده از این کود، معمولا فصل های بهار و تابستان و زمانی که  گیاهان در حال رشد و نمو هستند شایع ترین علائم کمبود آهن در گیاه: زرد شدن و پهن برگ و سبز باقی ماندن رگ برگ ها است که مهمترین راه کار رفع آن، استفاده از کود آهن های کلات شده است. تاثیر کود آهن بر روی یونجه موجب افزایش رشد ریشه و افزایش وزن و بالا رفتن توانایی رشد یونجه می شود.

یونجه از جمله علوفه هایی است که برای رشد بهتر نیاز به استفاده از کود دارد کود آهن برای یونجه باعث تقویت ریشه و بالا رفتن آن می شود گیاهانی که باید ریشه محکم و قوی داشته باشند بهتر است تا از کود آهن تغذیه کنند. علاوه بر آهن کود حاوی فسفر نیز بهتر است بعد از هر چینش یونجه به صورت محلول در آب به خاک آن اضافه شود.

کود آهن برای یونجهیونجه گیاهی است که 5 الی 7 سال محصول می دهد این گیاه با بهره مندی از کود مناسب می تواند تا سال های سال محصولی با ریشه قوی و تقویت شده داشته باشد. علاوه بر تقویت گیاهف کود باعث تقویت خاک نیز می شود و تا 3 سال نیازی به استفاده از کود آهن نیست.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای سنجد

مقاومت در برابر آفت با کود یونجه

آنالیزر خاک و بررسی آن کمک زیادی به بهره وری مناسب گیاه دارد کشاورز بعد از آنالیز می تواند با استفاده از کود مناسب کمبود های خاک را برطرف کند. کود یونجه علاوه بر تقویت محصول، باعث مقاومت و سلامت گیاه در برابر آفات می شود. کود ها با تقویت خاک و ریشه تغذیه نقش بسیار مهمی در افزایش تناژ برداشتی گیاه یونجه دارند و برای همین هم کشاورز می تواند با برنامه بندی مناسب و زمان مناسب به کوددهی گیاه یونجه بپردازد. کود ها به دو شکل پودر و محلول در آب است که بهتر است بسته به نوع محصول از یکی از نوع ها استفاده شود. از کود آهن برای یونجه در فصل های بهار و تابستان استفاده می شود.

کود آهن برای یونجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *