بهترین کود آهن

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همانطور که می دانید، گیاهان برای رشد نیاز به خاک دارند. خاک، حیاتی ترین عنصری است که می تواند سبب رشد تمامی موجودات گردد و چرخه زندگی به راه افتد. در برخی از مناطق، به دلیل کشت بی رویه و استراحت ندادن به خاک، سبب شده تا تمامی مواد مغذی خاک آن جا از بین برود و دیگر تولید نشود. کود، یکی از بهترین روش های ابداع شده برای تقویت خاک و وارد نمودن مواد معدنی و آلی به آن است. در این مقاله ضمن آشنایی با انواع کودها به بهترین کود آهن خواهیم پرداخت.

آشنایی با کود کشاورزی

کودها به طور کل به دو دسته طبیعی و شیمیایی تقسیم بندی می شوند. کود های طبیعی، حاصل از بقایای جانداران و فضولات آن ها بدست می آید که در گذشته به دلیل عدم وجود کود های شیمیایی، از کود های طبیعی استفاده می نمودند. امروزه با گسترش علم و تکنولوژی، کود های شیمیایی وارد کشاورزی شده اند که می توانند در کمترین زمان ممکن، تمامی نیاز های خاک را بر آورده کنند. یکی از برترین کود های شیمیایی شناخته شده، کود آهن است.

بهترین کود آهنکود آهن، نوعی کود شیمیایی محسوب می شود که دارای عناصر بسیار زیادی از جمله آهن است. امروزه بسیاری از کشاورزان، با مشکل شاداب نبودن و پژمرده شدن گیاهان خود مواجه می شوند و در برخی از مواقع آن ها را به حال خود رها می کنند. ولی این امر به طور کل اشتباه است چرا که اگر آن ها به طور کامل به حال خود رها شوند، سبب می شود تا خیلی سریع خشک شوند و از بین بروند. دوای درد گیاهان پژمرده، عنصر آهن است. گیاهان همانند انسان ها برای تشکیل کلروفیل و سبزینه، نیاز به عنصر آهن دارند تا بتوانند نیاز های خود را تامین نمایند و رشد خوبی داشته باشند. بهترین راه و روش برای انتقال آهن به خاک، استفاده از کود های آهن مرغوب است.

بیشتر بخوانید: کشت پسته در گلخانه

تشخیص کود آهن مرغوب

امروزه، متاسفانه با وجود افراد سود جو، سبب شده تا کود های آهن نا مرغوب با قیمت بالا وارد بازار شوند. بسیاری از کشاورزان از این موضوع اطلاعی ندارند و آن ها را خریداری می کنند. ولی اطلاع نداشتن آن ها سبب می شود تا با ریسک بسیار بزرگی مواجه شوند. همانطور که می دانید کود آهن نامرغوب، سبب می شود تا مواد شیمیایی که سبب تخریب گیاهان شما می شوند، وارد خاک شوند. لازم به ذکر است که می بایست پیش از خریداری کود آهن، حتما از اصالت و مرغوبیت آن آگاه شوید تا دچار ضرر جبران ناپذیر نگردید.

بهترین کود آهنانواع کود آهن

کود آهن به دو صورت محلول و پودری است؛ بسیاری از افراد برای باغچه کوچک یا گلدان های خود، از محلول کود آهن استفاده می نمایند. چرا که محلول سبب می شود عنصر آهن در کمترین زمان ممکن جذب گیاه شما گردد و در نتیجه سبب رشد آن شود. ولی می بایست در زمان خرید محلول کود آهن بسیار دقت کنید. پیشنهاد می شود که در زمان خرید، همراه یک فرد متخصص بروید تا او بتواند سلامت کود را تشخیص دهد. علاوه بر آن، می بایست بر روی تاریخ تولید آن بسیار دقت کنید چرا که تاریخ مصرف محلول کود آهن، شش ماه پس از تولید است.

بهترین کود آهنو اما کود های آهن پودری؛ بسیاری از کشاورزان که دارای مزرعه و باغ های بزرگی هستند، به دلیل هزینه های بالا نمی توانند از کود آهن محلولی استفاده نمایند. به همین دلیل از پودر کود آهن استفاده می نمایند تا علاوه بر مقرون به صرفه بودن، ماندگاری بالا تری را نیز دارا باشد. برای خریداری پودر کود آهن، می بایست یک لیوان آب به همراه خود داشته باشید. برای تشخیص کیفیت کود آهن، یک قاشق چای خوری آن را درون لیوان آب بریزید؛ اگر ترکیب شیمیایی دیگری داشته باشد، آن ها بر روی آب معلق می مانند و آهن های کود ته نشین می شوند. اما اگر پودر کود آهن خالص باشد، کاملا ته نشین می گردد و اثری از آن بر روی سطح آب باقی نمی ماند. باید بدانید که علاوه بر سنجش کود آهن با استفاده از آب، می بایست به تاریخ تولید و مصرف آن دقت نمایید. تاریخ مصرف کود های پودری آهن از محلول ها بیشتر است و می توان آن را پس از دوسال نیز استفاده نمود. اما اگر مشاهده نمودید که تاریخ تولید تا به امروز بیش از دوسال است، از استفاده از این نوع کود جایز نیست و ممکن است ضرر های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کود کرفس

همانطور که می دانید، عنصر آهن لازمه رشد گیاهان است؛ به همین دلیل استفاده از کود های آهن در طول کشاورزی الزامی است. اما باید دقت کنید که از چه نوع کودی استفاده می نمایید چرا که اگر از کود آهن نامرغوب یا تقلبی استفاده نمایید به دلیل وجود ترکیب های شیمیایی دیگر، مکن است به طور کل گیاهان شما و خاک زمین را از بین ببرند.

بهترین کود آهن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *