نهال پسته بهتر است یا بذر پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از سردرگمی های افرادی که می خواهند شروع به کشت پسته کنند این است که نهال پسته بهتر است یا بذر پسته. با توجه به این موضوع طبق بررسی هایی که انجام شده، کشت بذر پسته توسط خود افراد توصیه می شود. دلایل این موضوع را در ادامه ذکر خواهیم کرد.

نهال پسته یا بذر پسته

به دلیل دچار شدن اکثر نهال های کشور به بیماری های قارچی خصوصا بیماری گموز که مختص پسته بوده و به محض کشت در زمین می تواند سایر نهال را نیز درگیر کند و تمامی آن ها را از بین ببرد. سرایت بخشی این ویروس بسیار سریع بوده و درختان را در مدت زمان کمی از بین می برد. از جمله بیماری های دیگری که در میان نهال های پسته شایع است، بیماری نماتد می باشد. همچنین این بیماری یک نام دیگر به نام سرطان خاک نیز دارد. این بیماری همانند بیماری قبل در هنگام کشت نهال به طور کلی هم نهال ها را از بین می برد و هم سبب آسیب به خاک می شود.

نهال پسته بهتر است یا بذر پستهدلیل دیگری که برتری کشت بذر نسبت به نهال را اثبات می کند این است که استفاده از بذر خوب در آینده درختان پربارتر و سالم تری را به شما تحویل می دهد به خصوص زمانی که از بذر بادامی زرندی استفاده کنید. فروشندگان نهال ممکن است از بذر های پایین قیمت استفاده کنند و نهال هایی ضعیف را به شما بفروشند. از این رو بهتر است که خود افراد رقم مرغوب بذر پسته را یافته و به پرورش آن بپردازند. با این کار از هزینه های هنگفت آتی جلوگیری کرده اید.

بیشتر بخوانید: کود زعفران مایع

دلیل دیگری که وجود دارد این است که در صورت تفاوت کیفیت آب با جایی که نهال در ابتدا آن جا رشت کرده با زمینی که خریدار نهال را به آن جا منتقل می کند، شوک بسیاری را به درخت وارد کرده و به همین خاطر درخت دچار پوسیدگی می شود. همچنین اکثر نهال هایی که در گلدان های پلاستیکی به فروش می رسند، ریشه آن ها رشد بسیاری کرده و دچار گره خوردگی و خمیدگی شده اند که به هیچ عنوان برای کشت مناسب نیستند. از آنجایی که میزان ریشه نهال تقریبا دوبرابر سایز نهال می باشد می توان به راحتی نهالی را که ریشه مناسبی دارد برگزید. نهال های نسبتا بزرگ به طور حتم ریشه آن ها در انتهای گلدان ها پلاستیکی گره خورده است و افراد به هیچ وجه نباید آن ها را خریداری نمایند.

کشت بذر پسته از آن جهت مطلوب است که ریشه بذر پیوستگی مطلوب تری در رشد نسبت به نهال دارد و همچنین صرفه اقتصادی بهتری دارد.

نهال پسته بهتر است یا بذر پستهکاشت درخت پسته

از جمله موضوعاتی که باغ داران باید به آن توجه بسیار کنند، رقم پایه نهال پسته می باشد. از جمله مشکلاتی که در مناطق پسته کاری که به عرضه نهال می پردازند این است که مشخص نیست که نهال ها از چه نوعی هستند. همچنین ممکن است که این نهال ها آلوده به انواع بیماری ها باشند و افراد را با ضرر روبه رو کنند.

مراحل کاشت درخت پسته

در اقدام های اولیه افراد باید منطقه ای که برای کشت پسته در نظر گرفته اند را از تمامی جهت ها بررسی کنند و از کیفیت آب، خاک و دما مطمئن شوند. پس از این مرحله به سراغ حفر پروفیل بروند. برای این کار نیاز است که عرض پروفیل ۱ متر و عمق آن ۲ متر کنده شود تا کیفیت خاک و سطح آب های زیرزمینی سنجیده شود. همچنین این کار به سبب ایجاد آزمایشات بر روی خاک و آب و به دست آوردن میزان کمبود عناصر غذایی و یا به دست آوردن میزان شوری و قلیایی بودن خاک انجام می گردد.

آماده سازی زمین

زمینی که برای کاشت پسته انتخاب می کنیم باید خاک نرمی داشته باشد تا برای ریشه زنی نهال یا جواته پسته مانعی وجود نداشته باشد به همین خاطر باید تا اعماق ۲ متری زمین زمین را شخم زد. در صورتی که می خواهید آبیاری را به صورت قطره ای انجام دهید، باید تسطیح زمین را با شیب نسبی انجام دهید اما اگر قصد آبیاری بابلر را دارید تسطیح شیب تا شیب ۲-۱ درصد کافی است.

نهال پسته بهتر است یا بذر پستهآب و هوای مطلوب پسته

درختان پسته حتی اگر در منطقه خیلی گرم و خشک هم کشت شده باشند، نیاز است تنها ۳ هفته یک بار به آبیاری آن ها پرداخت چراکه این درخت به صورت ذاتی نیاز کمی به آب دارد. البته آبیاری پس از ۳ هفته فقط در صورتی است که درختان حداقل ۱۳ سال را داشته باشند. در صورت کم سن بودن درخت باید هر ۱۲ روز به آبیاری آن ها پرداخت.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف کود پتاس برای برنج

آب و خاک مرطوب از جمله شرایطی هستند که پسته به هیچ عنوان با آن ها سازگاری ندارد و در این نوع مناطق بسیار دچار بیماری های باکتریایی و صمغ می شود. همچنین طوقه درخت پسته در این آب و هوا بسیار در معرض آسیب قرار دارد.

نهال پسته بهتر است یا بذر پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *