نقش کود k60 برای درخت پرتقال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کوددهی برای درختان میوه از اهمیت زیادی برخوردار است. با کوددهی نیازهای غذایی درختان تامین شده و به رشد بهتر آن ها کمک می‌شود. از جمله کودهای مفید برای درختان کودهای پتاسیم دار هستند. کود k60 یکی از انواع این کودها است که تاثیرات خوبی برای درختان میوه به خصوص مرکبات مثل پرتقال دارد. این مطلب درباره نقش کود k60 برای درخت پرتقال است.

کود k60 چه نوع کودی است؟

یکی از عنصرهای مهم که در طبیعت وجود دارد و برای گیاهان و درختان حیاتی است، عنصر پتاسیم است. این عنصر را با نام اختصاری k می شناسند. پتاسیم نقش مهمی در همه مراحل رشد گیاهان دارد. این عنصر به طور طبیعی و به مقدار کم در خاک وجود دارد اما جنس خاک های اغلب مناطق ایران به گونه ای است که این پتاسیم به مقدار کافی قابل جذب نیست. بنابراین لازم است این نیاز گیاهان با کوددهی مناسب رفع شود‌. کودهای حاوی پتاسیم انواع و اقسام مختلفی دارند و هر کدام برای منظوری استفاده می‌شوند. به طور کلی فواید استفاده از کودهای پتاسیم موارد زیر هستند:

نقش کود k60 برای درخت پرتقالافزایش مقاومت ریشه ها، افزایش جذب عناصر و ترکیبات معدنی از خاک، بهبود طعم و رنگ و کیفیت محصول درختان، افزایش رشد ریشه ها و ساقه و برگ درختان و نیز حفظ آن ها در برابر گرمای زیاد، یخ زدگی و حمله آفت ها و همچنین محافظت از درخت در برابر بیماری های مختلفعنصر پتاسیم در باغداری اهمیت زیادی دارد. این عنصر باعث می‌شود تا بسیاری از آنزیم های کمک کننده رشد درختان، فعال شوند و در نتیجه رشد درخت بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: درخت لیمو شیرین

افزایش تولید پروتیین در درختان هم از تاثیرات پتاسیم است. این عنصر با تولید سلولز باعث می‌شود تا ساقه ها و ریشه خم و شکسته نشوند. همینطور حرکت آب و مواد معدنی در گیاه تسریع پیدا می‌کند.

کودهای حاوی پتاسیم انواع مختلفی دارند و به شکل مایع و جامد استفاده می‌شوند. کود k60 یکی از انواع کود های پتاسیم دار است که اغلب به شکل مایع استفاده می‌شود‌. روش کوددهی با کود k60 روش محلول پاشی است.

زمان مناسب استفاده از کود k60

کودهای پتاسیم دار در مراحل مختلف رشد گیاه استفاده می‌شوند. از آن جایی که این کود در رشد بهتر درختان میوه موثر است و باعث افزایش وزن و اندازه میوه می‌شود بهتر است با توجه به نوع میوه از زمان گلدهی درختان استفاده شود تا سرعت تبدیل گل ها به میوه بیشتر شود. این کوددهی باید تا زمان برداشت چند بار تکرار شود.

نقش کود k60 برای درخت پرتقالکود k60 برای درخت پرتقال

برای آشنایی با تاثیرات این کود برای درخت پرتقال لازم است آشنایی کوتاهی با این درخت و کوددهی آن داشته باشیم.

درخت پرتقال از خانواده مرکبات و‌درختی همیشه سبز است که ارتفاع آن در بعضی موارد به ده متر هم می‌رسد. این درختان بومی جنوب شرقی آسیا هستند و جزو درختان پیوندی محسوب می‌شوند. بهترین و معروف ترین گونه پرتقال، تامسون است که شهر بیروت در کشور لبنان از معروف ترین مراکز تولید و پرورش آن است.

میوه پرتقال مقدار زیادی ویتامین ث دارد. پوست این میوه نارنجی رنگ است و سطحی ناصاف دارد و طعم آن در انواع مختلف متفاوت است و ممکن است ترش یا شیرین باشد.

کاشت درخت پرتقال هم با روش کاشت دانه انجام پذیر است و هم از طریق قلمه زدن. روش قلمه زدن برای کاشت پرتقال در وسعت زیاد و کاربرد تجاری بیشتر استفاده می‌شود. درختان پرتقالی که از دانه رشد کرده اند معمولا مقاومت زیادی نداشته و ریشه های آن ها زود از بین می‌رود. به همین دلیل با قلمه زدن یک شاخه جوان و یک ساقه زیر زمینی، نهال مناسبی را می‌کارند. تولید میوه در این نوع نهال با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

مراقبت های درخت پرتقال

این درختان هم به مراقبت های مختلفی نیاز دارند. اولین مورد آبیاری است. مقدار آب مورد نیاز با توجه به فصل و میزان بارش ها متفاوت است. آبیاری اصولی و درست در میزان جذب آب توسط درخت و کیفیت محصول موثر است. مهم ترین زمان آبیاری در فصل بهار است تا مانع پژمردگی گل ها شود. همچنین در فصل پاییز به آبیاری نیازی نیست.

هرس درخت پرتقال هم اهمیت زیادی دارد و صرفا به جهت زیبایی درخت نیست. با حذف شاخه های اضافی به رشد میوه ها کمک زیادی می‌شود.

نقش کود k60 برای درخت پرتقالدرختان پرتقال در معرض حمله آفات زیادی هستند و به همین علت سم پاشی بسیار مهم است. از خرداد ماه تا ماه مهر هر ۱۵ روز باید سم پاشی انجام شود.

کوددهی از مراحل مهم مراقبتی درخت پرتقال است. این درختان برای میوه دهی به عناصر ازت، فسفر و پتاسیم نیاز دارند و همین طور عناصر ریز مغذی دیگری مثل منکز، روی، بور و مس. برای تعیین مقدار مناسب کود باید به سن درخت و نوع آن توجه کرد. کودهای حاوی پتاسیم و نیتروژن برای درخت پرتقال کاربرد بیشتری دارند مثل کود k60.

بیشتر بخوانید: هرس درخت آلو

این کود حاوی درصد بالایی از عنصر پتاسیم بوده و تاثیر زیادی روی رنگ میوه و طعم و کیفیت آن دارد.

همینطور به خاطر دارا بودن اسیدآمینه جذب پتاسیم را سریع تر می‌کند. باعث می‌شود تا میووه ها یکدست شوند و در نتیجه بازارپسندی محصول را بیشتر می‌کند.

از تاثیرات مهم کود k60 برای درخت پرتقال، افزایش مقاومت درخت و ریشه های آن در برابر شرایط محیطی نا مساعد است.

نقش کود k60 برای درخت پرتقال
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *