هرس درخت آلوچه

درخت آلوچه و میوه‌ی حاصل از آن بسیار مورد علاقه افراد است. جالب است بدانید درخت آلوچه دارای انواع مختلفی است مانند درخت آلوچه قرمز و … . هم‌چنین این میوه ترش و شیرین با توجه به محیطی که کاشته می‌شود، دارای رنگ‌های مختلف از جمله ارغوانی است. در این مقاله شما را با درخت آلوچه و هرس درخت آلوچه بیشتر آشنا می‌نماییم. با ما همراه باشید.

مشخصات درخت آلوچه

به حالت نارسیده میوه آلو که طعم ترشی دارد آلوچه گفته می‌شود. از نظر ظاهری گرد و کروی و کشیده است. دارای هسته‌ای در مرکز است که طعم تلخی دارد. در اطراف هسته قسمت‌های گوشتی و آبدار وجود دارند که طعم بسیار خوشمزه‌ای دارد و بهتر است با نمک مصرف شود. درختان آلوچه ابتدا در ایران و سوریه وجود داشتند، سپس به یونان فرستاده شدند و به این ترتیب در کشورهای مختلف تکثیر شدند. درخت آلوچه در ایران دارای انواع مختلفی است.

انواع درخت آلوچه

درخت آلوچه دارای انواع گوناگونی در کشور ایران است. بعضی از آن‌ها عبارتند از:

 • آلوچه قرمز
 • آلوچه آذرشهر
 • آلوچه ملایر
 • آلوچه سرخ اراک
 • آلوچه سلطانی
 • گوجه سبز مراغه
 • آلوچه سعدی
 • گوجه سبز اسراییلی
 • آلوچه قرمز کرج
 • گوجه سبز ترکیه‌ای

هرس درخت آلوچه

روش‌های تکثیر درخت آلوچه

درخت آلوچه از طریق بذر، قلمه زدن، خواباندن شاخه و پیوند زدن، قابل تکثیر است.

بیشتر بخوانید : ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست

تکثیر از طریق بذر

 برای تکثیر درخت آلوچه از طریق بذر، در مرحله اول هسته میوه را با استفاده از چاقو یا دست از گوشت آن جدا نمایید. سپس آن‌را داخل یک دستمال تمیز گذاشته و در فریزر برای مدت دو الی سه ماه نگهداری نمایید، تا مرحله سرمادهی به هسته برسد. بعد از این مدت گلدان زهکشی شده مناسبی را انتخاب نمایید و داخل آن‌را با خاک سبک و غنی پر کنید. در عمق خاک شیار مناسب ایجاد نمایید. هسته را داخل آن بگذارید و روی آن‌را با خاک بپوشانید و آبیاری کنید.

بعد از این‌که هسته به رشد مناسبی رسید، آن‌را به داخل گلدان بزرگتری انتقال دهید و بعد از گذشت یک سال، نهال را به زمین اصلی انتقال دهید.

روش دیگری نیز برای تکثیر از طریق بذر وجود دارد. می‌توان بذر درخت آلوچه را خریداری نمود و آن‌را در زمین اصلی در فصل پاییز بکارید و روی آن‌را بوشانید. به این ترتیب دوره سرمادهی به صورت طبیعی طی می‌شود. در فصل گرما جوانه می‌زند و شروع به رشد می‌کند.

تکثیر از طریق قلمه زدن

برای تکثیر درخت آلوچه از طریق قلمه زدن، ابتدا یک درخت مناسب که میوه با کیفیت از آن حاصل می‌شود را انتخاب می‌کنند.  سپس شاخه‌ای به اندازه 10 الی 15 سانتی‌متر از آن جدا می‌کنند و قلمه را با هورمون ریشه زایی آغشته می‌نمایند. در یک عمق مناسب گودالی می‌کنند و قلمه را در عمق 8 سانتی‌متری آن قرار می‌دهند و آن‌را آبیاری می‌کنند. بعد از مدتی قلمه ریشه می‌دهد و شروع به رشد می‌کند.

تکثیر از طریق خواباندن شاخه درخت

آسان‌ترین روش تکثیر درخت آلوچه خواباندن آن در زمین است. برای این‌کار ابتدا شاخه‌ای از درخت انتخاب می‌شود، سپس بدون آنکه از درخت جدا شود، آن‌را داخل خاک قرار می‌دهند. شاخه از درخت تغذیه می‌کند و بعد از مدتی رشد خود را آغاز می‌کند. هنگامی‌که شاخه ریشه‌دار شد، آن‌را از درخت جدا می‌کنند و به زمین اصلی انتقال می‌دهند.

هرس درخت آلوچه

تکثیر از طریق پیوند زدن

برای تکثیر از طریق پیوند زدن در اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان که درخت در حال پوست‌اندازی است، آن‌را انجام می‌دهند. ابتدا درختی که دارای باردهی مطلوب و میوه با کیفیت حاصل می‌کند، انتخاب می‌نمایند و سپس پیوند را بر روی پایه درخت اصلی انجام میدهند.

دلایل هرس کردن درختان

از دلایل هرس کردن درختان می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • حذف شاخه‌های خشک و آفت زده
 • هوادهی به درخت
 • برقراری تعادل میان شاخه و ریشه
 • جوان سازی درخت با هدف باردهی مناسب و مطلوب

انواع هرس کردن درختان

انواع هرس کردن درختان عبارتند از:

 • کوتاه کردن شاخه (سرزنی): در این نوع روش فقط قسمتی از شاخه حذف می‌شود. با این روش رشد جوانه‌های باقی‌مانده تحریک می‌شود. مانند درخت آلوچه که بلافاصله بعد از کاشت نهال در زمین اصلی سرزنی می‌شود.
 • تنگ کردن شاخه: در این روش کل شاخه حذف می‌شود. تنگ کردن شاخه در گیاهانی که دارای رشد جارویی ناشی از سرزنی شده‌اند استفاده می‌شود. در این حالت شاخه از یک کنار یک شاخه ضعیف حذف می‌شود.
 • زخم زنی و یا خم کردن شاخه: با زخم زنی پوست درخت آوندهای آبکش قطع می‌شوند. برای خم کردن شاخه از بستن سنگ یا وزنه در انتهای شاخه و یا با کمک نخ و طناب آن را به تنه متصل می‌کنند.

زمان هرس درختان میوه

زمان هرس درختان میوه عبارتند از:

هرس زمستانه (هرس سیاه): هرس زمستانه هنگام خزان درختان و قبل از باز شدن جوانه‌ها در فصل بهار انجام می‌شود. اکثر درختان در این زمان هرس می‌شوند.

هرس تابستانه ( هرس سبز): هرس تابستانه در کل تابستان با هدف افزایش نفوذ نور خورشید به درخت و در نتیجه بالا بردن کیفیت میوه بر روی درختانی مانند انگور هلو انجیر و درختان سیب روی پایه‌های کوتاه انجام می‌شود.

هرس درخت آلوچه

درخت آلوچه برای این‌که بتواند رشد مطلوب و مناسبی داشته باشد، نیاز به هرس کردن به موقع دارد. بعد از کاشت نهال درخت آلوچه در زمین اصلی، بلافاصله نیاز به سرزنی دارد. درخت گوجه سبز تا دوازده سالگی نیازی به هرس کردن ندارد. هرس درخت آلوچه باید متعادل باشد. به عبارتی نه زیاد باشد نه کم باشد.

 در زمان هرس شاخه‌های اضافه و ضعیف از درخت جدا می‌شود. لازم به توضیح است هرس بیش از حد درخت آلوچه باعث می‌شود ساقه‌های نرک (باردهی میوه) در رویش سالانه، سبز و منطعف شوند. اگر درخت آلوچه بعد از گذشت چند سال روند میوه‌دهی آن رو به کاهش بود، می‌توان آن‌را سرزنی کرد. لازم به ذکر است هرس بیش از حد و کوددهی بسیار زیاد باعث می‌شود، درخت باردهی کم داشته باشد و شاخه‌های بیش از حد از خود حاصل کند.

هرس درخت آلوچه

هرس باردهی درخت آلوچه

هرس باردهی درخت آلوچه تقریبا مشابه درخت هلو است.  هدف هرس باردهی در درخت آلوچه تشکیل بیشتر گل‌های مجتمع، جهت افزایش باردهی است. در این حالت میوه‌ها بر روی شاخه‌های یک ساله و یا بر روی زایده‌های بارده بر روی شاخه‌های پیرتر قرار دارد. شاخه‌هایی که در درخت آلوچه وجود دارند و در باردهی نیز تاثیر دارند عبارتند از:

 • شاخه‌های چوبی
 • شاخه‌های مرکب
 • شیفون یا برندی
 • گل‌های مجتمع ( دسته گل بهاری)
 • نرک‌ها

بیشتر بخوانید: کود مخصوص شامادورا

کلام آخر

درخت آلوچه سبز از جمله درختان خزان ‌پذیر و هسته دار است که از طرق مختلف مانند کاشتن بذر، خواباندن شاخه، قلمه زدن و یا پیوند زدن، تکثیر می‌شود. جالب است بدانید این درخت تا سن 12 سالگی نیازی به هرس ندارد و فقط در ابتدای انتقال آن به زمین اصلی سرزنی می‌شود. در مقاله در مورد هرس درختان، انواع هرس و زمان هرس درختان، نیز اشاراتی کردیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله در مورد هرس درخت آلوچه اطلاعات مفیدی کسب نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366