درخت لیمو شیرین

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

لیمو شیرین از جمله میوه های محبوبی است که در فصل زمستان به دلیل خاصیتی که دارد، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. پرورش و نگهداری این درخت از زمان های بسیار قدیم تا به حال بسیار مورد اهمیت بوده است. اگر می خواهید با این میوه خوشمزه و ویژگی های درخت لیمو شیرین بیشتر آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

لیمو شیدین و پرورش آن

درخت لیمو شیرین کوچک بوده و ۴ متر ارتفاع دارد برگ های تخم مرغی شکل داشته و ۶ الی ۱۷ سانتی متر طول دارد. گیاهانی که شکل بوته ای دارند درختان لیمو هستند که تنها در مناطقی پرورش می یابند که مقاوم ۸ و بیشتر بالاتر وزارت کشاورزی ایالات متحده باشند، کسانی که در منطقه های ۱ الی ۷ ساکن هستند لازم است که درختان را در ظرف هایی پرورش بدهند که برای مانع شدن قرار گرفتن در معرض هوای سرد به داخل برده بشوند.

درخت لیمو شیرینتغذیه مناسب درخت لیمو شیرین

درخت های لیمو از نیتروژن بسیار مصرف می کنند در این صورت اهمیت انتخاب کودی که مقدار نیتروژن آن از بقیه موادمغذی و عناصر پتاسیم و فسفر باشد مهم است، که نسبت ایده آل آن روی محصولات کود تجاری برچسب زده شده اند، یعنی دو به سه قسمت نیتروژن به هر بخشی از فسفر و پتاسیم.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 NPK برای درخت هلو

اینکه کود های موجود در بازار چه کاربردی دارند به متفاوت بودن تولید کننده محصول بستگی دارد،  برای لیمو شیرین و درختان مرکبات دیگر محصولات کودتجاری ساخته شده اند که در بعضی از منطقه های ایالات متحده وجود دارد، کود های مخصوصی هستند که برای درختان آووکادو ساخته شده اند که می توان از آن ها برای درخت های لیمو هم استفاده کرد، چون که گیاه ها به تغذیه کردن شبیه به هم احتیاج دارند.

روش برای تحویل دادن

برای درختان لیمو کود دانه ریز باتاخیر رهش روش پیشنهادی ماست، درصورتی که امکان دارد کود در نسبت متناسب به سادگی در حالت شراب قابل دسترسی باشد، ولی مقدار کود ممکن است که برای درخت های لیمو خطرآفرین باشد و ریشه های درخت را بسوزاند و یا حتی منجر به مرگ درخت شود، موادمغذی معدنی وجود دارند همچون آهن، مگنز و روی که پیدا کردنشان برای درخت لیمو بسیار مهم است.

امکان دارد که درخت های لیموی گلدان به مواد معدنی بیشتری در مقایسه با گیاهان خارجی داشته باشند چون که خاک بسیار سریع تخلیه می گردد، کودی که دارای این مواد مغذی باشند را انتخاب بکنید، درصورتی که لازم بود آماده ساختن مواد معدنی ساخته شده را می توان از جلبک دریا که به طریق آنلاین به دست میرسد را بر روی برگ های درختان اسپری کرده تا بتوان از تغذیه شدن آن اطمینان پیدا کرد.

درخت لیمو شیرینکود مناسب برای رشد کردن لیمو شیرین

کود ماکرو برای درخت لیمو شیرین

کود های ماکرو شامل سه عنصر فسفر، پتاسیم و ازت متناسب با زمان بندی بارور شدن و نیز رشد کردن گیاه تشکیل می شود.

کود پتاس بالا برای درخت لیمو شیرین

مراحل تغذیه درخت لیمو شیرین

گیاه در چند مرحله تغذیه می شود

  • مرحله رویشی
  • مرحله نمو و رشد
  • مرحله گل دهی

گیاه برای این که رشد بکند به عنصر ازت، برای ریشه دادن و شروع کردن به سوخت و ساز به فسفر، و برای بسیاری از فیزیولوژیک گیاه به پتاسیم نیاز دارد، اگر گیاهی وارد فاز گل دهی نشود به دلیل رشد رویشی از مصرف کود ازته و یا مصرف عمومی گیاه است،  فاز رویشی که به خاطر استفاده کردن از ازت باشد بافت گیاه را آبدار کرده و موجب کم شدن نسبت C N می شود یعنی اینکه پوست به گوشت را زیاد می کند، به همین دلیل هم موجب می شود که گیاهتان بزرگ و قوی می شود اما گل نمی دهد.

کودهای گل دهی را می دهند تا مقدار و میزان گوشت بیشتر شده و از شیره گیاهی کم می شود، این کار گلدهی را افزایش می دهد. برای این که کیفیت گل را افزایش بدهند باید زمانی که عمر گل به اتمام رسید غنچه هایی که خشک شده اند را از ته بچینند تا انرژی که در گل وجود دارد بر روی تولید بذر تمرکز نکند، همچنین می توان برای بالا بردن گلدهی از مکمل های غذایی استفاده کرد، جذب شدن مواد غذایی و کود های شیمیایی از اسیدیته خاک تبعیت می کند و اگر اسیدیته ی خاک از ۷ بالاتر برود بعضی از مواد های غذایی این قابلیت که جذب می شوند را از دست می دهند.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از کود کامل

کلام آخر

برای اینکه درخت های پرباری را تحویل بگیرید ضروری و لازم است تا از کود های درجه یک و کامل و قوی استفاده کنید و با به کار گرفتن یک روش اصولی و صحیح درختان را کوددهی کنید، پس ازمدت کوتاهی که گذشت درخت لیموشیرین به بیشترین باردهی و بالاترین کیفیت ممکن می رسد، اگر ازاین کود استفاده کنید دیگر هیچگاه به کود های دیگر موجود در بازار نیاز پیدا نخواهید کرد فقط نیاز هست که کود ۱۰ ایکس شوک یا همان کود کامل را برای درخت لیمو شیرین از منابع معتبر خریداری کرده و استفاده کنید، خیلی از مراکز و منابع هستند که از وضعیت سواستفاده کرده و به جای کود اصلی کود های قلابی و بی کیفیت را به بازار عرضه می کنند پس خیلی دقت داشته باشید، زیرا که همین امر می تواند آسیب های فراوانی به گیاه وارد کند.

درخت لیمو شیرین
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *